ether

… i “wybacz mój krzywy język”, jak mówi Rafa L.

  • 158 Posts
  • 446 Comments
Joined 2 lata temu
cake
Cake day: lip 31, 2021

help-circle
rss

Dzięki za troskę, ale w tym przypadku ona jest nieuzasdniona.

  1. Ta strona jest zrobiona przez zaufane osoby.
  2. Przeczytaj se dostępny kod źródłowy, jak masz wątpliwości.


Gdy masz tę stronę otwartą, wykonuje ona liczne zapytania na strony propagandy putina. Jeżeli dużo osób to zrobi, te strony się zwieszą.


Ja lubię wiedzieć kto i na jakich zasadach zarządza serwerem i lubię, kiedy jest to zarządzanie demokratyczne i oddolne, a jak jest równościowo-feministyczne, to w ogóle jest na co stawiać! Niestety jest to mało popularne podejście i mamy np serwery w ruchu, co się podają za wolnościowe alternatywy, a w praktyce się okazuje, że po prostu zmieniamy jedną niejasną władzę na inną. Nie motywuje mnie wkładać wysiłek by przerzucać się z techno-patriar-kapitalismu na techno-patriar-floss, bo kapitalizm nadzoru to nie jest jedyny problem w Internecie. Ale dla kogo jest, to super, bo dobre i to.


No to czekamy.
Nie wiem do której grupy mnie klasyfikujesz, nie sądzę, by temat kryzysu planetarnego był mi obcy, od wielu lat działam w tematach ekologicznych. Mam tylko świadomość naszych tutaj przywilejów i tego jak mało robimy, by się nimi dzielić. Ale z niecierpliwie czekam na to, co masz do powiedzenia :)Jasne jasne ;) Dla mnie jest ważne, by jednak trochę się troszczyć o siebie na wzajem i o planetę i jak nie ma wyraźnej potrzeby, nie narażać innych na bycie śledzonymi, dbać i promować kulturę bezpieczeństwa i danymi szmerfów nie dokarmiać najgorszych obecnie kapitalistycznych bytów, szczególnie treściami anarchistyczno-cośtam. Osoba powiedziała, że nie zauważyła, więc to nie o strofowanie jej chodzi, tylko o wyrażenie się przeciwko postawom pro-korpo-kapitalizm na szmerze. Nie pisze o cancellingu osób, które wrzucają takie linki, tylko o konkretnych linkach przecież.


No, trudno mi się ustosunkować. Mam gdzie spać w ciepłym, co jeść, mam przyjaciół i rodzinę, nikt bliski nie umarł na wojnie, nie spadają mi bomby na głowę, nie grozi mi atak bronią chemiczną, mam jako taki dostęp do służby medycznej, a jak mi się tu nie spodoba, to mogę wyjechać gdzie indziej. Mam gigantyczną ilość przywilejów, których inni nie mają.

Wiem, że w Polsce na przykład rolnicy mają coraz bardziej pod górę i muszą stawiać czoła coraz gorszym klęskom. Nie do końca jeszcze wiem, jak można ich wspierać ze strony aktywistów.

Chyba musisz mi nakreślić bardziej szczegółowo o co chodzi, bo nie jarzę…Dzięki bogu (rootowi) mam domeny google w /etc/hosts bo właśnie nieopatrznie, ufnie i naiwnie mi się kliknęło w link. Chyba zaczne dawać wdółgłosy do linków do korpo.


Ponawiam zapytanie, @harcesz @Marcheva161 @Machno możecie się ustosunkować?

@kolektyw_szmer jest ewidentna prośba od społeczności, możecie ją uszanować?

Dzięki.


No słabo. Co ja mogę z tym zrobić?

Nie kupuje ciuchów, skręcam ogrzewanie, autem jeżdżę tylko jak nie ma innej opcji, nie biorę leków.

Staram się używać tylko niskonakładowych serwerów, używam starego kompa, bojkotuje serwery z rozbudowanym nadzorem i akumulacją (głównie GAFAM), bo na to idzie strasznie dużo energii… Wysyłam maile w plaintexcie, blokuje trackery, kasuję stare dane…

I wiem, że to i tak nic nie zmieni.


Na Wrocławskim Rynku
na jarmarku bożonarodzeniowym
obywatelki radośnie kupują
Obważanki i watę cukrową.
A ja tylko sobie myślę
że ocaliło by to bezkres istnień
gdyby te setki budek drewnianych
Zawieźć pod wschodnią granicę.
Bohoniki, Poland – His name was Ahmad al-Hasan and he was 19. He wanted to continue his education, which he began in a Syrian refugee camp in Jordan. But his dreams will never come true. On October 19, his body was found in the Bug river in eastern Poland, close to the Belarus border. According to his companion who survived, al-Hasan was pushed to enter the water by a Belarusian guard. He could not swim. On Monday evening, he was laid to rest in a grave at a Muslim cemetery in Bohoniki, a few kilometres away from the Belarus border, as his family members in Jordan and Turkey watched the ceremony via video-link. [...] Tatars have lived in the Polish-Belarus borderland for centuries. [...] For them, people looking for shelter at the Polish-Belarus border are not a threat. They are people, brothers in faith, whose lives are being lost. [...] “We should give them water and food. They are not a threat. They are afraid of us, they don’t know how people will act when they see them. I feel so sorry for them, for the children, the little children. People are warm at home and these people are outside, in one piece of clothing, it’s incredible how they survive,” said Ali, a Muslim Tatar. “I feel bad. Once, [Jarosław] Kaczynski (leader of the governing Law and Justice (PiS) party) said that Poland is for Poles and Catholics. It breaks my heart. There are also Orthodox Christians here and Muslims, Tatars, so how can someone say that?”

On the verge of indifference [documentary]
cross-posted from: https://szmer.info/post/12646 A documentary reporting the situation on Polish Border through the voices of local inhabitants of the no-go zone of State of Emergency. Hard and moving testimonies. There is also a [long version](https://invidious.snopyta.org/watch?v=ouGmmqIHMRQ). Subtitles in Polish.

Sokolka, Poland – On Tuesday, three photojournalists went on their usual journey around villages near the Polish-Belarusian border to take photos of the escalating migration crisis. [...] About 4pm local time, the reporters approached a military camp located in Wiejki, a village. They left their car and informed guards that they are journalists. “Good evening, we’re here at work. We know that you are too. We’re allowed to take photographs here. Even if you turn your back to us,” one of the journalists can be heard in a recording from the scene, obtained by Al Jazeera. [...] They returned to their car and wanted to leave to avoid trouble, but chaos erupted. “Get out of the car! Get out of the f\*\*\*\*\*g car, now!” an unidentified uniformed man shouted in Polish. “You’re getting out now, for f*\*\*’s sake, you have a minute!”

A czemu wdółgłos?
To było poronienie z winy brutalności służb i chyba nawet prawnie się kwalifikuje jako morderstwo.


To jak, @harcesz @Marcheva161 @Machno, możecie coś z tym zrobić albo się przynajmniej ustosunkować?

Chyba poparcie dla prośby jest ewidentne.


a coś konkretniej? Bo nawet nie mam się jak ustosunkować.


A przejrzyj sobie !antifę i komentarze. Ja mam poblokowane konta i nie mam ochoty wracać do oglądania ichnich treści. I nie, to nie jest jeden post, znacznie więcej.


LOL
7

Sudan odcięty od internetu - wezwanie do akcji.
Od trzech tygodni Sudan jest odcięty od Internetu. Więcej o tym np [tutaj](https://www.aljazeera.com/news/2021/11/9/calls-for-strike-and-civil-disobedience-in-sud), [tutaj](https://www.article19.org/resources/sudan-military-must-stop-crackdown-on-protesters-and-restore-internet/) czy [tutaj](https://extensia-ltd.com/2021/11/15/sudan-telecommunications-authority-will-not-restore-internet-service/) lub bardziej [technicznie tutaj](https://netblocks.org/reports/internet-disrupted-in-sudan-amid-reports-of-coup-attempt-Q8ov93yn). Strona [end Sudan blackout](https://www.sudancoup.com/end-sudan-blackout) wzywa do akcji. Albo można wysłać maila do tamtejszych Operatorów Internetowych, albo 19 listopada dołączyć do akcji Twitter blackout z hashtagiem #EndSudanBlackout.


Demo w obronie Stowarzyszenia Memoriał: Warszawa 21.11. godz 12 przed ambasadą Federacji Rosyjskiej
Rosja chce zdelegalizować Stowarzyszenie Memoriał. Jego członkowie już od dawna spotykają się ze strasznymi represjami. Jest [wydarzenie na FB](https://www.facebook.com/events/433237788306388/?). A tutaj [List solidarności z Memoriałem](https://wyborcza.pl/7,162657,27808866,proba-likwidacji-stowarzyszenia-memorial-jest-ciosem-w-podstawowe.html). Treść Listu: #### Do przyjaciół ze Stowarzyszenia Memoriał Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej złożyła do Sądu Najwyższego wniosek o likwidację Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał. To próba ostatecznego zamknięcia ust najważniejszej instytucji rosyjskiej badającej historię masowych represji epoki stalinowskiej, dbającej o zachowanie pamięci o ofiarach totalitaryzmu radzieckiego, broniącej również praw człowieka i obywatela. Niezwykły dorobek Memoriału jest nie do przecenienia i od lat budzi podziw na całym świecie. W ciągu przeszło trzydziestu lat wytężonej pracy setek ludzi Memoriał zdołał zgromadzić unikalne archiwum historii Gułagu, olbrzymią kolekcję dokumentów z historii radzieckiego ruchu dysydenckiego, prowadził i prowadzi własne badania naukowe, a także bogatą działalność wystawienniczą, oświatową i wydawniczą. Wszystkie te wysiłki dobrze służą prawdzie o przeszłości i jesteśmy pewni, że będą służyć nadal. Wiemy, że Memoriał podlega szykanom ze strony władz od wielu lat. W 2014 roku na mocy ustawy skierowanej przeciwko niezależnym rosyjskim organizacjom pozarządowym został umieszczony w rejestrze tzw. „agentów zagranicznych". Dzisiaj władze posuwają się dalej, chcą doprowadzić do całkowitej likwidacji stowarzyszenia. Nie mamy wątpliwości, że za tym atakiem kryje się wyłącznie strach przed prawdą. Pielęgnowana przez Memoriał pamięć o milionach niewinnych ofiar totalitaryzmu stanowi ostrzeżenie przed władzą niekontrolowaną przez obywateli niezależnie od epoki i szerokości geograficznej. Dzisiaj ta pamięć jest niewygodna także dla reżimu rosyjskiego. Obowiązkiem historyków polskich ale też wszystkich ludzi, dla których wartościami podstawowymi są zachowanie pamięci o przeszłości, dbanie o prawdę historyczną i nade wszystko wolność słowa i wolność badań naukowych, jest stanąć dzisiaj po Waszej stronie, po stronie naszych przyjaciół z Memoriału. Próba likwidacji Stowarzyszenia Memoriał jest nie tylko zamachem na znaną i niezależną rosyjską organizację pozarządową. Jest ciosem w podstawowe wolności każdego z nas niezależnie od kraju i języka. Dlatego apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o solidarność ze Stowarzyszeniem Memoriał, jednym z najwspanialszych symboli demokratycznej Rosji. Sygnatariusze: Anne Applebaum Bogumiła Berdychowska, Więź Seweryn Blumsztajn, Gazeta Wyborcza dr hab. Adam Bodnar, prof. Uniwersytet SWPS Adam Borowski, aktor Teatru Ósmego Dnia dr Anna Brzezińska, UŁ prof. Wiesław Caban, UJK Jacek Chmaj, scenograf, Teatr Ósmego Dnia dr Andrzej Czyżewski, UŁ dr hab. Marek Czyżewski, prof. UŁ prof. Dariusz Doliński, Uniwersytet SWPS Małgorzata Dzieduszycka-Ziemilska, dyplomatka, pisarka dr hab. Mirosław Filipowicz, prof. KUL prof. Andrzej Friszke, członek-korespondent PAN prof. Małgorzata Fuszara, UW Grzegorz Gauden, dziennikarz, pisarz prof. Jan T. Gross, Princeton University (emeritus) Irena Grudzińska Gross, Instytut Slawistyki PAN Agnieszka Holland, reżyserka filmowa Tadeusz Janiszewski, aktor Teatru Ósmego Dnia prof. Maciej Janowski, IH PAN dr Dorota Jarecka, PAN, Galeria Studio prof. Elżbieta Kaczyńska, UW (emeritus) dr Anna Kaminsky, Bundesstiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur, Berlin Basil Kerski, ECS Marcin Kęszycki, aktor Teatru Ósmego Dnia Tomasz Kizny, fotograf Maja Komorowska, aktorka dr hab. Justyna Kowalska-Leder UW dr Tomasz Kozłowski, ISP PAN prof. Marcin Kula, UW (emeritus) prof. Joanna Kurczewska, IFiS PAN prof. Jacek Kurczewski, UW Danuta Kuroń, działaczka społeczna dr hab. Iwona Kurz, prof. UW prof. Andrzej de Lazari, UŁ prof. Andrzej Leder, IFiS PAN prof. Paweł Machcewicz, ISP PAN Katarzyna Madoń-Mitzner dr hab. Piotr M. Majewski, prof. UW dr h.c. Jan Malicki, UW dr Janusz Marszalec, Muzeum Gdańska prof. Wojciech Materski, ISP PAN dr hab. Mariusz Mazur, prof. UMCS Vera Michalski-Hoffmann Adam Michnik Anna Mirkes-Radziwon, redaktorka culture.pl prof. Piotr Mitzner prof. Grzegorz Motyka, ISP PAN dr hab. Joanna Nalewajko-Kulikov, IH PAN Małgorzata Niezabitowska, dziennikarka, pisarka dr Jan Olaszek, ISP PAN prof. Andrzej Paczkowski, ISP PAN dr hab. Wojciech Pawlik, prof. UW (emeritus) dr Krzysztof Persak, ISP PAN Krystyna Piotrowska, artystka prof. Jan Pomorski, UMCS dr hab. Małgorzata Praczyk, prof. UAM prof. Grzegorz Przebinda, UJ dr Marek Radziwon, UW prof. Andrzej Romanowski, UJ prof. Szymon Rudnicki, UW Anda Rottenberg Dominique Roynette prof. Andrzej Rzepliński, UW prof. Tomasz Schramm, UAM, (emeritus) dr hab. Paweł Sowiński, prof. ISP PAN prof. Rafał Stobiecki, UŁ prof. Dariusz Stola, ISP PAN prof. Antoni Sułek, UW (emeritus), członek-korespondent PAN Olga Tokarczuk dr Tomasz Tomaszewski, ZPAF Maria Topczewska, nauczycielka prof. Robert Traba, ISP PAN prof. Nicolas Werth, CNRS, Paris Zofia Winawer, działaczka społeczna prof. Rafał Wnuk, KUL prof. Marcin Wodziński, UWr prof. Anna Wolff-Powęska, UAM (emeritus) prof. Mariusz Wołos, IH PAN, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie Ewa Wójciak, aktorka Teatru Ósmego Dnia dr Kazimierz Wóycicki, Akademia Wschód Barbara Wysocka, aktorka i reżyserka teatralna Michał Zadara, reżyser teatralny dr hab. Marcin Zaremba, prof. UW Ewa Zarzycka-Bérard, CNRS, Paris prof. Leszek Zasztowt, IHN PAN, UW Artur Żmijewski, artysta wizualny (List otwarty kierujemy do Stowarzyszenia Memoriał w Moskwie, a także do mediów rosyjskich oraz do sekretarz generalnej, komisarz Praw Człowieka Rady Europy w Strasburgu i do przedstawicielstwa Rady Europy w Moskwie).

ten kanał Easter Border News jest do wrzucania info po angielsku i innych takich językach, bo jak gadasz ze znajomymi z zagranicy to się okazuje, że w ogóle tam info nie dociera, a teraz to często jak już coś się pojawia, to się bazuje na białoruskiej propagandzie.

Może wrzucisz tu tłumaczenie tego posta? Bo warto.


Zdewastowano auta Medyków na Granicy
Medycy piszą: > Dzisiejszej nocy nieznani sprawcy uszkodzili pięć samochodów osobowych, należących do dyżurujących członków naszego zespołu oraz towarzyszących im w tych dniach dokumentalistów. Przebito opony, potłuczono szyby, lampy, zniszczono karoserię. Sprawę bada lokalna policja. > Nasz ambulans jest sprawny, dyżur trwa. Jesteśmy gotowi do podjęcia interwencji u osób, które będą nas potrzebować. Szyby i lusterka wymienimy, to tylko szkody materialne, najważniejsza jest dla nas możliwość niesienia pomocy i chronienia zdrowia i życia. #medycynagranicy ![](https://nitter.eu/pic/media%2FFEJXkPqXIAgw3Gp.jpg%3Fname%3Dorig) ![](https://nitter.eu/pic/media%2FFEJXkmdXsAAuXvc.jpg%3Fname%3Dorig) ![](https://nitter.eu/pic/media%2FFEJXk9bX0AcDm19.jpg%3Fname%3Dorig) ![](https://nitter.eu/pic/media%2FFEJXlVjXwAIkxIE.jpg%3Fname%3Dorig)

Z wodą utlenioną i bandażami powinni biegać. ![](https://nitter.net/pic/media%2FFEF2KUUWYAce2jz.jpg%3Fname%3Dorig) ![](https://nitter.net/pic/media%2FFEF2K8BX0AEka-3.jpg%3Fname%3Dorig) ![](https://nitter.net/pic/media%2FFEF2LkRXMAEGWYG.jpg%3Fname%3Dorig) ![](https://nitter.net/pic/media%2FFEF2MhaXIAQbIw2.jpg%3Fname%3Dorig)

> W związku z przygotowywaną prowokacją, do migrantów wysyłany jest alert RCB z ostrzeżeniem w języku angielskim, żeby nie wierzyli plotkom, a granica Polski jest dobrze strzeżona. SMS zawiera także link do strony z poszerzoną informacją w 5 językach. Jakby szukać kiedyś kto za tym stoi, aby postawić pod trybunał: ![](https://szmer.info/pictrs/image/g6pYB5JXgp.jpg) Treść Alertu: > Wśród migrantów rozpuszczane są plotki o zorganizowanej akcji, która ma się odbyć 15 listopada. Migrantom zapowiada się, że przyjadą po nich autobusy z Niemiec a Polska je przepuści. > To kłamstwo. Polska granica będzie nadal silnie chroniona przez polskie siły. Autorzy tych plotek liczą, że uda się zachęcić migrantów do szturmu na granicę Polski. Może dojść do niebezpiecznych sytuacji.

Granica obojętności [film o lokalsach] [TW: śmierć]
pin
A tutaj [druga wersja](https://invidious.snopyta.org/watch?v=ouGmmqIHMRQ), dłuższa. Wywiady z lokalsami ze strefy. Ostrzegam, ciężki materiał.

Praca Medyków na Granicy jest nieoceniona, trochę o ich wkładzie można poczytać we wskazanym przez nich samych artykule [oko.press](https://oko.press/w-srodku-czarnego-lasu-robimy-jej-usg-zobacz-tu-ma-glowke-chlopiec-czy-dziewczynka-pytaja/?u=true&fbclid=IwAR3BvgGKHytvVGQsBdJM1iZB8oABfsvT0SZsSYdltfZWfnFZJ7CKBo_d9cs) Trudno mi opisać wdzięczność jaką ich dażę. > Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM będzie pomagał wszystkim potrzebującym pomocy. Będziemy działać tam, gdzie jest to możliwe - na razie przy granicy strefy objętej stanem wyjątkowym. - Zdecydowaliśmy się kontynuować pracę zainicjowaną przez grupę „Medycy na granicy", którzy, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, 15 listopada rozpoczynają swój ostatni dyżur. Chcemy nieść pomoc tam, gdzie jest to teraz najbardziej potrzebne ratując zdrowie i życie ludzi. To nasz jedyny cel - podkreśla koordynator jedynej polskiej grupy medycznej certyfikowanej przez WHO. Zespół PCPM można śledzić na [nitterze](https://nitter.net/RatownicyPCPM/with_replies).

Co do pierwszego, nie do końca tłumaczą jakie okoliczności. Można smuć smutne domysły. *** > „W dniu 13 listopada br., w obszarze realizacji działań w obrębie granicy polsko-białoruskiej doszło do nieszczęśliwego zdarzenia, w wyniku którego śmierć poniósł żołnierz 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej” - poinformował dowódca brygady. > „Czynności wyjaśniające w sprawie prowadzi Żandarmeria Wojskowa przy współudziale Prokuratury z Białegostoku. Według wstępnych ustaleń doszło do wystrzału z broni służbowej, w wyniku którego nastąpiła śmierć żołnierza, a w zdarzeniu nie uczestniczyły osoby trzecie” - czytamy w komunikacie. > Jak dodał dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej „żołnierz pełnił służbę w ramach odwodu, tj. nie realizował zadań bezpośrednio przy granicy polsko-białoruskiej”. „Do służby na granicy został oddelegowany nieco ponad tydzień temu. Od momentu oddelegowania nie miał kontaktu z migrantami” - podkreślono, dodając, że „rodzina żołnierza została powiadomiona i objęta opieką psychologa”. > Oświadczenie Dowódcy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej pic.twitter.com/l2pbsp2oJ7 — 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej (@11LDKPanc) November 13, 2021 > Sześć dni temu przy granicy zmarł inny polski żołnierz, z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, który wykonywał zadania logistyczne przy granicy z Białorusią. Jego ciało odnaleziono w niedzielę rano. Pomimo podjętej reanimacji, nie udało się go uratować.

cross-posted from: https://szmer.info/post/12640 > “You don’t fight Belarusian disinformation with censorship,” said the General Secretary of the European Federation of Journalists Ricardo Gutiérrez. > > “On the contrary, journalists should be allowed to document the situation as it is. We cannot accept that a government should encourage this kind of ban on journalistic coverage as soon as a sensitive situation arises. We believe that the state of emergency was introduced mainly to prevent the public from witnessing questionable activities along the country’s border with Belarus. Critics have accused the Polish authorities of violating international law by pushing asylum seekers back across the border.” > > Polish journalist Wojciech Bojanowski said on Twitter that the restrictions on Polish and international media meant that allegations circulating on Russian and Belarusian media that Polish security forces were tear gassing children were impossible to verify or debunk.

Jak eksportować dane wektorowe z geoportalu
Heja haczki! **tl;dr** Można na geoportalu zaznaczyć np Gminę i eksportować na jej terenie np. wszystkie cieki wodne, albo lasy, albo mokradła w jakimś formacie wektorowym, by zaimportować na osmanda? **Rationale:** Taka rozkmina. Ojciec ma gospodarstwo w górach i ma mały zasięg sieci, więc często używa w terenie osmanda. Jest przyzwyczajony do geoportalu, który to na jego terenie ma jednak dużo więcej pozaznaczanych rzeczy, których nie ma osm. Można to ręcznie obrysowywać, ale na większą skalę to harakiri. Stąd pytanie. Trochę próbuję kminić opcje "Download Data" na geoportalu, ale bezskutecznie. Pozdrox

Proszę o dodanie NSFW do społeczności Antifa
Witam, ostatnie dyskusje wskazują, że jest na szmerze poparcie dla nawoływania do morderstw, na co część szmerstwa się jednak nie zgadza. A widzę, że niektóre osoby zamiast uszanować, że niektórym jest to niemiłe, tylko wzmożyły ilość agresywnych postów i też na nic nie zdały się prośby, by dodawały content warningi. Myślę, że przemocowość powinna być opt in, a nie opt out. Więc choć NSFW nie jest dokładnie tym o co chodzi, jest to chyba jedyny mechanizm jaki oferuje lemmy by takiej sytuacji zaradzić. Proszę by społeczność [!antifa@szmer.info](https://szmer.info/c/antifa) dodała sobie taki znacznik. Pozdrawiam.

Choć Estonia nie graniczy z Białorusią, obawiają się, że Rosja również będzie sprowadzać migrantów poprzez lotnisko znajdujące się 30km od granicy. > Although the northernmost Baltic republic does not have a border with Belarus, from where irregular migration flow to its neighbours in the EU has increased this week, news in EU press about the chance of a similar scenario possible on Estonian border have been met with caution in Tallinn. German newspaper Die Welt wrote on Thursday, November 11 that Russia could use an airport located 30 kilometres from the border with Estonia to send migrants to the Baltic borders.

czyli chyba obóz tam zostanie na jakiś czas.

Polecam wideo. Polscy żołnierze są uzbrojeni w telefony, białoruscy zapodają stroboskop... No gdyby nie tragiczne okoliczności, to porównanie z dyskoteką samo się ciśnie... > Last night Belarusian soldiers tried to destroy a Polish border fence near Czeremcha (115km south of Kuznica). Some of them were blinding Polish soldiers with stroboscopes and lasers while the others were ripping out fence posts and tearing down concertina wire using a vehicle.