Stakkastakka, podcast radia blackout komentuje Green Pass (kontekst Włoch) - od min 6 do 23min.

W wolnym tłumaczeniu (i bez sprawdzenia poniższej informacji):

"Green Pass certyfikuje jedną z następujących sytuacji : bycie zaszczepionym (i iloma dawkami), przejście Covid (kiedy) albo negatywny wynik testu PCR/antygenowego.

Obrazek złożony z czarnych i białych kwadracików determinuje prawo wstępu do miejsc publicznych, podróżowania… Ten kod QR zawiera wrażliwe informacje osobowe, takie jak imię, nazwisko, numer fiskalny, data urodzenia, informacja o sytuacji Covid (szczepionka, test albo choroba, kiedy i jak…).

Problem dla prywatności danych osobowych pojawia się jak osoby się chcą publicznie pochwalić swoim świeżym GreenPass i zamieszczają na przykład selfie na Necie…

Nie trzeba być ekspertem by móc zczytać dane z QR, ministerstwo zdrowia wskazuje na repozytorium github gdzie można znaleźć kod aplikacji do odczytu i obsługi kodów Green Pass.

Pytanie więc kto powinien mieć uprawnienia do dostępu do tych danych osobowych… służby zdrowia, obsługa supermarketu? Bo po okazaniu QR możemy zostać poproszeni o wylegitymowanie się dowodem tożsamości, który potwierdzi, że jesteśmy osobą której imię i nazwisko znajduje się w QR."

@miklo
link
fedilink
1
edit-2
10 miesięcy

Tak nieśmiało tylko przypomnę, że prawo legitymowania przy zakupie alkoholu/papierosów (dla sprawdzenia pełnoletności) też wiąże się z opcją ujawnienia danych osobowych komuś przypadkowemu (kasjerce…) ale jakoś nikt z tego powodu nie rozkręcał afery.

ether
mod
creator
link
fedilink
110 miesięcy

Hejka,
Zgadza się, tak było i jest.

Natomiast mógłbyś mi wyjaśnić kto “rozkręca aferę”, bo chyba mi umknęło? Panowie z podcastu rozważają pewne implikacje dostępu do QR i danych osobowych, choć nawet można powiedzieć, że się głęboko w analizę nie zagłebiają.

Jak dla mnie przynajmniej, jest różnica między chwilowym okazaniem kasjerowi dowodu a budowaniem zcentralizowanej bazy danych o tym kto ma a kto nie dostęp do przestrzeni publicznej.
Pozdro.

Obserwatorium graniczne
!noborder

  “Obecna sytuacja” jest wykorzystywana do pogorszenia możliwości przemieszczania się i do zwiększania nadzoru nad ludźmi. Uderza to szczególnie w “nielegalnych migrantów” oraz w osoby z pogranicza legalności.

  Grupa przewidziana do wymiany informacji na temat praktyk granicznego imperializmu Fortress Europe, ruchów migracyjnych i ruchu wsparcia dla tychże.


  Newsy dla zagranicznych przyjaciół w różnych językach wrzucajmy tutaj. W wielu miejscach informacja o tym co tu się dzieje nie dociera.


  Prosimy nie wrzucać tu memów i unikać linków do korporacji.

  • 0 users online
  • 2 users / day
  • 2 users / week
  • 9 users / month
  • 49 users / 6 months
  • 124 subscribers
  • 509 Posts
  • 437 Comments
  • Modlog