Kiedy Olga Gitkiewicz zaczęła pisać Nie zdążę, sprzedała samochód. Żeby mnie nie kusiło – powiedziała w wywiadzie. Po półtora roku musiała jednak ponownie kupić auto, aby książkę dokończyć. Do wielu rozmówców inaczej by nie dotarła.
…
Tomasz Matuszewski: Zmiana systemu szkolenia i egzaminowania kierowców w Polsce jest nam potrzebna jak tlen do oddychania! Nie jest to przypadkowe, że międzynarodowa organizacja zajmująca się konstrukcją egzaminów na prawo jazdy – CIECA – dostrzega, zresztą już nie tylko w Polsce, ale generalnie – …
Dlaczego Europa nie jest połączona pociągami? Dlaczego nie da się kupić przez internet biletu z Warszawy do Madrytu? Dlaczego zniknęły nocne pociągi, które na krótszych trasach mogły zastąpić samoloty? …
29 października 2021 390 posłanek i posłów poparło długo wyczekiwane przez społeczeństwo zmiany w Prawie o ruchu drogowym! ✌🏼✌🏼 …
Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS opublikowało raport dotyczący bezpieczeństwa pieszych po pierwszym miesiącu obowiązywania nowych przepisów. Jest lepiej. Również dane o wypadkach z udziałem pieszych na Mazowszu zdają się to potwierdzać. …
Czasy pandemii nie są najszczęśliwsze dla transportu zbiorowego, a tym bardziej dla idei bezpłatnej komunikacji. Pomimo tego trafiła ona, niczym kiełkujące ziarno, na podatny, choć z pozoru jałowy grunt Polski zdominowanej przez transport indywidualny, przewoźników prywatnych i wykluczenie transpor…
Przez dziesiątki lat akceptowaliśmy dominację samochodów na naszych ulicach. A gdyby transport udało się zorganizować inaczej? Wiele europejskich miast wprowadza alternatywy, które pozwalają na zerwanie z obecnym trendem…
A to dlatego, że to nie piesi są winni wypadkom. Zamiast tworzyć przejścia offline, lepiej skupić się na tym, jak powstrzymać pędzących kierowców. …
Nietypowy warsztat rowerowy w Warszawie. Rowery, które można tu kupić, pochodzą z recyklingu. Zalegały w piwnicach, schowkach i na balkonach. One je remontują i sprzedają, a chętnych uczą, jak samemu naprawić swój jednoślad…
Od ponad 10 lat centrum Lublany stanowi strefę przyjazną dla pieszych, bez samochodów. To jedno z niewielu miast w Europie, gdzie infrastruktura miejska w centrum skupia się na pieszych. Są europejskie miasta, gdzie pewne części centralnych lub turystycznych stref są niedostępne dla aut, ale to w L…
Czy niepełnosprawny mężczyzna miał prawo przechodzić przez ul. Marszałkowską w miejscu, w którym zabiło go rozpędzone porsche? Według stołecznej policji - nie. To stwierdzenie oburzyło aktywistów z Miasto Jest Nasze, którzy przekonują, że wyłączną winą za śmierć człowieka ponosi kierowca. I zdaniem…
Społeczność ludzi wkurzonych miejską samochodozą. Dzielimy się jej licznymi objawami oraz tworzymy sposoby na jej zwalczanie