[repost Psychocare.proabo] Czy od aborcji można dostać depresji?
Nie, aborcja sama w sobie, nie powoduje pogorszenia się stanu zdrowia psychicznego, zostało to potwierdzone w licznych publikacjach naukowych. Najczęstszym uczuciem po aborcji jest ulga. Również w perspektywie kilku lat kobiety uważają, że decyzja o aborcji była słuszna,zgodna z ich potrzebami i sytuacją życiową. Co więcej, niektóre badania pokazują, że osoby po aborcji mają wyższą satysfakcję z życia niż osoby, które nie miały takiego doświadczenia. Z silnym stresem, lękiem, a nawet depresją, może się natomiast wiązać zmuszanie osoby do kontynuacji niechcianej ciąży.

A co z tzw. syndromem poaborcyjnym?
Nie istnieje. Autorytety medyczne z dziedziny psychologii i psychiatrii stwierdziły to już kilkadziesiąt lat temu. Pojęcie ‘syndromu poaborcyjnego’ zostało stworzone na potrzeby propagandowe ruchu antyaborcyjnego, do szerzenia dezinformacji i straszenia aborcją. Aborcja nie ma negatywnego wpływu na zdrowie psychiczne, natomiast jej stygmatyzacja może. Jeśli otoczenie wpędza osobę w poczucie winy, narzuca oceny moralne, może to przyczyniać się do trudności emocjonalnych.
Syndromem aborcyjnym to co najwyżej można nazwać obsesję kontroli wśród przeciwników aborcji…

Czy mogę zrobić aborcję przyjmując leki przeciwdepresyjne?
Tak. Depresja nie jest przeciwwskazaniem do aborcji, a leki antydepresyjne nie wchodzą w interakcje z tabletkami poronnymi, ani nie są przeszkodą w wykonaniu zabiegu. Jeśli leki, które przyjmujesz nie są zalecane w ciąży, ale i tak planujesz ją przerwać, to nie musisz ich odstawiać ani zmieniać. Nagłe ich odstawienie może skutkować pogorszeniem Twojej kondycji psychicznej.

Jeśli potrzebujesz wsparcia psychologicznego w kontekście aborcji, nasze psycholożki @psychocare.proabo są dla Ciebie. Napisz na wsparcie@maszwybor.net albo zadzwoń na tel. 22 307 07 91 - dyżur we wtorki i czwartki w godz. 12:00-14:00

https://psycho-abo.pl/

@psyche @aborcja #depresja #DzieńWalkizDepresją #ciąża #aborcja #zdrowie #zdrowiepsychiczne

  • Kobiety w Sieci@pol.socialOP
    link
    fedilink
    arrow-up
    1
    ·
    edit-2
    1 month ago

    Ważne info: Dla osób chcących kontynuować ciążę, które chorują na depresję

    Jeśli chcesz kontynuować ciążę, pamiętaj że nadal masz prawo do leczenia, również depresji. To się nie zmienia - masz prawo do pomocy, a Twoje zdrowie jest priorytetem, chyba że Ty zdecydujesz inaczej. Wiele leków ma zastrzeżenie, że należy rozważyć jakie korzyści dla Ciebie i potencjalne szkody dla ciąży, mogą mieć, to nie znaczy że ich przyjmowanie w ciąży jest całkowicie wykluczone. Istnieje też wiele leków, które można bez przeciwwskazań stosować w ciąży, dlatego lekarz powinien Ci zaproponować inny preparat, bezpieczniejszy dla ciąży, a nie kazać rezygnować z farmakoterapii. W przeciwnym razie warto zmienić lekarza. Nagłe odstawienie leków może mieć negatywne skutki dla Twojego zdrowia i powodować znaczne pogorszenie kondycji psychicznej.

    @psyche #ciąża #depresja #zdrowiepsychiczne #dzienwalkizdepresja