drzewo-stanna
  • 24 Posts
  • 5 Comments
Joined rok temu
cake
Cake day: cze 02, 2022

help-circle
rss


W piątek rano, 10 marca, w wieku 61 lat po ciężkiej chorobie zmarł nasz przyjaciel Piotr Romanowski, wieloletni członek naszego Stowarzyszenia, aktywnie zaangażowany w ochronę Puszczy Białowieskiej. Żegnamy naszego przyjaciela pogrążeni w bólu i smutku. Piotr Romanowski, urodził się w 1962 roku w Warszawie, w 1982 roku przeprowadził się na Warmię, gdzie przez lata prowadził Stowarzyszenie Ekologiczno-Artystyczne “Ręko Dzieło”. Współtworzył “Lawendowe Pole” w Godkach, organizował imprezę “Sztuka w Obejściu” oraz festiwal Jarmark Sztuki i Rękodzieła w Dobrym Mieście. Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, aktywistą działającym dla ochrony klimatu i dzikiej przyrody. Uczestniczył w działaniach dla ochrony Puszczy Białowieskiej, współpracował z Greenpeace Polska. Laureat nagród za działania społeczne, kulturalne i ekologiczne. W roku 2019 otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie Godni Naśladowania za wieloletnią pracę na rzecz ochrony przyrody przyznawaną przez Radę Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Rolnik, działacz społeczny i poeta, miłośnik chodzenia boso. Autor dwóch tomików wierszy: “Z księżycem na niebie rysuję” i “Ptak życia kwiat na drogę”. Kochał przyrodę. Bronił Puszczy i drzew. Z wielkim smutkiem i żalem żegnamy Piotra Romanowskiego, człowieka, którego całe życie świadczyło o ogromnym oddaniu ludziom i przyrodzie. Składamy wyrazy współczucia dla bliskich. Zarząd Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
9


cross-postowane z: https://szmer.info/post/209764 > może ktoś potrzebuje pick-me-up contentu na dziś, a to jest bardzo wholesome historia - nie dość, że są arcycute zdjęcia nietoperzy 🖤 to jeszcze właściciel nie był debilem i wszystkie są już bezpieczne w azylu dla dzikich zwierząt.Zespół dr. Krzysztofa Deoniziaka z Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) przeprowadził pierwsze w Polsce badania dot. spożycia mikroplastiku przez ptaki. Naukowcy zbadali dwa gatunki: kosa i śpiewaka. Okazało się, że mikroplastik znajdował się w przewodzie pokarmowym wszystkich zbadanych zwierząt.

Parlament Europejski podczas głosowania plenarnego 14 września miał szansę jednoznacznie zatrzymać dotowanie spalania lasów w piecach elektrowni. Przegłosowane poprawki do rewidiowanej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (Dyrektywa OZE) tylko częściowo ograniczą używanie nieprzetworzonego drewna na cele energetyczne. Dalsze spalanie lasów pogłębi kryzys klimatyczny i bioróżnorodności, dlatego organizacje ekologiczne wytykają luki w nowych zapisach i wzywają unijnych przywódców do ich uszczelnienia podczas posiedzeń trójstronnych.


@Nasze_Lasy Pilne! Pomorskie lasy będą już cięte bez ograniczeń międzynarodowego certyfikatu FSC! Dyrektor RDLP Gdańsk - B. Obajtek (brat prezesa Orlenu) właśnie ogłosił, że rezygnuje z najważniejszego certyfikatu ekologicznego gospodarki leśnej... 1/3 https://pl.fsc.org/pl-pl/newsfeed/oswiadczenie-krajowych-reprezentantow-fscr-w-sprawie-komunikatu-rdlp-w-gdansku-z-11 2/3 Tym samym wszystkie pomorskie nadleśnictwa stracą możliwość sprzedaży drewna odbiorcom wymagającym certyfikatu, a to jest ogromna część unijnego rynku. Nieoficjalnie leśnicy mówią, że standardy ekologiczne FSC bardzo utrudniały im pracę... 3/3 ...i teraz będą mogli znacząco zwiększyć efektywność swojej działalności, a drewno zawsze można sprzedać odbiorcom za oceanem, którzy nie mają żadnych ekologicznych wymagań, a porty w Trójmieście są blisko.

2 godziny temu: Pierwsza doba ewikcji za nami. Pol*cja wykorzystała otwarte wydarzenie jakie organizowałyśmy w Norze do osiągnięcia swojego celu - pozbycia się nas. Już nie raz próbowano nas podstępem zastraszyć czy zniechęcić, ale dzisiejsze wydarzenia przebiły wszystko, co mogłyśmy sobie wyobrazić. Kilkadziesiąt z nas zostało aresztowane, nie wszystkie spędziły tę noc na wolności. Z osobami ludzkimi zatrzymana została jedna psia, dwie zostały w lesie bez opieki, ich losów wciąż nie znamy. W obozie roi się od każdego rodzaju służb mundurowych. Straży leśnej, straży granicznej, policji, straży pożarnej... Struktury, które przez prawie 20 miesięcy były dla nas domem są wywożone z lasu za pomocą pojazdów używanych przy wycinkach. Grożono nam bronią, uderzano w twarz, brutalnie skuwano kajdankami. Mimo to walka o wydzielenie 219a trwa. Wciąż jesteśmy, trwamy w bezruchu jak puszcza i wciąż potrzebujemy Waszego wsparcia. Potrzebujemy osób na miejscu, wsparcia mediów i środków finansowych na pomoc prawną. Wzywamy do organizowania akcji solidarnościowych we wszystkich zakątkach tak zwanej Polski i świata. Wolne lasy dla wszystkich istot! 19 godzin temu: Ewikcja trwa. W lesie straż graniczna wraz z kryminalną policją zatrzymują osoby. Skypod Mały Kotek jest demontowany po interwencji straży pożarnej. Na miejscu słychać huki powalanych domów. Z 219a dochodzą dźwięki pił. Ostały się pewne konstrukcje w koronach drzew, opór wciąż trwa. Służby utrzymują, że znalazły na terenie obozu substancje odurzające. Stanowczo zaprzeczamy. Nie posiadamy i nie korzystamy z żadnych substancji innych niż ogólnie dostępne środki medyczne. Jesteśmy tutaj, żeby obronić cenny przyroniczo las przed niszczącą, rabunkową gospodarką leśną, a nie w celach imprezowo - rekreacyjnych. W naszej obozowej kuchni wisi poradnik, w którym wyraźnie jest napisane, że nie rekomendujemy stosowania używek ("3.5. Używki Rekomendujemy nie korzystać z alkoholu, ani narkotyków, jest to teren stałego protestu. Osoby palące prosimy o uważność na osoby wokół i dopytywanie się o zgodę na palenie w ich towarzystwie."). Od początku protestu jesteśmy zastraszane przez służby. Nie mogąc sobie z nami poradzić wymyślono prowokację, żeby spacyfikować nasz protest. Zarzuty są absurdalne, osoby będące przy przeszukaniu potwierdzają, że policja niczego nie znalazła. Jeśli jakieś niedozwolone substancje znalazły się w posiadaniu policji oznacza to, że zostały podrzucone. Dość kryminalizacji obrony dzikiej przyrody! Dość prowokacji ze strony służb mundurowych!


Moderates