• @MitroOP
  link
  Polski
  32 months ago

  Świetny tekst nie tylko w odniesieniu do tekstów kultury.

 • KMJ
  link
  Polski
  32 months ago

  Bardzo interesujące spostrzeżenie.

 • @dj1936
  link
  22 months ago

  Bardzo dobry tekst, w końcu ktoś to napisał!!!

  Po co używacie tak mądrych słów, by nie po to, by się popisać? Czemu zakładacie, że wszyscy znają słowa z angielskiego, lub w ogóle rozumieją po angielsku?

  W sumie, jeśli nie po to, by się popisać, a dlatego, że nawet nie widzicie w tym nic złego, to świadczy o Was jeszcze gorzej: że otaczacie się wyłącznie ludźmi wykształconymi, że w Waszych kręgach to normalne i dziwi Was to, że ktoś może nie rozumieć.

  • Waćpan
   link
   12 months ago

   Tak, ale gorzej, że gdy tłumaczysz jak równiacha jakieś postępowe koncepty wspólnocie, to możesz się spotkać z także niezrozumieniem, jak gdy odgrodzisz się np. językiem do bańki. Mosty próbują budować np. konferencje TED, TEDx.

   • @dj1936
    link
    12 months ago

    Nie rozumiem pierwszego zdania. Co masz na myśli?

    • Waćpan
     link
     1
     edit-2
     2 months ago

     Czytam artykuł jako krytykę przeintelektualizowanego, właśnie elitarystycznego języka. Tradycyjnie Strona Społeczna czuła nieufność wobec takich postaw, dopatrując się np. awangardyzmu czy obrony przywilejów (niżej podpisany – niekoniecznie; precyzyjne słownictwo jest O.K.). Z problemami ze zrozumieniem spotkano się np. w przypadku pochwały elektrowni fuzji jądrowej, badań czy eksploracji kosmosu (megainwestycje, tzw. Big Science, z detektorami fal grawitacyjnych na czele) jako bodźców rozwojowych gatunku i cywilizacji.