– Im ryzyko jest większe, tym marża musi być większa. My oczywiście mamy jedną z wyższych marż w legalnym biznesie. Najwyższe uzyskujemy w Trójmieście, Warszawie i trochę niższą we Wrocławiu – mówi Jarosław Szanajca, prezes Dom Development, w najnowszej “Biznes Klasie”.

“Biznes Klasa” to program money.pl dostępny w serwisie YouTube. Szef redakcji Łukasz Kijek prowadzi w nim rozmowy z obecnymi i byłymi szefami największych firm, a także z ludźmi z otoczenia biznesu – o ich życiu, biznesie, zarobkach i wielu innych sprawach. O tym, ile można zarobić na mieszkaniach, w najnowszym odcinku opowiada Jarosław Szanajca, współzałożyciel i wieloletni prezes największego polskiego dewelopera Dom Development.

Rekordowe zyski deweloperów

Dom Development od początku istnienia sprzedał Polakom blisko 50 tysięcy mieszkań, tylko w pierwszym kwartale tego roku było to ponad tysiąc nieruchomości. Spółka miała też rekordowe wyniki, bo przy przychodach na poziomie 2,5 mld zł w 2023 r. osiągnęła 460 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej.

Na rekordowe wyniki w ubiegłym roku miał niewątpliwie wpływ boom na rynku mieszkaniowym wywołany m.in. programem “Bezpieczny Kredyt 2 proc.”.

Ubiegłoroczny wzrost cen był po prostu za szybki. Żeby rynek uznać za stabilny, w naszej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej ceny powinny rosnąć jakieś 3-5 proc. powyżej inflacji – mówi w "Biznes Klasie" Jarosław Szanajca. 

“Wzrost cen mieszkań w 2023 r. w ocenie deweloperów wyniósł 15 proc.” – można przeczytać w najnowszym raporcie Narodowego Banku Polskiego. Niemal jednogłośnie respondenci przewidują średnio 11 proc. wzrost cen mieszkań w 2024 r. Ile naprawdę zarabiają deweloperzy?

Marża brutto ze sprzedaży spółki w 2023 r. wzrosła szacunkowo z 33 do 33,4 proc.

Marża zysku netto to jest 18-19 proc. To jest to, co naprawdę zarabiamy. Marże brutto – takie liczone powyżej 30 proc. – to oczywiście wyglądają ładnie w przekazach prasowych, ale to nie odpowiada rzeczywistości – tłumaczy Szanajca.

Według niego marże w deweloperce muszą być tak wysokie ze względu na duże ryzyko prowadzenia biznesu. – My oczywiście mamy jedną z wyższych marż w legalnym biznesie, bo nie mamy jeszcze takich marż, jak ci, którzy handlują bronią czy narkotykami. Oni mają zupełnie inne marże, ale też mają je dlatego, że tam ryzyko jest nieporównywalnie wyższe. Ryzyko deweloperskie jest ogromne, koszt kapitału jest ogromny i to się po prostu musi przekładać na marżowość. Inaczej nikt by po prostu tego biznesu nie był w stanie tutaj prowadzić – przekonuje prezes Szanajca. Czy nowy program rządowy wywoła dwucyfrowy wzrost cen?

W 2023 r. spółka Szanajcy sprzedała blisko 4 tysiące mieszkań: w Warszawie 1,69 tys. lokali, ale wzrost w 2023 r. zapewniły deweloperowi: Trójmiasto (1,11 tys. sprzedanych mieszkań, o 40 proc. więcej niż rok wcześniej), Wrocław (647, wzrost o 80 proc.) i Kraków (458, dwa razy więcej rok do roku).

– Najwyższe (marże – przyp. red.) uzyskujemy w Trójmieście, w Warszawie i trochę niższą we Wrocławiu – mówi Jarosław Szanajca.

Według niego rządowy “Bezpieczny kredyt 2 proc.” z punktu widzenie deweloperów w ogóle nie był potrzebny przy takiej podaży.

– Rynek deweloperski tego nie potrzebował, ale potrzebował tego popyt. To była pomoc dla kupujących – ocenia prezes Szanajca. Według niego bez kolejnego rządowego programu “Kredyt na start” deweloperzy też spokojnie sobie poradzą. A czy wzrosną jeszcze ceny w tempie dwucyfrowym?

– Możemy zgadywać. Mi się wydaje, że w tym roku ceny będą kontynuowały trend rosnący, ale to będzie już dużo niżej. Może właśnie takie ustabilizowanie rynku na poziomie dwóch, trzech, czterech procent powyżej inflacji, ale ona ciągle jest przewidywana nie tak niska, zwłaszcza w drugiej połowie roku. Jeżeli to da łącznie te 10 proc., to by się zgodziło z tym, że rynek się uspokoił – prognozuje prezes Szanajca.