Jan J. Zygmuntowski. Wspólnice danych - alternatywny model zarządzania danymi.

Prezentowany w tym raporcie model wspólnic danych jest częścią szerokiego procesu współzarządzania, współpracy i uspołeczniania, który ma swój wymiar społeczny, ekonomiczny, ale też polityczny i kulturalny. Alternatywny model zarządzania danymi nie jest hipotetycznym pomysłem, ale precyzyjnym planem tworzenia instytucji na miarę XXI wieku. Wspólnice danych ułatwią współdzielenie i wykorzystanie danych i jednocześnie ochronią ich wartość w interesie publicznym. Dzięki temu możliwe będzie rozwiązanie problemów dotyczących danych, które trapią gospodarkę cyfrową, i stworzenie cyfrowej przyszłości dobrobytu.

What could possibly go wrong.

8Petros he/him
creator
link
fedilink
22 miesiące

„Zasadniczo koncepcja ‘własności prywatnej’ nie za bardzo pasuje do zjawisk cyfrowych i informacyjnych. Najczęściej w kontekście danych prawo do decydowania o własnych danych nie wynika z „prawa własności”, bo dane nie są towarem i nie obowiązuje ich żadna własność. Do własności odwołują się jedynie korporacje, które chcą traktować informacje o nas jako własny towar. Natomiast mają znaczenie prawa prywatności czy prawa autorskie, ale nie wynikają z własności, a z ochrony osoby ludzkiej (i jej godności, posługując się katolicką nauką społeczną)” – wyjaśnia specjalista.

https://dailyweb.pl/wspolnice-danych-dane-osobowe/

8Petros he/him
creator
link
fedilink
22 miesiące

Całkowicie przypadkowo, poniżej tekstu…

Cyberbezpieczeństwo & Globalna Inwigilacja
!cyberbezpieczenstwo

  W świecie całkowicie już zcyfryzowanym, cały czas kontrolowanym i inwigilowanym przez big-corpo i niedemokratyczne rządy, potrzeba dzielić się najnowszymi newsami, poradami/instrukcjami, a także wskazówkami, co robić by móc jak najlepiej chronić się przed cyfrowym niebezpieczeństwem: przed działaniami zarówno zwykłych drobnych przestępców, jak i największych światowych mocarstw i wielkich biznesów. Po to powstała ta społeczność.

  Przydatne:

  Inne społeczności o pokrewnych tematach:

  !wolnyinternet@szmer.info — odzyskiwanie kontroli nad internetem przez użytkowników z rąk big korpo i rządów (fediversum i inne)

  !hakt@szmer.info — haktywizm, pozytywna strona wykorzystania technologii w imię dobra ogółu, zmiany

  !linux@szmer.info — os każdego maniaka prywatności

  !programowanie@szmer.info — wolne oprogramowanie, FOSS, free, open-source

  !xmpp@szmer.info — najbardziej prywatny do tej pory protokół komunikacji

  !dailycyberpunk@szmer.info — dokumentowanie współczesnego cyberpunka

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 10 users / week
  • 16 users / month
  • 24 users / 6 months
  • 82 subscribers
  • 98 Posts
  • 123 Comments
  • Modlog