Z okazji świąt, obchodzonych przez chrześcijan jako Boże Narodzenie, chciałabym zabrać głos w sprawie ostatnio popularnej krytyki chrześcijaństwa. Krytyka często jest słuszna. Niestety obok tej słusznej krytyki pojawia się wiele naładowanych emocjonalnie, bardzo nieżyczliwych interpretacji. Pełnych niezrozumienia, przeinaczania faktów, wypowiedzi opartych na resentymentach i skrzywionych przez negatywne nastawienie nawet do najbardziej pozytywnych aspektów tej religii, do najlepszych intencji i najlepszych czynów jej wyznawców.

Czym jest chrześcijaństwo? Jako osoba wychowana w środowisku chrześcijańskim, ale obracająca się również poza nim mam pewne spostrzeżenia. Myślę, że najlepiej zilustrować je za pomocą słowa i obrazu:

O jarzmie i wyzwoleniu

Przypomina mi się scena z filmu „Misja” z 1986 roku. Rodrigo Mendoza – najemny żołnierz i łowca niewolników – postanawia odpokutować za wszystkie winy. Bierze ze sobą całą zbroję, związaną w tobołku, przywiązuje ją sznurami do piersi i dźwiga przez bardzo trudną drogę w górę wodospadów. Nie wchodząc w szczegóły (kto nie widział filmu – polecam obejrzenie), muszę tu przypomnieć przynajmniej dwa dodatkowe fakty. Po pierwsze Mendoza zabił w gniewie ukochanego brata. Dopiero ten czyn go otrzeźwił. Jednak między zabójstwem a podróżą pokutną mija sześć miesięcy. W tym czasie nasz bohater siedzi w więzieniu czekając na śmierć, nie widzi dla siebie żadnego zbawienia. Ma też mnóstwo czasu, żeby zastanowić się nad innymi zbrodniami, które popełnił w życiu. Po drugie Mendoza podróżuje do misji jezuickiej założonej wśród Guaranów. U celu podróży czekają ludzie, których bliskich mordował i porywał na niewolników. Wie dokąd idzie. Jest gotów na wszystko. Mają prawo poderżnąć mu gardło.

Kiedy wreszcie dociera z całym bagażem nad wodospad Guaranowie wybiegają na spotkanie misjonarzy. Zatrzymują się jednak widząc Mendozę, który ostatkiem sił wlecze za sobą cały bagaż. Rozpoznają go jako łowcę niewolników. Najgorszy wróg zdaje się teraz całkowicie na ich łaskę. Jeden chwyta za nóż i przystawia mu do gardła. Mendoza nie reaguje. Patrzy tylko w oczy prowadzącemu misję (ojcu Gabrielowi), ten coś mówi do przywódcy Guaranów. Trzymający nóż zamiast poderżnąć gardło mordercy, przecina sznury i zrzuca jego zbroję w przepaść. Dopiero wtedy pokutujący Mendoza zaczyna płakać.

To jest dla mnie potęga chrześcijaństwa w najlepszym wydaniu. Potęga wybaczania polega na tym, że wybaczasz przede wszystkim dla siebie, jednocześnie tworząc dialog i wspólnotę. Wybaczający tworzy dobro, którego nikt nie może mu odebrać, nawet jeżeli ten, któremu wybaczono znów zejdzie na złą drogę.

Scena pokuty Mendozy jest naładowana znaczeniami. Człowiek, który nie potrafi sobie wybaczyć, nie może się pozbyć bagażu, ale obciąża tym bagażem również innych, którzy zgodzili się mu pomóc. Jeżeli obejrzeliście scenę z filmu – jest tam moment, w którym ojciec Gabriel trzyma linę, po której wspina się Mendoza ze swoim bagażem. Chwila nieuwagi sprawia, że obaj mogą spaść w przepaść. Gabriel podejmuje jednak ten wysiłek. Kiedy jeden z zakonników lituje się nad pokutnikiem i odcina linę, Mendoza wraca po bagaż, dodatkowo opóźniając marsz i dokonując jeszcze większego wysiłki. Bagażu nie może też odciąć nikt poza tym, kogo skrzywdził, tym który miałby prawo go zabić.

Przywołując obraz z „Misji” mam w głowie całkiem niechrześcijańską wypowiedź Tysona Yunkaporty. Yunkaporta – należący do aborygeńskiego klanu Apalech z Queensland – przedstawia w swojej książce „Sand Talk” rdzenną perspektywę widzenia i działania w świecie. Między innymi mówi o wybaczaniu. W jego społeczności ktoś kto zawinił powinien ponieść karę. Jeżeli ją odbędzie, wina zostanie mu zapomniana i zaczyna od nowa z pełnym zaufaniem społeczności. Jest to – paradoksalnie – dużo rzadziej spotykane w przekonaniach i prawie społeczeństw rzekomo wywodzących się z kultury chrześcijańskiej. W naszej kulturze przypominanie, że pierwszym świętym w raju – według Ewangelii i tradycji – był tzw. dobry łotr – jest zawsze szokujące. Gość całe życie grzeszył i dopiero wisząc na krzyżu obok Jezusa poprosił go „wspomnij na mnie gdy przybędziesz do swojego Królestwa”. Na co Jezus odpowiada „dziś jeszcze będziesz ze mną w raju”. I to jest pierwszy święty? Nie wszyscy, którzy chodzili za Jezusem, rozdawali swoje majątki ubogim, karmili głodnych i opatrywali chorych?

O dominacji, uniwersalizacji i wolności w dialogu

Największym błędem chrześcijaństwa, z którego wynikło najwięcej krzywd była próba jego uniwersalizacji na siłę. Chrześcijanie, przekonani, że ich religia jest najlepsza i jedynie słuszna, nieśli ją wszystkim. Czasami pokojowo, czasami ogniem i mieczem. Oczywiście kryły się pod tym inne interesy – np. podporządkowanie papieżowi i cesarzowi, włączenie pod panowanie danego władcy (co zresztą też pokazuje film „Misja”), nowe źródło siły roboczej, surowców i podatków itp. Wielu chrześcijan uważało i do dziś uważa jednak całkiem bezinteresownie i szczerze, że tylko ochrzczeni trafią do raju (zaprzecza temu historia łotra), dlatego rozprzestrzenianie chrześcijaństwa po świecie uważają za swój obowiązek.

Bardziej zaangażowani ateiści przejęli to misyjne myślenie od chrześcijaństwa. Wizja raju na ziemi, wolnego od religii nie jest nowa. Podobno to Diderot miał powiedzieć, że „ludzie dopiero wtedy będą wolni, kiedy udusi się ostatniego króla wnętrznościami ostatniego z księży”. Współcześnie w pewnych kręgach ten cytat krąży jako jakaś ponadczasowa mądrość. Tak naprawdę jest to przekonanie prywatne pana Diderota. Z naszej perspektywy historycznej, ponad 200 lat później, powinno być jasne, że nie tędy droga. W nowożytnej Francji kościół i monarchia mogły się wydawać największymi potęgami. Dziś królowie pełnią role symboliczne, często zresztą w bardzo demokratycznych krajach. Problemem nie jest wyznanie ani tytulatura. Problemem jest władza bez sumienia. Dziś to władza częściej jest dzierżona przez świeckich polityków, a nawet bardziej przez narcystycznych, aspołecznych miliarderów. Kapitalizm, który w czasach encyklopedystów wydawał się drogą do wolności, jest dziś głównym źródłem zniszczenia i cierpienia. Socjalizm, który miał być odtrutką na kapitalizm, w nieodpowiednich rękach stawał się systemem totalitarnym, powodującym jeszcze większe cierpienia. Minęło wystarczająco dużo wojen i rewolucji, żebyśmy się nauczyli, że przejęcie dominacji przez nową grupę nigdy nie prowadzi do powszechnej szczęśliwości. Nieważne jak wspaniałe są ideały tej grupy. Nawet w najgorszych, beznadziejnych czasach liczy się to czy jesteś dobrym człowiekiem. I archetyp Jezusa oraz chrześcijaństwo w swoim najlepszym wydaniu jest jednym z kluczowych drogowskazów. Nawet jeżeli nie będziemy z niego korzystać (są przecież i inne), to nie mamy prawa zabierać go innym. Nie próbujmy panować nad innymi. Nie próbujmy udowadniać sobie, że jesteśmy lepsi. Nie próbujmy wszystkich nawracać ani wszystkich ateizować. Posłuchajmy, porozmawiajmy. Świat nigdy nie będzie idealny, ale główną przeszkodą na drodze do jego poprawy nie jest jakaś grupa ludzi myślących inaczej, a raczej nasza pycha, arogancja i chęć panowania. To prowadzi do przemocy, do totalitaryzmów i autodestrukcji. Chrześcijaństwo jest przede wszystkim wezwaniem do miłości.

Każdy potrzebuje odrobiny szaleństwa

A propos odcinania lin. Przypomina mi się jeszcze jedna scena z całkiem innego filmu – „Grek Zorba”. W rozmowie z „szefem” Zorba stwierdza – „każdy potrzebuje odrobiny szaleństwa, bo inaczej… nigdy nie odważy się odciąć liny i być wolnym”

Czasami tym uwalniającym szaleńcem nie jest ten, kto sobie tę linę nałożył, ale ten, kto mu odpuścił, wbrew wszystkiemu i użył noża jako narzędzia wyzwolenia, nie przemocy. Ludzie boją się miłości, boją się szaleństwa. Bo boją się zaufać, nie wiedzą komu mieliby ufać, ale bez tego nie będą mogli odciąć liny. Ludzie nie będą wolni kiedy kogoś powieszą czy zaduszą (jak chce Diderot), ale kiedy odważą się odciąć liny.

Chrześcijaństwo jest potrzebne, potrzebne są też inne religie i potrzebny jest ateizm, który zawsze rzuca wyzwanie zbyt dobrze usadowionym w swoich kosmologiach systemom religijnym. Idealnie by było, gdybyśmy zamiast dopatrywać się najgorszego, szukali w innym lub innej tego co najlepsze. To jest agape. Gdybyśmy wzajemnie uczyli się od siebie tego najlepszego i pomagali mu rosnąć w nas. W tym co powstaje pomiędzy, rodzi się to co chrześcijanie nazywają Bożą obecnością. Czy nazwiemy to Bogiem czy nie – wcielenie miłości jest w czynach.

Wesołych Świąt!

  • obywatelle (she/her)
    link
    fedilink
    arrow-up
    2
    ·
    22 days ago

    Mówisz to jakbyś nie wiedziała że te rzeczy luźno wiążą się z jakąkolwiek ideologią.

    Mówię to, bo żyję tu i teraz, a nie w świecie w którym hipotetycznie “zniknęło chrześcijaństwo”. I celowo nie wspominam o KK. Ja krytykuję chrześcijaństwo jako całość, jako filozofię, jako ideę u samych podstaw. Choćby dlatego że dobrze ją znam i wiem też, jakim zagrożeniem jest religijny fanatyzm czy neofityzm, tak częsty wśród np. konwertytów z KK na różne odłamy protestantyzmu.

    Upraszczając sprawę w ten sposób krzywdzisz osoby, które wspierają lub nawet są anarchistami jednocześnie będąc chrześcijanami.

    Jeśli mówię, że Sanah ma tragiczne piosenki i że jej płytami można uzupełniać ubytki w jezdni co najwyżej, a popularyzacja jej maniery wokalnej to dosłowny gwałt na uszach odbiorcy, to może jest to opinia edgy, może nadmiernie ostra - ale jest to opinia o twórczości Sanah i jej ekspresji artystycznej. Nie o wszystkich ludziach, którym akurat Sanah się podoba. Skoro każdy kto ma więcej niż 12 lat rozumie chyba, że nie jest swoim idolem, swoim ulubionym piosenkarzem itp, to chyba wie też, że nie jest swoim obiektem kultu religijnego? Że nie można go skrzywdzić atakując postać z panteonu tego kultu? Bo od tego się cała ta inba zaczęła - proabo kolektyw przerobił tylko stary żart o tym, że gdyby na niepokalane poczęcie była antykoncepcja, to może dziś nikt by jej z powodów religijnych nie zakazał. Zrobiła się straszna burza, że obrażają “chrześcijan”, podczas gdy tylko i wyłącznie drwi się ze społecznych konsekwencji traktowania skrajnie serio starożytnych mitów.

    Na tej zasadzie mamy nie mieszać z błotem Balcerowicza i nie orać liberalizmu ekonomicznego (który bardzo wiele osób traktuje religijnie!), bo możemy skrzywdzić osoby które są anarchistami i landlordami jednocześnie? :)

    Nie, sorry. Nie będzie mojej zgody na krzywdzenie ludzi, na celowe ustawianie ostrza szydery tak, żeby pogrążyć akurat ich celowo. Ale nie będzie też udawania, że wszystko jest okej z bardzo problematycznymi religijnymi symbolami (kult czystości i dziewictwa, kult kobiecego posłuszeństwa wobec patriarchalnego bóstwa, idea wyniesienia do świętości za sprawą zostania inkubatorem). Te symbole, choć zakorzenione w mentalności sprzed 2000 lat, wciąż oddziałują na nas tu i teraz. Żyjemy w tej konkretnej kulturze ukształtowanej przez to myślenie. I dlatego naszym obowiązkiem jest je dekonstruować, obnażać i rozbrajać. Gdybyśmy żyli wśród ortodoksyjnych Żydów, albo skrajnie patriarchalnych Yanomamów, nasza rola byłaby dokładnie taka sama.

    • lemmur
      link
      fedilink
      arrow-up
      2
      ·
      22 days ago

      Czy widząc na ulicy dziecko bawiące się misiem, podchodzisz do niego i mówisz że miś został wyprodukowany kosztem zdrowia Chińskich szwaczek, a jego kolega podpieprzył babci emeryturę by sobie go kupić.

      Chrześcijaństwo jak każda inna religia samo w sobie nie jest złe, a każda większa organizacja niesie ze sobą zarówno skutki pozytywne jak i negatywne. Religia jest dla ogromnej części ludzi metodą na nawigowanie w trudnym i chaotycznym świecie. Nieodpowiednie jest mówienie im, że wszystkie ich wartości są gówno warte i powinni się kajać (Oczywiście zaznaczając szacunek dla samych wyznawców).

      Sama dobrze zaznaczyłaś że problemem są ortodoksi, w czym się z tobą całkowicie zgadzam. Są jednak całe rzesze ludzi umiarkowanych, łagodniej interpretujących zapisy ich świętych ksiąg. Ludzi tych możesz ranić wrzucając wszystko i wszystkich do jednego wora, a co gorsza ci sami ludzie mogą potem z braku zrozumienia i tolerancji zradykalizować się.

      Chrześcijaństwo półkuli północnej od paru wieków coraz bardziej słabnie i żaden z jego odłamów nie ma już zębów. Większość chrześcijan aktualnie żyje na południu, w para-anarchistycznych (wobec głównych kościołów) wspólnotach modyfikując obrządek i księgi, jakby miało nie być jutra.

      • obywatelle (she/her)
        link
        fedilink
        arrow-up
        1
        ·
        20 days ago

        Czy widząc na ulicy dziecko bawiące się misiem, podchodzisz do niego i mówisz że miś został wyprodukowany kosztem zdrowia Chińskich szwaczek, a jego kolega podpieprzył babci emeryturę by sobie go kupić.

        Nie, bo to dziecko. Ale dobrze że rozumiesz różnicę. I mimowolnie sam traktujesz chrześcijan jak niespełna rozumu, co jest słodkie, bo nawet ja nie mam o nich tak złego mniemania. :) Zwłaszcza że jest wiele sytuacji, w których spokojnie można wyjaśnić dziecku na czym polega globalny system wyzysku. Zdziwiłbyś się, ale z doświadczenia wiem że dzieci rozumieją to o wiele lepiej niż niektórzy dorośli i szybko rośnie w nich mały rewolucjonista. :) Dzieci są też kreatywne w wyszukiwaniu alternatyw. Jeśli trzymać się analogii religijnej, porównałabym je do własnowierców, którzy nie trzymają się do końca dogmatów żadnej zorganizowanej religii, ale na bazie samej idei religijnej tworzą swój system wartości.

        Chrześcijaństwo jak każda inna religia samo w sobie nie jest złe, a każda większa organizacja niesie ze sobą zarówno skutki pozytywne jak i negatywne.

        Ale ja nie uprawiam jakiegoś esencjalizmu, dla mnie rzeczy czy idee nie są “złe” czy “dobre”. Są albo pomocne w realizacji celów które chciałabym widzieć zrealizowane na świecie, albo nie.

        Ta konkretna idea nie jest w tym pomocna - myślę że po 2 tysiącach lat możemy to już odważnie powiedzieć i wyciągnąć wnioski. Sowiecki model komunizmu też fajnie wygląda na papierze konstytucji ZSRR, a jakoś nie mamy złudzeń, że dosłownie każda jego implementacja kończyła się w ostatecznym rozrachunku słabo.

        Nie ma co mydlić ludziom oczu, że ideologia, która explicite segreguje ludzi na lepszych i gorszych, która postuluje poddaństwo kobiet wobec mężczyzn, która uważa że wciąż w mocy pozostają starożytne i dość okrutne prawa religijne nomadycznego ludu z pustyni, i wreszcie religia która wręcz otwarcie zniechęca do stawiania się władzy świeckiej, obiecując efemeryczną nagrodę w niebie, jest jakkolwiek pożyteczna dla sprawy która jakoś tam nas łączy na tym portalu. Nie jest. Jest wręcz groźna i wsteczna, bo niestety w prawdziwym świecie to często działa tak, że osoby głęboko religijne, kiedy wartości społeczne i kierunek walk politycznych skonfliktują się z ich dogmatami, wybierają raczej odwrócenie się od tych wartości i trwanie przy religii. W drugą stronę odpływają w większości ludzie, którzy tak naprawdę nigdy silnie religijni nie byli, tylko byli wychowani w pewnym poczuciu, że tak wypada i tak jest dobrze. Znam zbyt wiele przykładów ze swojego otoczenia na to, że im większym chrześcijaninem staje się człowiek (zwłaszcza dotyczy to konwersji na różne odłamy protestantyzmu), tym łatwiej nagle znaleźć mu powody dla odbicia od wszystkiego co okołolewicowe, a nawet do stępienia swojej wrażliwości społecznej. I nagle odpowiednie cytaty z Biblii też się na to znajdują. Niewielu ludzi jest tak silnych wewnętrznie i tak okablowanych, że zrewiduje swoje przekonania religijne tylko dlatego, że zmieniły im się poglądy polityczne. To dotyczy nie tylko konwertytów, bo ludzie wychowani w rodzinach od kilku pokoleń chrześcijańskich (nawet nie katolickich), którzy temu otoczeniu zawdzięczają wszystko w życiu itp., też nie będą mogli znieść myśli, że niektóre progresywne wartości społeczne stoją w sprzeczności z naukami Jezusa i apostołów. Zwłaszcza św. Pawła.

        Nigdy nie zapomnę jak jeden ewangelikalny protestant w każualowej gadce ze mną nie potrafił skonfrontować się z myślą, że Izrael popełnia zbrodnie wojenne. A to było z 20 lat temu. Dostawał dość konkretne opisy konkretnych sytuacji, miałam wtedy pierwszą fazę na zainteresowanie tematem, chociaż ofc nie byłam jeszcze zbyt obcykana i ktoś mądrzejszy by mnie zagiął. Ale on nie tyle polemizował na argumenty, co cały czas próbował wracać do myśli o tym, że Izrael jest błogosławiony i wybrany przez Boga, a Bóg nie może się mylić.

        Inb4 zawsze można odrzucić to co ci w Nowym Testamencie nie pasuje, albo trzymać się raczej nauk tych niż innych, wycinać sobie drobinki. Tak, można. Ale wtedy to już nie jest chrześcijaństwo tylko własnowierstwo. Chrześcijaństwo to system który wypracował spójność na pewnym poziomie - istnieje wspólny mianownik dla wszystkich jego odmian i ten mianownik, ten rdzeń, jest nieusuwalny. Wspólnoty o których mówisz w dalszej części, to nie są wspólnoty chrześcijańskie sensu stricto - są bardziej jak to, co opisałam parę akapitów wcześniej.

        I tak, religia niesie ukojenie bardzo wielu ludziom. Nieprzypadkowo Marks porównał ją właśnie do opium - nie chodziło mu o działanie narkotyczne, tylko przeciwbólowe. Tylko nie może być tak, że w imię łagodzenia czyjegoś bólu metafizycznego my będziemy się teraz cenzurować, kiedy krytykujemy narracje czy wartości, w których nas wychowano i których wszędobylskość jest uporczywa w naszym kręgu kulturowym. Zwłaszcza że nasza krytyka nie służy dręczeniu dziecka, jak to zgrabnie ująłeś, lecz temu, by jako zupełnie dorośli ludzie zmienić kierunek dyskursu publicznego i przestać dawać się moralnie szantażować przekonaniom zakorzenionym w religii. Wiesz, myślę że niewielu z nas będzie się wyśmiewać ze scen, w których Jezus karmi głodnych. Ale tzw niepokalane poczęcie (w teorii konsensualne, bo Maria nie odważyłaby się nawet sprzeciwić woli istoty silniejszej od niej) rodzi bardzo problematyczne implikacje. Powiedzmy sobie szczerze, to nie jest najfajniejszy mit. Nawet w tym lore są ciekawsze.

        Nieodpowiednie jest mówienie im, że wszystkie ich wartości są gówno warte

        Nie pamiętam fragmentu, w którym powiedziałam że WSZYSTKIE czyjeś wartości są gówno warte. Możesz przytoczyć? Bo z chochołami dyskutować mi się nie chce. Inb4 “dajesz taki wajb”.

        Wartości ludzi wierzących nie są gówno warte każda jedna. Natomiast cały system wartości który jest esencją chrześcijaństwa, zawiera w sobie problematyczne wątki, bo pomiędzy wartościami bardzo słusznymi przemyca takie, które z punktu widzenia naszej walki politycznej słuszne nie są.

        powinni się kajać

        A tego to nie powiedziałam już na pewno. Nikt nie musi się za nic kajać. Rozumiem że cię ponosi i nie czytasz mnie uważnie, ale nie wmawiaj mi rzeczy których nie powiedziałam.

        Sama dobrze zaznaczyłaś że problemem są ortodoksi

        Też tego nigdzie nie powiedziałam! Uważam właśnie, że to nie ortodoksja jest problemem. Uważam, powtarzam raz jeszcze, że sama te idea w swoim rdzeniu posiada wątki zbyt problematyczne z punktu widzenia ruchów progresywnych. Ortodoksi to tylko jaskrawy wyraz tego, do czego prowadzi idea posunięta do swojej żelaznej konsekwencji. Bo tak się składa że to wszystko, na co powołują się ortodoksi, już tam jest. Oni niczego do Biblii nie dopisali.

        Ludzi tych możesz ranić wrzucając wszystko i wszystkich do jednego wora, a co gorsza ci sami ludzie mogą potem z braku zrozumienia i tolerancji zradykalizować się.

        Oni już się radykalizują beze mnie. Radykalizują się w nagonce na imigrantów, w atakach na mniejszości. I nie robią tego dlatego, że jakiś lewak źle powiedział o Bozi w internecie. Ba, tak naprawdę ŻADEN przypadek chrześcijańskiego fundamentalisty się jeszcze z tego nie zrodził. To zawsze ludzie żyjący w swoim własnym świecie, z syndromem oblężonej twierdzy, jak obecny tu z nami kolega-szef kolektywu Postój. Oni widzą ataki na wiarę i na religię tam, gdzie ich nie ma: myślą że ich Bozię obrażają pokazy drag queens, albo chusty na głowach kobiet. Tak jak kolega z Postoju myśli, że Żydom zagraża lewica.

        Tak, możemy niechcący ranić tych ludzi, ale nie ma idealnego wyjścia z sytuacji, w której żyjemy zdominowani przez chrześcijański dyskurs w kraju, w którym myślenie w tych kategoriach traktuje się jak przezroczyste. Żadna realna zmiana społeczna nie zaszła jeszcze na drodze dialogu. To kobiety z transparentami “precz z katotalibanem” spowodowały, że dziś prawie 70% Polaków popiera aborcję na życzenie. A przecież to bardzo obraźliwe dla katolików…

        Pamiętasz czasy, kiedy nie wolno było w Polsce nawet delikatnie skrytykować Jana Pawła II? Wszyscy, nawet sejmowa lewica, żyli w przekonaniu, że ale papieża to ty szanuj. Tak jakby ta postać, która jest przecież figurą polityczną, była wyjęta spod ziemskich ocen. Dopiero kiedy po jego śmierci pojawiły się memuchy, cenzo i cała nieskrępowana krytyka zaczęła wreszcie płynąć strumieniami, wszystko się zmieniło. Nagle okazuje się, że wolno już zauważać problematyczność tej postaci. Że zwłaszcza nie-katolicy nie muszą się przejmować jego statusem w Kościele. A przecież człowiek został kanonizowany! Czy teraz mówiąc głośno o patologicznym systemie który w Watykanie pomógł zbudować papaj, czy kiedy wklejam obrazek z cyklu haha papiesz rucha dzieci, mam mieć na uwadze dobro wierzących katolików, którzy modlą się do tej postaci? Myślisz że daleko byśmy zaszli z pomocą “kulturalnej rozmowy”? Świecka lewica w Polsce nie miała odwagi krytykować papieża przez ponad 25 lat.

        Chrześcijaństwo półkuli północnej od paru wieków coraz bardziej słabnie i żaden z jego odłamów nie ma już zębów.

        W dyskursie publicznym tzw Zachodu jest wciąż optyką domyślną i przenika świeckie formy społeczne. Za milczący konsensus uważa się, że nawet niewierzący powinni się posługiwać tzw. świecką etyką chrześcijańską. To, jakim językiem przemawia często władza i jak wyglądają publiczne spory o wartości, jest mocno zakorzenione w chrześcijaństwie, nawet jeśli ci ludzie są niewierzący. Tego nie da się tak po prostu oddzielić na zasadzie “ale coraz mniej ludzi chodzi do Kościoła” albo “coraz mniej ludzi wierzy”. To, że same instytucje nie mają już takich zębów, nie oznacza że nie jesteśmy wszyscy przesiąknięci tym duchem. To jest kultura, to się tak łatwo samo nie wyplenia.

        Plus chrześcijaństwo jest w małej ofensywie w Azji. W Korei Południowej zdobyło taką pozycję, że ludzie z krzyżami masowo wyszli na ulicę, protestując przeciwko wprowadzeniu małżeństw jednopłciowych. Najśmieszniejsze, że rząd nie miał takiego planu, to był tylko czyjś pomysł rzucony na boku.

        • lemmur
          link
          fedilink
          arrow-up
          1
          ·
          20 days ago

          Cóż, nie zaprzeczam że twoje argumenty są mocne i nie za bardzo wiem jak z nimi polemizować. Nie zgadzam się z tobą do końca, bo mimo wszystko mam nadzieję, że duże reformy zmienią tego religijnego molocha w coś bardziej humanitarnego. Moja niezgoda wynika z tego, że nie za bardzo ufam alternatywom.

          Sama wspomniałaś że komunizm pięknie wyglądał na papierze, a w rzeczywistości wiadomo jak wyszło. Nie wiem czy możemy zakładać że jakikolwiek system zadziała w większej skali.

          Co do roli religii jako opium, to też można tak na to spojrzeć. Pytanie tylko czy jak zniknie religia, to czy nie zastąpi jej inny, groźniejszy narkotyk?

          • obywatelle (she/her)
            link
            fedilink
            arrow-up
            1
            ·
            20 days ago

            No ale sęk w tym właśnie że Marks nie uważał religii za narkotyk, tym bardziej za groźny. Jak pisałam, opium w XIX w było powszechnie stosowanym środkiem przeciwbólowym, który złą sławę zyskał dopiero pod koniec stulecia z powodu narastającej mody na zażywanie rekreacyjne i tzw opium bary.

            (a heroina była dawana dzieciom żeby się uspokoiły)

            Nie wiem czy możemy zakładać że jakikolwiek system zadziała w większej skali.

            Cóż, między innymi dlatego jestem anarchistką, że nie wierzę w “systemy działające w większej skali”. Większa skala to zawsze prędzej czy później autorytaryzm wyrastający z idei że “przecież trzeba tym wszystkim zarządzać”. Nie, nie trzeba. Nie w stopniu, w jakim wszystkim wydaje się to niezbędne.