Ustawy podpisane przez republikańskiego gubernatora są krytykowane jako zamach na wolność słowa młodych ludzi. Zwolennicy przekonują, że pomogą chronić młodzież przed zagrożeniami czyhającymi w internecie.

Dwie ustawy podpisane w czwartek przez republikańskiego gubernatora Utah Spencera Coxa mają wejść w życie w marcu 2024 r. Można się spodziewać, że zostaną zaskarżone przez gigantów Doliny Krzemowej.

Nowe prawo nakazuje platformom wprowadzenie rozwiązań, które uniemożliwią osobom poniżej 18. roku życia korzystanie z nich między godz. 22.30 a 6.30. Będą wymagać potwierdzenia wieku przez osobę dorosłą, by nieletni użytkownik mógł dalej korzystać ze swojego konta. Rodzice lub opiekunowie prawni będą mieli dostęp do treści publikowanych przez dziecko. Ułatwione zostanie także pozywanie platform o odszkodowanie za szkody wyrządzone młodym osobom.

Fundacja Electronic Frontier Foundation, która apelowała do Coxa o zawetowanie ustaw, przekonuje, że naruszają one wolność słowa i prawo do prywatności dzieci i nastolatków. Zauważa też, że wymóg weryfikacji wieku pozwoli firmom na zbieranie dodatkowych danych.

W trosce o zdrowie psychiczne

Agencja Associated Press ocenia, że inicjatywa z Utah jest przykładem pokazującym, jak zmieniło się podejście polityków do sektora nowych technologii. Przypomina, że tego samego dnia, gdy Cox podpisywał ustawy, w Kongresie zeznawał szef TikToka.

“Giganci technologiczni, tacy jak Facebook czy Google, cieszyli się przez ponad dekadę niepohamowanym wzrostem, ale troska o prywatność użytkowników, obawy przed mową nienawiści, dezinformacją i szkodliwymi skutkami dla zdrowia psychicznego nastolatków skłoniły polityków do ataków na Big Tech i prób powściągnięcia jego zapędów” - ocenia AP.

O podobnych prawach jak te w Utah dyskutuje się w innych republikańskich stanach: Arkansas, Teksasie, Ohio i Luizjanie. A także w niektórych stanach rządzonych przez Demokratów, takich jak New Jersey. Kalifornia zabroniła już firmom profilowania reklam wyświetlanych dzieciom lub wykorzystywania informacji o nich w sposób, który mógłby im zaszkodzić.

Dwa lata temu Utah, gdzie większość członków legislatury (podobnie jak mieszkańców) to mormoni, zobowiązało koncerny technologiczne do automatycznego blokowania porno na telefonach i tabletach sprzedawanych w tym stanie. W końcu jednak po burzliwych debatach postanowiono, że nakaz wejdzie w życie dopiero, gdy podobne regulacje wprowadzi co najmniej pięć innych stanów.

  • @LifeNauseaOP
    link
    11 year ago

    Nie ma to jak odciąć dzieci od wsparcia, ochrony przez przemocowymi rodzicami i kontaktem z rówieśnikami, którzy ich rozumieją.