[Wklejam treść posta z FB, żeby nikt nie musiał się tam fatygować]

No i stało się! W Krakowie spadł pierwszy śnieg tej zimy ❄️. Zimna pora roku sprawia, że nasze myśli biegną w kierunku ciepłych krajów… Dlatego #PanPołudnik zaprasza na szybki wypad do Egiptu, by zmierzyć się (nomen omen) z pewnym internetowym mitem, do którego obalenia największe kompetencje mają właśnie geodeci. Ale by to zrobić musimy się wspiąć na szczyt Wielkiej Piramidy w Gizie!

Popularny, powracający co jakiś czas internetowy mit, szczególnie lubiany w kręgach ezoteryków i wyznawców UFO (zwłaszcza tych od Ericha von Dänikena) głosi, że Wielka Piramida została celowo wzniesiona na takiej szerokości geograficznej, że jej wartość liczbowa wyrażona w stopniach jest identyczna jak wartość liczbowa prędkości światła w próżni. W skrócie: że prędkość światła to 299792458 m/s, a równoleżnik przechodzący przez szczyt Wielkiej Piramidy ma szerokość geograficzną 29,9792458° N. Nie twierdzę, że to wszystko kosmici; ale… No właśnie. Czy to prawda, czy nie? Przede wszystkim trzeba zauważyć, że sam ten mit jest nielogiczny, bo porównuje jedynie układ cyferek w dwóch, zupełnie różnych wartościach, wyrażonych w zupełnie innych skalach, jednostkach i układach… Jakby porównywać kota z abażurem! Bo przecież wystarczy wyrazić prędkość światła w milach na godzinę czy łokciach na minutę a szerokość geograficzną w gradach lub radianach zamiast stopni albo na innej elipsoidzie, a wszelka koincydencja zniknie. Ale mimo to, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczona koincydencja wogóle zachodzi. I tu pojawia się nieoczywisty, geodezyjny aspekt tej piramidy…

Wielka Piramida w Gizie, czyli Piramida Chufu (Chefrena) to ikoniczna budowla. Niezwykłą dokładność, z jaką ją wzniesiono stwierdzono właśnie dzięki nowożytnym pomiarom geodezyjnym, po których pozostały liczne ślady. Najlepiej widocznym jest wieńczący sam szczyt piramidy, drewniany maszt w formie piramidki. Ustawił go w 1874 roku szkocki astronom, David Gill, który zapoczątkował geodezyjne badania Wielkiej Piramidy. Do dziś zachowały się też dwa z czterech bolców znaków osnowy pomiarowej w narożnikach podstawy Wielkiej Piramidy, posadowionych przez Gilla w pierwszych jej profesjonalnych pomiarach. Maszt Gilla oznaczał domniemaną pierwotną wysokość piramidy i oś jej symetrii, więc to jego współrzędne są odpowiedzią której szukamy. Tak się składa, że szczyt Wielkiej Piramidy jest najważniejszym punktem pomiarowym Egiptu: początkiem egipskiego układu współrzędnych geodezyjnych, którego początek sięga pierwszych pomiarów Egiptu, wykonanych podczas wyprawy Napoleona w latach 1799-1800, pod kierunkiem Pieere Jacotina. Nie jest jednak nim maszt Gilla. Jest to tzw. stacja E1 - mosiężny bolec, zacementowany w szczelinie między blokami piramidy na szczycie, 2,413 metra na południowy-zachód od masztu.

W 2018 roku wykonano na stacji E1 pomiary GNSS ustalając aktualne współrzędne, jako że w wielu materiałach o Wielkiej Piramidzie podawane są jej współrzędne w starym, egipskim układzie odniesień, opartym na lokalnej elipsoidzie Helmerta, a ten mocno różni się od układu WGS84. Punkt E1 uzyskał wówczas współrzędne 29°58’45,00041" N oraz 31°08’03,05680" E (dla porównania, w układzie egipskim stacja E1 miała współrzędne 29°58’44,3830" N oraz 31°07’57,0194" E, co daje aż 163 m różnicy w terenie), zaś podstawa masztu Gilla - czyli oś Wielkiej Piramidy - ma współrzędne 29°58’45,05570" N oraz 31°08’03,11209" E. Wobec powyższych, szerokość geodezyjna Wielkiej Piramidy w układzie WGS84 wynosi 29°58’45,00041" N czyli 29,97916678056°. Jak widać, wartość ta nie pokrywa się z wartością liczbową prędkości światła. Szerokość geodezyjna w układzie WGS84, odpowiadająca liczbowemu zapisowi wartości prędkości światła to 29°58’45,28488" N co daje różnicę 0,22918", czyli dystans zaledwie 7,06 m na północ od osi piramidy.

Można by więc stwierdzić, że choć dokładne wartości się nie pokrywają, to różnica jest faktycznie niewielka… a w dodatku, z roku na rok maleje! Płaskowyż w Gizie, wraz z całym Egiptem i kontynentem afrykańskim przemieszcza się na skutek dryfu kontynentów o 3,12 cm rocznie na północny-wschód (azymut 51,5°). Wobec czego oś Wielkiej Piramidy przemieszcza się co roku o 2,44 cm na wschód a 1,94 cm na północ. W tym tempie za jakieś 450 lat ów internetowy mit stanie się faktem potwierdzonym naukowo… ale to również oznacza, że 4,5 tys lat temu, gdy wzniesiono tę piramidę, jej oś leżała aż 87,3 metra na południe od “równoleżnika prędkości światła”. Jak na efekt kooperacji kosmitów i Atlantydów - kiepski wynik. No to chyba foliarze mnie znienawidzą… Suuuper! 🤣

  • obywatelle (she/her)
    link
    fedilink
    arrow-up
    3
    ·
    2 months ago

    Ładny post, chociaż chciałabym wiedzieć co siedzi w głowie ludzi którzy dają czemuś takiemu wdółgłos…

    • zbychOP
      link
      fedilink
      arrow-up
      2
      ·
      2 months ago

      Może zawiedzeni, że to jednak nie kosmici budowali piramidy?