Przeglądam książki dostępne na https://www.bractwotrojka.pl i myślę sobie że tego jest bardzo dużo. Czy społeczność Szmerowa może mi podpowiedzieć jedną, góra dwie pozycje (nie koniecznie z tego właśnie źródła), które dadzą mi najlepszy pogląd o tym, co uważa się w środowisku za dobrze przedstawioną teorię czy też “podstawy programowe” ruchu?
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że są tu nie tylko anarchiści, dlatego anarchosyndykalistów również zachęcam do zabrania głosu. :)
Póki co to przeczytałem jeden esej Emmy Goldman a reszta to moje własne przemyślenia bądź obserwacje, więc jest to w najlepszym przypadku nieuporządkowane.
Standardowym źródłem w temacie jest: Anarchistyczne FAQ
Moim zdaniem wspólnej “podstawy programowej” dla anarchizmu ponad opozycję wobec państwa i kapitału po prostu nie ma, to bardzo szeroka ideologia łącząca zróżnicowane często kompletnie sprzeczne ze sobą doktryny polityczne (zastrzeżenie - nie jestem anarchistą, mam uszanowanko dla osób z ankomowym pierwiastkiem dobra w sercu).
BTW: Osoby anarchosyndykalistyczne to też anarchisy
Dzięki, już zacząłem studiować. :)
Ale jakiego odłamu bo są różne? Ja zaczynałem od Kropotkina ale to straszne starocie, albo generlanie eseje (gdzieś znalazłem duze kompendium ale już nie pamiętam gdzie) albo conquest of bread, już nie pamiętam które było pierwsze. Może coś Grahama? Ewentualnie post-scarcity anarchism bookchina
W tym sęk, że nawet nie mam “mentalnej mapy” anarchizmu, żeby móc powiedzieć jaki odłam. Na razie poczytam sobie FAQ a potem zobaczę co dalej. Dzięki za odpowiedź.
Pamiętaj o polskiej anarcho-bibliotece, gdzie znajdziesz nie tylko dzieła dziadów z brodą.
Czy o tym myślisz? https://pl.anarchistlibraries.net/special/index
Jeśli tak, to bardzo dziękuję, nie znałem ale dodaję sobie zakładkę. :)