Tym razem nagrywaliśmy w Muszynie. Jak zwykle omówiliśmy trzy badania naukowe związane z pszczołami. Pierwsze badanie dotyczy wpływu miodu na profil lipidowy u ludzi. Drugie badanie analizuje, w jaki sposób pszczoły miodne mogą zakłócać strukturę i funkcjonowanie sieci zapyleń. Trzecie badanie eksploruje rolę pszczelarstwa w produkcji dóbr i usług.

  • @Wyrak
    link
    Polski
    17 months ago

    w przypadku miodu są niejednoznaczne

    To nie tak działa. W naukach medycznych trzeba wykazać, że dana terapia jest skuteczniejsza niż placebo. W tym przypadku tego nie wykazano. Hipoteza została obalona. A to oznacza, że nie należy zalecać miodu jako środka na poprawę profilu lipidowego.

    • @WarrozaOPM
      link
      Polski
      2
      edit-2
      7 months ago

      Skoro już powołujesz się na to jak działa nauka, to nauka medyczna akurat niczego nie dowodzi (proof), a poświadcza (evidence). Jest piramida coraz bardziej usystematyzowanych i wiarygodnych poświadczeń / poszlak. W dużym uproszczeniu. W tym badaniu sprawdzano, jaki jest stopień wiedzy na ten temat. Jak najbardziej więc mamy do czynienia z niejednoznacznościami. Szczególnie we wstępnej fazie badań. Jak ten projekt naukowy.

      Co do polecania na poprawę stanu lipidowego zgoda. Natomiast Ty napisałeś coś zupełnie innego do czego się odniosłem: “Czyli zdrowotne właściwości miodu to bujda

      To o czym piszesz o placebo odnosi się do leczenia i leków. Natomiast właściwości zdrowotne to jest bardzo pojemne określenie i może być stosowane np. do suplementów i żywności np jabłka itd, które nie muszą przechodzić badań klinicznych, aby można je było polecać jako mające potencjalnie właściwości prozdrowotne przy odpowiednim stosowaniu. Czy miód takie może mieć w pewnych okolicznościach, to się nie wypowiadam, bo się nie jestem specjalistą w temacie. Ja sam jestem sceptyczny, aby komuś miód polecać na poprawę stanu zdrowia. Dla mnie to środek spożywczy.