Są sobie takie desktopowe programy do rachunkowości (np. GnuCash). Nie trzeba być jakimś wielkim rekinem biznesu, można nimi po prostu liczyć comiesięczny budżet i dotychczasowy majątek, po prostu wpisujesz:

  • mam tyle pieniędzy w gotówce
  • mam tyle pieniędzy na “głównym” koncie bankowym
  • mam tyle pieniędzy na lokacie na takim i takim procencie

Można też w nich oczywiście śledzić wydatki. Przy płaceniu kartą wszystkie transakcje widać w przecież na stronie banku po zalogowaniu.

No tylko że, w ciągu miesiąca tych transakcji to jest z paredziesiąt. Więc po jednej stronie okna masz otwartą stronę banku a po prawej program do księgowości. I tak przepisujesz wartość transakcji i jej datę z jednego programu do drugiego. Wrzucasz też transakcje do odpowiednich kategorii: rachunki, żywność, odzież. Tak wiem że mBank już przydziela płatnosci do różnych kategorii sam z siebie, ale program do rachunkowości ma dużo innych funkcji z którymi webapp mBanku nie ma szans.

Na szczęscie w GnuCash jest wsparcie dla AqBanking, a AqBanking wspiera banki które korzystają z protokołu FinTS.

Korzystając z AqBanking i FinTS można z poziomu tej desktopowej apki wykonywać takie akcje jak:

  • pobierz saldo konta (tj. zsynchronizuj to co jest w banku z tym co jest w GnuCash)
  • pobierz historię transakcji (tj. to co sprawia że nie musisz jak głupi co tydzień przepisywać wykonanych transakcji)
  • :o wyślij przelew bankowy (whaat) - trzeba podać PIN FinTS przy każdej transakcji

Wszystko fajnie, ale niestety okazuje się że FinTS jest tylko niemeckim standardem.

https://en.wikipedia.org/wiki/FinTS

HBCI [prekursor FinTS przyp. OP.] was originally designed by Germany’s three banking “pillar” networks, namely the Sparkassen-Finanzgruppe, German Cooperative Financial Group, and Association of German Banks.

Idąc dalej, do wspomnianego Association of German banks należy Commerzbank, który jest większościowym właścicielem mBanku, więc teoretycznie mają know-how i ludzi którzy mogliby to zrobić. Ja wiem, że w bankowości wszystko porusza się powoli (ile czasu zajęło zanim pierwszy bank w Polsce zaczął obsługiwać klucze U2F - ING), ale no kurde Polska jest przecież fintechowym poligonem doświadczalnym.

Tutaj nawet ktoś na forum ING o to dopytywał (ostatni post 2022): https://spolecznosc.ing.pl/-/Konta-osobiste-i-firmowe/Pliki-HBCI-OFX/td-p/16907 No i jest też taki o projekt na GitHubie na wsparcie AqBanking do mBanku: https://github.com/Mestrona/mbank

Nawet na chwilę zastanawiałems się czy mógłbym otworzyć prawdziwe niemieckie konto bankowe, ale zakładam że nie byłoby to nijak opłacalne przez transakcje w PLN.

  • @Ludrol
    link
    37 months ago

    Jestem trochę zgubiony. Czyli w polsce jest standard do exportu danych czy jego nie ma?

    Jako że GNUcash jest open source to można samemu (lub komuś zapłacić) aby zaimplementował integrację.

    • @BenchpressMuyDebilOP
      link
      3
      edit-2
      7 months ago

      Zapewne kazdy bank umozliwia eksport historii transkcji w CSV juz teraz.

      Przy pliku CSV i wrzuceniu tego do gnucash, robisz takie kroki:

      1. Zaloguj sie do banku
      2. Przejdz do sekcji historia
      3. Wyeksportuj csv
      4. Zaimportuj csv do gnu cash (nie wiem czy gnu cash wspiera kazdy mozliwy format csv pod sloncem)

      Jezeli natomiast byloby w banku wystawione api wspierane przez program aqbanking (np api FinTS) uzywany przez gnu cash to klikasz tylko “pobierz dane z banku” i zakladam ze gnu cash sam by wrzucil pobrane dane i tyle, w dwoch klilnieciach

      FinTS to specyfikacjs API, nie format eksportu danych. Zakladam ze aqbanking wspiera tylko FinTS bo API bankow (takze polskie polishapi) wymaga zarejestrowania sie jako konsument API, co jest pewnie kosztowne i wymaga biurokracji, patrz koment nizej.