• 65 Posts
  • 390 Comments
Joined 2 lata temu
cake
Cake day: sty 10, 2021

help-circle
rss

Niestety Wojtyła to dalej jest złoty cielec dla większości mieszkańców tego smutnego kraju. Jeszcze do niedawna był widoczny trend odwrotu od kościoła, ale oskarżenie Wojtyły spowodowało odwrócenie tego trendu. Na tej aferze zyska tylko PiS. Lewica słusznie postanowiła to przeczekać.Można to podsumować tak:

  • Luzowanie ilościowe stosowane po kryzysie w 2008 r. doprowadziło do nadmiernej finajsalizacji gospodarki i bańki na akcjach firm technologicznych.
  • Republikanie w 2017 r. częściowo znieśli regulacje sektora bankowego wprowadzone żeby nie powtórzył się kryzys z 2008 r. XDDDD
  • Czynniki niefinansowe: pandemia i wojna w Ukrainie doprowadziły do wzrostu inflacji i podniesienia stóp procentowych
  • Elon Musk i Mark Zuckerberg poprzez wypierdolenie kilkudziesięciu miliardów dolarów w swoje zabawki (Twitter i klon Second Life) spowodowali utratę zaufania do firm technologicznych
  • firmy technologiczne zmuszone zostały do sięgnięcia po rezerwy, co doprowadziło obsługujący je bank SVB do utraty płynności finansowej

Jak widać dwie rzeczy są niezmienne: debilizm prawicy i miliarderów.


Świetny tekst opisujący patologie współczesnego systemu bankowego i całego kapitalizmu.

Sytuacja z nastrojami antyukraińskimi jest bardzo podobna do tego co działo się w Wielkiej Brytanii po wejściu Polski do UE o czym wspomniano w tym świetnym tekście o brytyjskiej katastrofie mieszkaniowej. Napływ kilku milionów migrantów doprowadził do katastrofy mieszkaniowej, co spowodowało że ludzie zaczęli obwiniać migrantów o spowodowanie wzrostu kosztów życia. Tam do w konsekwencji doprowadziło do brexitu. Obstawiam że a jakieś 2-3 lata i u nas realne będzie wyjście z UE.


Koszmar, którego się spodziewałem. Patrząc na wzrost nastrojów antyukraińskich i popularność Tik Toka i na to jak Mentzen robi tam furorę. Do listopada obstawiam, że będą mieć kilkunastoprocentowe poparcie, bo zamiast walić papajem jak PiS podejmują tematy, które interesują ludzi jak mieszkalnictwo i głoszą libkowe tezy, które przecież nie różnią się wiele od tego czego uczą polskie szkoły na lekcjach "przedsiębiorczości". To wszystko powoduje że brzmią wiarygodnie, zwłaszcza od kiedy ich twarzą jest Mentzen. Faszyści w garniakach są niebezpieczniejsi niż bojówki.

Znajomi z Białorusi akurat potwierdzają, że Łukaszenko wprowadzał dyktaturę krok po kroku, tak jak PiS.


Czyli coraz bardziej ten kraj przypomina Białoruś. Niby to banalne stwierdzenie, ale idziemy w kierunku prawicowej dyktatury. Dlatego mimo wszystko nie przekonuje mnie ten anarchistyczny centryzm, że wszyscy politycy są tak samo źli.


Kapela to tak raz na 1000 wypowiedzi publicznych powie coś ciekawego.


Meta przejechała się na NFT
"Meta poinformowała o likwidacji funkcjonalności związanych z NFT wprowadzonych swego czasu na Facebooku oraz Instagramie. Powodem podjęcia takiej decyzji jest (najprawdopodobniej) niewystarczające zainteresowanie ze strony internautów oraz zbyt niskie wpływy ze sprzedaży niewymienialnych tokenów. " Kolejna genialna inwestycja Zuckerberga obok wywaleniu kilkunastu miliardów $ w Second Life.Budują niewiele więcej, ale dużo drożej sprzedają? Tak. A sprzedają drożej właśnie dlatego, że się nie buduje i nie ma podaży. Ale co robi Partia Konserwatywna, żeby wydawało się, że zajmuje się problemem? Wprowadza program dopłat do wkładu własnego dla ludzi, którzy chcą kupić pierwsze mieszkanie. Nazwano to "Help to buy", czyli "Pomoc w zakupie". W efekcie wprawdzie nie przybywa mieszkań, ale za to ceny tych, które i tak by oddano, natychmiast stają się wyższe. To jest generalna zasada, że takie mechanizmy nie zmieniają sytuacji na rynku, bo nie wpływają na podaż. Program pomocy przy zakupie mieszkania wprowadzono dokładnie 10 lat temu. Można bardzo łatwo i precyzyjnie sprawdzić efekty tego rozwiązania. Można je krótko podsumować: katastrofa. W Londynie w 2002 r. za średniej wielkości mieszkanie trzeba było zapłacić pięcioma rocznymi średnimi pensjami, a w 2022 roku już czternastoma. Pamiętać również trzeba o tym, że nawet taka doraźna pomoc rządu nie rozwiązuje wszystkich problemów. W Wielkiej Brytanii największe banki nie przyznają na przykład kredytów mieszkaniowych osobom pobierającym jakiekolwiek świadczenia. Renciści, inwalidzi czy bezrobotni nie mają co liczyć na swoje lokum. Pomoc wpływa więc jedynie na zwiększenie popytu i ludzie niby dostają dopłaty, ale muszą też więcej zapłacić. A panowie tacy jak ten prezes dostają 100 mln funtów premii. Działanie tych mechanizmów widać na przykład w tym, że jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku mieszkania budowano w Wielkiej Brytanii średnio w mniej więcej dwa lata, a dziś buduje się je już średnio cztery lata. Dlaczego? Ponieważ teraz opłaca się jak najdłużej trzymać ziemię. Jej wartość szybko rośnie i trzymając ją, można zarobić więcej niż na szybkim zbudowaniu i sprzedaniu mieszkania

Wojtyła a polska transformacja ustrojowa i mit III RP
To jest urocze jak dziś Michnik i środowisko "GW" staje ramię w ramię z Kaczyńskim i TVPiS w obronie Czci Ojca Świętego. I nie jest to wcale przypadkowe. Wojtyła był faktycznym przywódcą III RP, a jego kazania i encykliki stanowiły filozoficzną podporę dla polskiej transformacji ustrojowej i terapii szokowej Balcerowicza. I to bardzo dosłownie. Jako uzasadnienie dla najbardziej nieludzkich, antypracowniczych ustaw uchwalanych na początku lat 90, regulujących polski rynek pracy parlamentarzyści przytaczali cytaty z Jana Pawła II, który popierał neoliberalizm. Kościół katolicki był też największym beneficjentem transformacji, który zwielokrotnił swoje bogactwo na przeprowadzonej na specjalnych zasadach reprywatyzacji i który wobec lokatorów przejmowanych przez siebie budynków zachowywał się jak czyściciele kamienic. W latach 90 i 00 było oczywiste, że ponad prezydentem i premierem stoi Jan Paweł II, niczym irański Ajatollach, który był wówczas całkiem nieironicznie nazywany „Przywódcą Narodu”, a nawet niczym Hirohito mianowany był „osobą boską”. W tym bałwochwalczym kulcie złotego cielca z Wadowic uczestniczył zarówno tzw. „Kościół integrystyczny”, reprezentowany przez Radio Maryja Rydzyka i popierających go biskupów jak i „Kościół otwarty” związany z ”Tygodnikiem Powszechnym” niektórymi biskupami i środowiskiem polski liberałów i umiarkowanych konserwatystów z „GW”. Tyle, że ku nieszczęściu i ślepocie tych drugich, Wojtyła jako papież zawzięcie zwalczał wszelkie otwarte i liberalne nurty w katolicyzmie i nie ominęło to również Polski. O ile jeszcze w czasach PRL tolerowano to środowisko katolickich otwartystów, bo priorytetem była walka z złem absolutnym czyli komuną, o tyle po 89 r. Wojtyła postanowił wyrwać chwasta. Odtąd wspierał Radio Maryja, na biskupów mianował najbardziej zatwardziałych fundamentalistów jak Jędraszewski, potępił „Tygodnik Powszechny” doprowadzając to środowisko do marginalizacji i wypchnięcia poza Kościół i doprowadził do usunięcia z polskiego katolicyzmu wszystkiego, co nie mieściło się w fundamentalistycznej ortodoksji. To właśnie Wojtyła odpowiada za to jaki jest dzisiejszy katolicyzm z jego obskurantyzmem, zamiłowaniem do faszystowskich zbrodniarzy typu Putin (sam Wojtyła miział się z Pinochetem), odklejoną od rozumu i elementarnej empatii etyką seksualną, upolitycznieniem, fanatyzmem i syndromem oblężonej twierdzy. ![](https://szmer.info/pictrs/image/f57a8a8a-dbf7-442f-8626-31354df1db04.jpeg)

Czyżby u Zielonych zaczynała się jakaś autorefleksja nad ich obłąkaną polityką energetyczną?


Robiąc taki cyrk tylko zmobilizują elektorat liberalno-laicki.Dokładnie. W dodatku słabym pomysłem jest używanie słowa “neomarksizm” bo to modne hasło, którego prawica używa do określania wszystkiego czego nie lubi, najczęściej różnych liberalnych pomysłów.


Przed koncertem będzie projekcja filmu dokumentalnego “Granice Człowieczeństwa” i dyskusja o sytuacji na granicy.


Siema! W kwietniu po raz drugi będziemy pogować w schronie przeciwlotniczym w Mysłowicach. Zagrają: Regres https://www.facebook.com/Regres regreshc.com/ Stormy Blast https://www.facebook.com/stormyblastcrust/ Payback https://www.facebook.com/payback1822 xpaybackx.bandcamp.com/releases By Accident https://www.facebook.com/byaccidentband byaccidenthc.bandcamp.com Wjazd: 25 ZŁO w przedsprzedaży i 30 na bramce https://www.biletomat.pl/bilety/hc-punk-gig-myslowice-12935/ Gig jest benefitem na grupę No Borders Team https://www.facebook.com/nobordersteam nobordersteam.noblogs.org Przed koncertem będzie pokaz filmu o sytuacji na granicy białoruskiej i działaniach aktywistycznych. ![](https://szmer.info/pictrs/image/8b80e920-c269-42fd-acd2-75db39ec76b1.jpeg)


Koncerny wypromowowały modę na suvy i ograniczyły produkcję mniejszych aut bo na suvach zarabiają dużo więcej. A że na tym cierpi środowisko i jacyś biedapiesi to kto by się przejmował.


Zetki to ci co urodzili się gdy internet był już czymś powszechnym i nie znali dreszczyku emocji oczekiwania na stałe łącze. Będę mocno zdziwiony jeśli nastolatki dziś interesują metaverse, bo sam ten pomysł jest mocno sprzed 20 lat.


Ktoś z pokolenia Z w ogóle zagląda na to second life? Sam pomysł traktowania internetu jako alternatywnej rzeczywistości is so 00’s.Skrajna prawica jest zagrożeniem i u nas i tam, a królem Tik Toka jest Sławek Mentzen niestety. Śmiem twierdzić że to będzie czarny koń najbliższych wyborów.


Liberalne media o przestrzeganiu wyroków Trybunału UE
"Trzeba szanować wyroki Trybunału UE! Ale nie takie wyroki!!!" ![](https://szmer.info/pictrs/image/60171964-c25b-4cf6-a125-8ad330d2108a.jpeg)

Niezależna brazylijska organizacja Repórter Brasil wzięła pod lupę McDonald’s. Dlaczego to ważne? McDonald’s obsługuje ponad 63 miliony konsumentów i konsumentek dziennie w 40 tysiącach restauracji w 119 krajach na całym świecie. To ogromna korporacja, która zatrudnia ponad 2,2 miliona ludzi, licząc zarówno pracowników własnych, jak i zatrudnionych przez franczyzobiorców. W 2021 r. firma i jej franczyzy zarobiły na sprzedaży ponad 112 miliardów USD – to więcej niż wynosi PKB większości krajów świata. McDonald’s twierdzi, że jest jednym z największych nabywców wołowiny i ryb na ziemi. Ze względu na swoją wielkość i zasięg działalności McDonald’s zajmuje znaczącą pozycję w kilku globalnych łańcuchach dostaw i wywiera istotny wpływ na politykę żywnościową. 🍗Brazylia jest dla firmy McDonald’s nie tylko ważnym rynkiem konsumenckim, ale także istotnym krajem pochodzenia surowców. Wołowina, kawa i sok pomarańczowy to przykłady brazylijskich produktów często obecnych w menu sieci. Ponadto, kraj jest ważnym producentem soi wykorzystywanej jako pasza dla kurczaków serwowanych w restauracjach McDonald’s. Z sektorami rolniczymi, z których pochodzą wspomniane produkty, wiąże się z wiele różnych problemów, takich jak łamanie praw pracowniczych – w najpoważniejszych przypadkach nawet praca niewolnicza – a także szkodliwy wpływ na środowisko, w tym wylesianie oraz niszczenie ziemi tradycyjnych społeczności. W Brazylii dochodzi do takich sytuacji nawet w certyfikowanych gospodarstwach rolnych. 🍔McDonald’s utrzymuje, że w 99,4% wspiera łańcuchy dostaw wołowiny wolne od wylesiania. Aby pomóc zrealizować ten cel, Arcos Dorados, firma zarządzająca franczyzami sieci McDonald’s w Ameryce Łacińskiej, monitoruje, jak twierdzi, 100% pastwisk swoich bezpośrednich dostawców. Jednak dostawcy bezpośredni – ci, którzy wysyłają hodowane przez siebie zwierzęta prosto na ubój – to tylko ostatnie ogniowo w długim łańcuchu firm i gospodarstw składających się na brazylijską hodowlę bydła. Na większości farm zwierzęta są hodowane tylko do pewnego wieku, a następnie przekazywane na końcowy opas przed ubojem do innych gospodarstw, skąd trafiają do rzeźni. Większość przypadków wylesiania i pracy niewolniczej dotyczy właśnie takich gospodarstw. Przykładem jest firma JBS – największy przetwórca mięsa w Brazylii, od dawna zaopatrujący restauracje McDonald’s w tym kraju. Zakłady JBS w Campo Grande były wymieniane w artykułach o farmach wykorzystujących pracę niewolniczą, a także stały się przedmiotem śledztwa w sprawie nielegalnego użycia ognia jako metody wylesiania w regionie Pantanal. ➡Dowiedz się więcej > https://www.ekonsument.pl/materialy/pobierz/712 ![](https://szmer.info/pictrs/image/a9dcb6fa-3a5f-414d-9af4-fd070d5d400f.jpeg)

Protestujący skandowali i zrzucali z balkonu dokumenty. Z relacji europosłów wynika, że była to grupa Kurdów, która domaga się uwolnienia przez tureckie władze aktywisty politycznego Abdullaha Ocalana. Kurdowie w tej sprawie od lat prowadzą stały protest przed budynkiem europarlamentu.

Wczoraj w środku nocy Zbawca Ludzkości wpadł w szał bo jego twit o futbolu amerykańskim miał tylko 9 mln reakcji a twit Bidena 29. Wysłał na slacku wiadomość do wszystkich pracowników twittera że mają się tym zająć w trybie priorytetowym, zwołał pilne zebranie i poleciał na nie swoim odrzutowcem. W środku nocy inżynierowie twittera podkręcili algorytm tak, że posty Muska są sztucznie promowane i wyświetlają się jako pierwsze. W trakcie zebrania w firmie Musk wrzucił ten obrazek. Dziś ludzie narzekają że na swoim feedzie nie widzą niczego innego prócz tweetów Zbawcy Ludzkości. Wcześniej Musk zwolnił jednego z głównych inżynierów, który wyjaśnił mu że jego twitty mają coraz mniej reakcji bo ludzie go blokują. ![](https://szmer.info/pictrs/image/5e11fe01-eef3-42ec-9f91-7092c381ea8a.jpeg)

O wychodzeniu poza bańkę
Wklejam kolejny ciekawy wpis Tomasza Markiewki z Fb: "Jedną z najczęściej powtarzanych tez na temat mediów społecznościowych jest pogląd, że potęgują one konflikty przez to, że zamykamy się w „bańkach”. Na pozór wydaje się to logiczne. Coraz rzadziej wchodzimy w kontakt z ludźmi o innych poglądach, więc utwierdzamy się w naszych przekonaniach, a jednocześnie jesteśmy coraz bardziej wrogo nastawieni do ludzi, którzy tych przekonań nie podzielają. W efekcie nakręcają się, jak lubią to określać niektórzy komentatorzy, „wojny plemion”. Petter Törnberg z uniwersytetu w Amsterdamie, który specjalizuje się w badaniu konfliktów społecznych, opublikował jakiś czas temu artykuł naukowy, w którym polemizuje z tą tezą. Po pierwsze, kolejne badania pokazują, że użytkownicy mediów społecznościowych wchodzą w kontakt z ludźmi o innych poglądach częściej, a nie rzadziej niż ci, którzy z tych mediów nie korzystają. Po drugie, z modelu Törnberga wynika, że konflikty pogłębiają się właśnie dlatego, że ludzie wchodzą w mediach społecznościowych w interakcje z osobami o innych poglądach – innymi słowy, właśnie dlatego, że wychodzą poza swoje bańki. Dlaczego? Ludzie zachęcający do wychodzenia poza bańki zazwyczaj wyobrażają sobie, że dzięki temu nasza reakcja będzie mniej więcej taka: ok, może nadal nie zgadzam się z ludźmi o odmiennych poglądach, ale teraz lepiej rozumiem, o co im chodzi, nie są tacy straszni. W rzeczywistości jednak reakcja najczęściej wygląda tak: o cholera, ci ludzie są jeszcze głupsi niż sądziłem/am. Po prostu media społecznościowe to słabe miejsca do spotkania z ludźmi o innych poglądach. Weźcie takiego Twittera (moim zdaniem najgorsza platforma do wychodzenia poza bańkę). Komunikaty są tam krótkie, konstrukcja portalu nakłania do „hot take’ów” i nabijania sobie lajków, a wszyscy dyskutanci mają świadomość, że ich interakcje są obserwowane przez innych, w związku z czym każda dyskusja zamienia się w rywalizację, a nie próbę wzajemnego zrozumienia. Być może więc najlepsze, co możecie zrobić w mediach społecznościowych, to pielęgnować swoje bańki, a sposobności do otwarcia się na nowe perspektywy najlepiej szukać gdzie indziej."

Prawda o lewicy
Kiedyś spotkałem faceta, który chciał skoczyć z mostu, zawołałem "nie rób tego!". Odpowiedział "nikt mnie nie kocha", a ja na to, że "Marks cię kocha, czy wierzysz w Marksa?" "Tak". Spytałem - "socjalista czy anarchista?" "Socjalista". "Ja też! Demokratyczny socjalista czy komunista?" "Komunista" "Ja też! Rewolucyjny czy reformistyczny?" "Rewolucyjny". "Ja też! Rewolucyjny marksizm-leninizm czy rewolucyjny marksizm-luksemburgizm?" "Rewolucyjny marksizm-leninizm". "Ja też!" "Rewolucyjny marksizm-leninizm-trockizm czy rewolucyjny marksizm-leninizm-stalinizm"? "Rewolucyjny marksizm-leninizm-stalinizm". "Ja też!" "Rewolucyjny marksizm-leninizm-stalinizm-maoizm czy rewolucyjny marksizm-leninizm-stalinizm-hodżyzm?" ""Rewolucyjny marksizm-leninizm-stalinizm-maoizm". "Ja też! Rewolucyjny marksizm-leninizm-stalinizm-maoizm-KPCh" czy "Rewolucyjny marksizm-leninizm-stalinizm-maoizm-świetlisty szlak?" "Rewolucyjny marksizm-leninizm-stalinizm-maoizm-świetlisty szlak". Zawołałem "giń libku!" i zepchnąłem go.
10

"Kto ma najgorzej w tym systemie? Pokolenie obecnych 30. i 40-latków, które przeżyło falę bezrobocia, epidemię nieoskładkowanych umów i fikcyjnego samozatrudnienia - ono będzie odcięte od godnych świadczeń" "Znakomite te nasze reformy. Naprawdę, bardzo życiowe. Wszystko wygląda tak, jakby eksperci, których obowiązkiem jest myślenie o całości społeczeństwa, zrobili system bezpieczny i wygodny jedynie dla własnej grupy społecznej. Dla klasy średniej. Tyle że oni nie mogli przewidzieć w 1999 roku, że będziemy mieli za chwilę powrót gigantycznego bezrobocia, więc ludzie nie odłożą składek. I że Leszek Miller rozkręci plagę umów śmieciowych. Tak. Rynek pracy mocno się w Polsce posegmentował" i mój komentarz: Pokolenie millenialsów w Polsce zostało najbardziej dojechane przez transformaję. Nie załapało się na możliwości błyskawicznej kariery czy otwierania biznesu na początku lat 90-tych kiedy znajomość angielskiego i licencjat wystarczył, by zostać dyrektorem korporacji. W dorosłość wchodziło na początku lat 00 w okresie najgorszego kryzysu społecznego, kiedy bezrobocie wśród młodych wynosiło 50%. Załapali się na "uelastycznianie rynku pracy", umowy śmieciowe, staże z urzędu pracy, saksy w Anglii czy Holandii. Żeby tego było mało to jeszcze Balcerowicz dojebie je na starość i nie poprawi tego nawet fakt, że teraz mamy dobrą oskładkowaną pracę. O emeryturze millenialsów będzie decydować bowiem to co się działo w dziadowskich latach 00. Polecam najnowszy wywiad Sroczyńskiego.

![](https://szmer.info/pictrs/image/af2fd7ae-cb69-4c7d-a6e0-92b1bb582502.jpeg)
2

To kolejny głośny przykład po Szlachetnej Paczce. Ja znam podobne przykłady łamania praw pracowniczych w innych bardzo znanych fundacjach, które zajmują się pomocą osobom pokrzywdzonym. Jest to powtarzający się schemat, że szefostwo takich NGO uważa że skoro ludzie mają poczucie misji do spełnienia to można ich wyzyskiwać.

"The dogma of the left is, whoever you are, no matter how brutal the dictatorship, if NATO is against you, there must be ultimately something not totally bad in you. NATO is the automatic opponent. And I find all this reasoning so stupid…. This is exactly the abstract pacifism that German propaganda was playing on in Europe just before World War II -- they [called] it…anti-imperialism. French, English, American imperialism tries to dominate Europe, we will provide Europe [with] autonomy, we will save Europe and so on and so on. And the paradox is that Chomsky, who proclaims himself politically an anarchist, ended up not supporting Russia. The popular term today is "understanding Russia.""


Jeszcze parę miesięcy temu koalicja socjalistów i "zielonych" zapowiadała że Niemcy zrezygnują energetyki emitującej gazy cieplarniane a dziś zgodnie z prawami fizyki przekonali się że 100% OZE jest niemożliwe i Niemcy muszą czymś zastąpić elektrownie atomowe. Do 2030 r. Niemcy wybudują elektrownie gazowe o mocy 21 GW. To mniej więcej tyle ile wynosiła moc elektrowni atomowych, które zamknięto choć były prawie nowe i mogły działać jeszcze wiele dekad.

Motyw zamachu nie jest podawany, czyli nie wiadomo czy sprawca jest powiązany z tureckimi faszystami czy tez francuską skrajną prawicą. Francuskie media spekulują to drugie, że atak miał podłoże antyimigranckie.

![](https://szmer.info/pictrs/image/19311338-381a-4135-b67e-4923aa2e7b3b.jpeg)
4