11 listopada jest Świętem Niepodległości. Osiem lat rządów PiS-u, cicho sprzymierzonego z Konfederacją i głośno z faszyzującym Kościołem, zmierzało prostą drogą do uległości wobec Putina, do przekreślenia z takim trudem zdobytej w 89 roku niepodległości i niezależności od “wielkiego brata”.

My, młodzież dojrzała, za niespełna tydzień, weźmiemy jak co roku od lat - udział w młodzieżowej demonstracji “Za wolność waszą i naszą”. Demonstrację nazywają organizatorzy “street party”, gdyż ma ona charakter cokolwiek taneczny, choć ja akurat kroczę w niej dostojnie, zgodnie z jedną z zasad Dezyderaty, aby “z wdziękiem wyrzekać się praw młodości”…

Demonstrację urządza Koalicja Antyfaszystowska wraz z innymi organizacjami. Pójdę w niej zatem dlatego, by przeciwstawiać się rosnącemu w siłę polskiemu faszyzmowi, tym wszystkim potworom, które podnoszą głowy za sprawą PiS-u i pana Kaczyńskiego. Nowa odsłona faszyzmu nie skończy się bowiem wraz z upadkiem władzy Zjednoczonej Prawicy! Zostaliśmy jako państwo i jako społeczeństwo zainfekowani nim na długie lata.

Podkreślam, że nie wybiorę się na tę demonstrację z chęci sztucznego odmładzania się, choć wiem, że młodzież, która w tym przedsięwzięciu bierze udział, odnosi się do nas, boomerów, czy też dziadersów, z szacunkiem i życzliwością, za co jestem zobowiązany. Swoją obecnością chcę wyrazić młodzieży wdzięczność za wyratowanie nas z ośmioletniej opresji tłumnym pojawieniem się przy wyborczych urnach.

W tej demonstracji będę szedł naprzeciw marszowi 11 listopada, który rokrocznie sieje zgorszenie, w którym maszerują ultraprawicowi politykierzy wznoszący wraz z pijanymi kibolami faszystowskie hasła, odpalający race świetlne i dymne, poszczywający gdzie się da i profanujący Warszawę, to miasto płonące, polsko-żydowskie, które tyle bólu i ran zaznało od niegdysiejszych faszystów. Ów wstrętny marsz wyruszy z ronda Dmowskiego, patrona polskiego faszyzmu i antysemityzmu.

Wzdłuż Traktu Królewskiego ma swoje pomniki wszystkich sześciu tzw. ojców założycieli II RP. Czyż nie jest wymowne ustawienie jednego z nich, najzacniejszego, Ignacego Daszyńskiego w gęstych krzakach, z dala od wzroku przechodniów?

Marsz 11 listopada jako emanacja najgorszych instynktów, jako widomy znak władzy rodem z kruchty, z remizy, z gumna, z żylety, spod celi, z magla, z meliny, z lupanaru, powinien być dawno zdelegalizowany i zakazany. To dzięki niemu publiczna przestrzeń naszego kraju jest sukcesywnie zawłaszczana przez bandytów, pełnych wrogości i pogardy dla innych. Dla słabszych, dla mądrzejszych, dla idących pod prąd. Dla tych, którzy nie lubią, gdy leje się ich po pysku i wydaje rozkazy.

11 listopada jest Świętem Niepodległości. Osiem lat rządów PiS-u, cicho sprzymierzonego z Konfederacją i głośno z faszyzującym Kościołem, zmierzało prostą drogą do uległości wobec Putina, do przekreślenia z takim trudem zdobytej w 89 roku niepodległości i niezależności od “wielkiego brata”.

Czy jestem patriotą? Nie wiem, mam wątpliwości. Oczywiście, w miarę swoich nader skromnych możliwości staram się walczyć o dobro wspólne, lecz nie za bardzo kocham tę ojczyznę, wyrodną matkę, niezbyt mądrą i zacną, pogubioną, małostkową, drażliwą, niedojrzałą. No, ale cóż poradzić, skoro plemnik właśnie tu połączył się z komórką jajową i potem tu właśnie przyszedłem na świat?

Nie zamierzam przestać się angażować w poczynania opozycji ulicznej, gdy zaistnieje taka potrzeba. Demonstracja Koalicja Antyfaszystowska “Za wolność waszą i naszą” rozpocznie się 11 listopada o godz. 14:00 na pl. Unii Lubelskiej. Tu szczegóły.

Precz z faszyzmem! Niech żyje wolność i równość! Niech żyje wolna Polska! Wiwat Strajk Kobiet! Wiwat Grupa Granica! Niech żyje Unia Europejska! Precz z Putinem i jego poplecznikami! No Pasarán!

Przemysław Wiszniewski

 • @zeshi
  link
  Polski
  1
  edit-2
  5 months ago

  To by było nawet spoko jak na “dziadersa” jakby nie było głównie liberalnym antypis i antyrosja. Jakby, ok, fajnie że jest w autorze jakiś antyfaszyzm ale jednocześnie brzmi jakby się zgubił.

  • harcOPM
   link
   Polski
   35 months ago

   Jeśli pociągnie za sobą trochę KODersów, żeby spotkali się z jakąś inną perspektywą - tym lepiej.

   • @zeshi
    link
    Polski
    25 months ago

    może masz rację. Na pewno jest to w miarę ok marketing. Martwię się tylko żeby się demo nie skodziło i to trochę krindż jak ktoś przyjdzie z flagą EU albo PL krzyczeć o matce polsce :P

    • harce
     link
     fedilink
     25 months ago

     @zeshi niech sobie przyjdzie i krzyczy, mamy jakieś 50kW nagłośnienia i zwyczajowe pareset czarno-czerwonych flag… ;P

     • @zeshi
      link
      35 months ago

      no i miałeś rację. Nie przepadam za biało-czerwonym i fioletowym razemkowym ale kto by się przejmował jak z w okół czarno i czerwono, a w okół rejw.

      • harcOPM
       link
       Polski
       15 months ago

       Jestem na etapie, gdzie już nawet nie mam pewności, czy to serio czy ironia. Ale też założyłem na to wątek dyskusyjny: https://szmer.info/post/1343459