Politische Suchbegriffe: Medienhäuser dominieren auf YouTube
netzpolitik.org
external-link
Auf YouTube füllen Videos großer Medienhäuser die Suchergebnisse zu politischen Themen. Dagegen spielen unabhängige Creator*innen kaum eine Rolle, wie unsere Recherche zeigt. Ein Creator sieht sich in seinen Rechten verletzt und will sich wehren.

Wedle badań przeprowadzonych przez portal netzpolitik.org wyniki wyszukiwania na YouTube w niektórych dziedzinach są zdominowane przez duże koncerny medialne. W ten sposób portal chce walczyć z dezinformacją i mową nienawiści. W efekcie tego mniejsi czy niezależni twórcy prawie nie odgrywają roli. W związku z tym jeden z nich - Christoph Krachten (prowadzący kanał o badaniach i nauce) uznał, że jego prawa zostały naruszone - i postanowił walczyć. W lutym, powołując się na tzw. Medienstaatsvertrag (MStV), pod który wedle skarżącego podlega też You Tube, złożył skargę do Urzędu ds. Mediów Hamburg/Schleswig-Holstein.

MStV, czyli Państwowy Traktat dot. Modernizacji Systemu Medialnego w Niemczech, może zmusić YT do ujawnienia zasad, według których tworzone są wyniki dla wyszukiwania treści dziennikarsko-redakcyjnych, a w efekcie zmusić platformę do niestosowania dyskryminacji. Nie wiadomo jednak, czy wspomniany traktat rzeczywiście można zastosować w przypadku YT.

Rzeczniczka Urzędu do Spraw Mediów w Hamburg/Schleswig-Holstein powiedziała, że nie może na chwilę obecną rozstrzygnąć, czy YT przy ustalaniu kolejności wyników wyszukiwania działa zgodnie z prawem. Jednak postępowanie w podobnej sprawie toczy się już przeciwko google, które w wynikach wyszukiwania promowało państwowy portal gesund.bund.de

Wolny (jak w rewolucji) internet to podstawa współczesnej organizacji ruchów społecznych. Nie możemy pozwolić, żeby kontrola nad tym co i komu mówimy spoczywała w rękach korporacji.

Ta społeczność ma na celu dyskutowanie jasnych i ciemnych stron internetowej wolności. Tak alternatyw, jak i wyciągających się za nami korporacyjnych.

Z zakresu informatyki warto zajrzeć też do społeczności;

Polecamy uwadze też przydatny spis praktycznych Szmerowych techno-porad.

  • 0 users online
  • 6 users / day
  • 8 users / week
  • 17 users / month
  • 72 users / 6 months
  • 281 subscribers
  • 772 Posts
  • 1.54K Comments
  • Modlog