Środowisko naturalne i inne zielone sprawy
!srodowisko
help-circle
rss
cross-posted from: https://szmer.info/post/297608 > We wszystkich regionach nasilenie ekstremalnych zjawisk cieplnych spowodowało śmiertelność i zachorowalność ludzi. Wzrosło występowanie związanych z klimatem chorób przenoszonych przez wodę i drogą pokarmową oraz zapadalność na choroby przenoszone przez wektory. W analizowanych regionach niektóre wyzwania związane ze zdrowiem psychicznym są związane ze wzrostem temperatur (wysoki stopień pewności), traumą powodowaną ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i klimatycznymi (bardzo wysoki poziom pewności) oraz utratą źródeł utrzymania i [otoczenia] kulturowego. Ekstremalne warunki klimatyczne i pogodowe w coraz większym stopniu powodują wysiedlenia w Afryce, Azji, Ameryce Północnej oraz Ameryce Środkowej i Południowej, przy czym małe państwa wyspiarskie na Karaibach i Południowym Pacyfiku są dotknięte w sposób nieproporcjonalny w stosunku do ich niewielkiej liczby ludności.

cross-postowane z: https://szmer.info/post/296618 > "W ciągu roku przeciętne temperatury są w naszym kraju o prawie 2 st. wyższe niż 70 lat temu. Zimy, podczas których dominują dni z temperaturą ujemną, są już rzadkością, a w ciągu dnia słupek rtęci zazwyczaj wędruje powyżej zera" – wyjaśniła prof. Joanna Wibig, klimatolożka z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. > > Konsekwencją tego stanu jest brak pokrywy śnieżnej, co jest problemem dla rolników, bo topniejący powoli śnieg nawadniał glebę > Coraz częściej występuje też tzw. fałszywa wiosna — po trwającym kilka tygodni ociepleniu i rozpoczęciu wegetacji, następuje powrót zimy, co powoduje ogromne starty dla sadownictwa > Zagrożeniem związanym ze zmianą klimatu, szczególnie dot. miast, są natomiast upały. W środkowej Polsce liczba dni upalnych w ciągu ostatnich 50 lat wzrosła prawie trzykrotnie


[EN] Scientists discover an underwater city full of gloomy octopuses
W 2012 naukowcy nurkujący u wybrzeży Australii odkryli dwa podwodne miasta zbudowane przez ośmiornice. Okazało się, że wykazują więcej społecznych zachowań niż im dawniej przypisywano.

5

4

cross-posted from: https://szmer.info/post/295267 > Choć brzmi to jak kolejna teoria spiskowa, to jednak nie jest to żaden wymysł, ale najprawdziwszy pod słońcem spisek, wyciągnięty na światło dzienne przez dziennikarzy śledczych i naukowców oraz poparty wieloma dokumentami. Szkoda, że tak wielu ludzi woli wierzyć w wymyślone spiski, podczas gdy te prawdziwe nie są już dla nich tak pociągające. > > To, co robiły koncerny paliwowe od lat 50. XX wieku, z pewnością zasługuje na miano spisku. Firmy takie jak Shell, ExxonMobil, Texaco, Total, Amoco, Chevron, Ford czy General Motors dobrze wiedziały o tym, że spalanie paliw kopalnych powoduje zmiany w klimacie Ziemi, a zmiany te stopniowo będą się pogłębiały, aż wywołają kryzys klimatyczny. Dokumenty dowodzące, że to ukrywały, zostały odnalezione m.in. w bibliotekach uniwersyteckich i archiwach, dokąd trafiły, chwilowo zapomniane.


cross-posted from: https://szmer.info/post/293656 > Cześć! Chciałbym zaprosić Was do badania dotyczącego emocji klimatycznych ☺️ Warto wypełnić ankietę nawet jeśli nie macie jakichś szczególnych emocji z tym związanych. Kwestia zdrowia psychicznego jest coraz ważniejsza i tego typu badania przecierają szlaki pod opiekę, z której korzystać będziemy w przyszłości coraz częściej ‼️ > PS Badanie nie moje.


cross-postowane z: https://szmer.info/post/292170 > cross-postowane z: https://szmer.info/post/292169 > > > Za 22 marca KE przedstawi od dawna wyczekiwaną propozycję dot. prawa do naprawy. Aktywiści ekologiczni i konsumenccy chcą pociągnąć firmy do odpowiedzialności. Domagają się tanich i szybkich napraw oraz części zamiennych dostępnych dla wszystkich. Wedle badań 3/4 Europejczyków wolałoby naprawić swoje urządzenia, niż wymieniać je na nowe, jednak wysoka cena czy brak części zamiennych im to uniemożliwia.


Środowisko naturalne i inne zielone sprawy
!srodowisko
  • 0 users online
  • 12 users / day
  • 14 users / week
  • 25 users / month
  • 56 users / 6 months
  • 244 subscribers
  • 1.17K Posts
  • 870 Comments
  • Modlog