Wydawać by się mogło, że 1°C czy 3°C to niewiele. Czyżby? Warto wiedzieć, że podczas ostatniego zlodowacenia, kiedy to lodowiec pokrywał znaczną część obszaru dzisiejszej Polski, średnia roczna temperatura na Ziemi była niższa zaledwie o… 6°C od tej w XIX i XX wieku. Aby następnie podnieść się o 1°C, potrzebowała aż 1000-1500 lat, czyli 10 razy więcej niż obecnie.

Eksperci z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB) na podstawie wyników modeli klimatycznych opracowali dwa scenariusze rozwoju ocieplenia klimatu w Polsce. W ten sposób powstał bardzo ciekawy, a zarazem niepokojący raport pt. „Zmiany temperatury i opadu na obszarze Polski w warunkach przyszłego klimatu do roku 2100”.

Wreszcie mamy dokładne informacje o miejscu, w którym żyjemy, a nie uśrednione dane na temat tego, co wydarzy się w kontekście zmian klimatu na całym świecie. Szczegółowe, rozpisane na poszczególne lata dane wraz z wykresami i projekcjami dla każdego powiatu w Polsce zostały zebrane w bazie wiedzy Klimada 2.0, którą gorąco polecam wszystkim zainteresowanym.