Nacjonalistyczne grupy promujące supremację białej rasy w 2017 r. to klient, do którego nie chce przyznawać się żadna z wiodących firm oferujących obsługę cyfrowych płatności. Apple Pay, Google Wallet, Visa, Patreon i inni usługodawcy od dawna zawieszają konta neonazistów próbujących gromadzić środki z wykorzystaniem tych rozwiązań. Z pomocą ekstremistom przyszły kryptowaluty.

Organizacja społeczna Southern Poverty Law Centre (SPLC) zidentyfikowała ponad 600 adresów krypto powiązanych ze skrajną prawicą i takimi jej przedstawicielami, jak Andrew Anglin (wydawca neonazistowskiej strony Daily Stormer), Andrew Auernheimer (haker głoszący teorię supremacji białej rasy) i Don Black (twórca jednego z rasistowskich i nacjonalistycznych forów dyskusyjnych) - pisze tygodnik “Economist”.

Nacjonaliści, biali suprematyści, neonaziści i inni przedstawiciele skrajnych ruchów ideologicznych dziś otwarcie komunikują możliwość wpłacania im środków na działalność z wykorzystaniem portfeli kryptowalutowych.

  • p0l-@non1M
    link
    fedilink
    arrow-up
    1
    ·
    3 years ago

    w jakim sensie kryptowaluty mają libertariańskie podejście? w sensie jakiś przykład realny możesz podać? Czy to po prostu zasada działania tych proof-of-work i proof-of-stake?

    • rysiek
      link
      fedilink
      arrow-up
      2
      ·
      3 years ago

      Bardzo dobrze jest to ogarnięte w zalinkowanym wideo, naprawdę gorąco polecam.

      Ale tak na szybko: “państwo ma się nie wpieprzać tam, gdzie ludzie trzepią kasiorę” to motto libertarian, a zarazem główna myśl ludzi tworzących kryptowaluty. Cały pomysł na kryptowaluty to “pieniądze bez państwa”, co w efekcie zawsze oznacza dyktat najsilniejszych graczy.

        • rysiek
          link
          fedilink
          arrow-up
          2
          ·
          edit-2
          3 years ago

          Dokładnie tak.

          Tyle że cynicznie udający walkę o “wolność od opresji rządów i banksterów” (w przypadku kryptowalut), “wspieranie artystów” (w przypadku NFT), “decentralizację” (w przypadku web3). Straszny syf.