Steve Huffman, dyrektor generalny serwisu Reddit, w wywiadzie powiedział NBC News, że mający miejsce na serwisie protest użytkowników jest prowadzony przez mniejszość moderatorów i nie ma szerokiego poparcia.

Dyrektor generalny Reddit, Steve Huffman, powiedział w czwartek, że chce położyć kres protestowi prowadzonemu przez użytkowników, który w tym tygodniu uniemożliwił dostęp do dużej części wpływowej witryny. Huffman powiedział w wywiadzie, że rozważa zmiany, które pozwoliłyby użytkownikom Reddita głosować usunięcie moderatorów, którzy przewodzili protestowi, porównując ich do “ziemiaństwa”.

Protest objął tysiące forów, znanych jako subreddity, rozpoczętego w poniedziałk, i jak deklarują niektóre z tych społeczności bez daty zakończenia. Akcji prowadzoną nieopłacani moderatorzy/rki-wolontariusze Reddita, którzy mają wysoki poziom kontroli nad tym, jak działają ich subreddity. Społeczności uczestniczące w akcji przełączyły się w tryb “prywatny”, co czyni je niewidocznymi nawet dla subskrybujących je osób. Protestujący sprzeciwiają się zmianom, które najprawdopodobniej odetną im możliwość dostępu do Reddita za pośrednictwem zewnętrznych aplikacji, a sparaliżował znaczną część witryny.

Huffman, będący też współzałożycielem Reddita, powiedział, że rozważa potencjalne zmiany w polityce usuwania moderatorów, aby umożliwić zwykłym użytkownikom łatwiejsze głosowanie [usuwanie] moderatorów, jeśli ich decyzje są niepopularne. Stwierdza, że nowy system byłby bardziej demokratyczny i pozwoliłby szerszemu gronu osób na pociągnięcie moderatorów do odpowiedzialności.

Obecna polityka Reddita mówi, że moderatorzy mogą być usuwani przez moderatorów wyższej rangi lub przez sam Reddit za brak aktywności lub naruszenie zasad obowiązujących w serwisie. Mogą oni również usunąć się sami. Wielu z nich piastuje swoje stanowiska od lat.

“Jeśli jesteś politykiem lub właścicielem firmy, odpowiadasz przed swoimi wyborcami. Tak więc polityk musi zostać wybrany, a właściciel firmy może zostać zwolniony przez swoich udziałowców” - powiedział.

“Myślę, że na Reddicie analogia jest bliższa szlachcie ziemiańskiej: Ludzie, którzy dostali się tam jako pierwsi, mogą tam zostać i przekazać to swoim potomkom, a to nie jest demokratyczne”.

Moderatorzy argumentują, że wysoki poziom kontroli nad ich społecznościami jest zasłużony ze względu na godziny darmowej pracy, które włożyli w tworzenie i egzekwowanie zasad na swoich subredditach. Każdy plan zmniejszenia ich wpływu może spowodować kolejną falę sprzeciwu.

W wywiadzie Huffman pochwalił również cięcie kosztów przez właściciela Twittera Elona Muska, nazywając zmniejszoną liczbę pracowników przykładem tego, jak serwis społecznościowy może być rentowny bez ogromnych przychodów firmy takiej jak Google.

Huffman, który był współzałożycielem Reddita 18 lat temu, powiedział, że wierzy, iż przywódcy protestu mogli mieć powszechne poparcie, gdy rozpoczął się w poniedziałek, ale od tego czasu stopniowo je tracą.

Jedną ze zmian, która jest “naprawdę ważna”, powiedział, “jest upewnienie się, że na przykład protesty, teraz lub w przyszłości, są rzeczywiście reprezentatywne dla ich społeczności. I myślę, że dla wielu mogło tak być na początku tego tygodnia, ale z biegiem czasu jest tak coraz mniej.”

Powiedział, że około 80% z 5000 największych społeczności Reddita jest ponownie otwartych po tym, co miało być dwudniowym strajkiem treści w poniedziałek i wtorek. Jednak moderatorzy niektórych z największych subredditów - w tym najbardziej popularnego ze wszystkich, r/funny - rozszerzyli swój protest, pozostając społeczność niedostępną w trybie “prywatnym”.

“Nadal nie ma odpowiedzi na kluczowe dla nas kwestie” - napisali organizatorzy blackoutu w poście zatytułowanym “Walka trwa”, wyjaśniając ich przedłużenie. “Reddit milczy od samego początku, a wewnętrzne dokumenty wskazują, że uważają, że mogą nas przeczekać.”

Huffman powiedział, że takie decyzje powinny zostać poddane pod głosowanie członków.

“To, co sugeruję jako drogę wyjścia, to w rzeczywistości więcej demokracji” - powiedział. “Mamy pewne dawne, przestarzałe decyzje dotyczące sposobu zarządzania społecznościami, z których musimy wyjść”.

Nie podał harmonogramu żadnych zmian, mówiąc, że więcej subredditów może najpierw dobrowolnie zakończyć protesty. “Myślę, że większość z nich dojdzie do tego poprzez swój własny naturalny proces decyzyjny, więc pozwalamy temu się rozegrać” - powiedział.

Huffman powiedział, że nie rozważa zmian, które scentralizowałyby władzę w Reddicie jako firmie, takich jak przejęcie przez płatny personel Reddita większej liczby obowiązków związanych z moderacją.

Obecny bunt jest odpowiedzią na część planu Reddita, mającego przynieść firmie sukces komercyjny. Reddit od lat jest jedną z najpopularniejszych witryn w Internecie, z zapalonymi użytkownikami i dużym wpływem na kulturę internetową, ale nie osiągnął zysków zbliżonych do usług porównywalnych do niego w dziedzinie technologii, takich jak Instagram i YouTube.

Huffman powiedział, że Reddit nie jest rentowny, a w czwartkowym wywiadzie stwierdza, że jego roczne przychody wynoszą mniej niż 1 miliard dolarów. Meta, właściciel Instagrama i Facebooka, odnotowała w zeszłym roku przychody w wysokości 116,6 miliarda dolarów.

Aby zwiększyć przychody i obniżyć koszty, Reddit planuje zacząć pobierać większe opłaty od innych firm za dostęp do swojego interfejsu programowania aplikacji (API), czyli oprogramowania, które pozwala aplikacjom komunikować się ze sobą.

Oczekuje się, że to zabije aplikacje takie jak Apollo lub RIF, dawniej Reddit Is Fun, których niektórzy używają zamiast własnej aplikacji Reddit do uzyskiwania dostępu i publikowania w witrynie. Te konkurencyjne aplikacje często są wolne od reklam.

Huffman powiedział, że nie ma współczucia dla konkurencyjnych aplikacji, które chcą korzystać z treści Reddita, unikając reklam, które są głównym źródłem pieniędzy wykorzystywanych do wspierania witryny.

“Prowadzenie aplikacji takiej jak Reddit kosztuje dużo pieniędzy. Finansujemy ją poprzez reklamy. Nie możemy jednak subsydiować firm innych osób, by uruchomić konkurencyjną aplikację za darmo” - powiedział.

Odmówił spekulacji na temat terminu potencjalnej pierwszej publicznej oferty akcji, IPO [wejścia na giełdę].

“Chcę to zrobić pewnego dnia, gdy rynek będzie gotowy, kiedy firma będzie gotowa. Dotrzemy tam, kiedy tam dotrzemy” - powiedział.

Sądzi, że użytkownicy Reddita, którzy nie chcą zmian w witrynie, nie są realistami.

“Patrząc wstecz na Reddit 18 lat temu, była to grupa 20-letnich techno-libertarian w Ameryce - 98% facetów, nawiasem mówiąc. Wiem, bo byłem jednym z nich” - powiedział Huffman.

Huffman powiedział jednak, że chciałby jakiejś formy podziału przychodów.

“Chciałbym, aby subreddity mogły być firmami, jeśli tak zdecydują” - powiedział, dodając, że to “inna rozmowa, ale myślę, że to kolejna granica [do przekroczenia przez] Reddita”.

Podczas gdy Huffman powiedział, że jego decyzje dotyczące protestu i zmian API dotyczą wyników finansowych firmy, utrata wiary moderatorów Reddita może również wiązać się z kosztami.

Badania opublikowane w zeszłym roku przez troje naukowców zajmujących się informatyką oszacowały, że moderatorzy-wolontariusze Reddita spędzali na pracy co najmniej 466 godzin dziennie. Gdyby płacono im 20 dolarów za godzinę, wydatki te wyniosłyby 3,4 miliona dolarów, czyli 3% przychodów Reddita z 2019 roku, wynika z badania.

Według danych firmy, moderatorzy-wolontariusze Reddita byli odpowiedzialni za usunięcie w ubiegłym roku 58% treści, które naruszały zasady witryny. Członkowie personelu Reddit, czyli “administratorzy”, usunęli 39%, podczas gdy resztę stanowiło usunięcie przez osoby publikujące.

Usuwanie moderatorów Reddita czasami trafia na pierwsze strony gazet. W zeszłym roku moderator r/antiwork został usunięty po udzieleniu wywiadu dla Fox News, który niektórzy uznali za pozbawiony wyczucia. W subreddicie r/wallstreetbets, który wywołał serię szaleństw handlowych na [giełdzie] Wall Street, moderatorzy walczyli między sobą o kontrolę nad społecznością, częściowo ze względu na możliwy kontrakt na film.

NBC, David Ingram

  • kubistyczny kameleonOP
    link
    Polski
    411 months ago

    tę którą jako niedemokratyczny dyktator rozliczający się z demokratycznymi protestami zamierza ściąć, tak tę