U.S. court: Mass surveillance program exposed by Snowden was illegal
www.reuters.com
external-link
Seven years after former National Security Agency contractor Edward Snowden blew the whistle on the mass surveillance of Americans' telephone records, an appeals court has found the program was unlawful - and that the U.S. intelligence leaders who publicly defended it were not telling the truth.

Siedem lat po tym, jak były pracownik kontraktowy National Security Agency [amerykańskiego wywiadu elektronicznego] Edward Snowden został sygnalistą ujawniając masowe podsłuchiwanie amerykańskich sieci telefonicznych, sąd apelacyjny uznał, że program ten był nielegalny oraz że szefowie amerykańskiego wywiadu, wypowiadający się w jego obronie kłamali.

W wyroku opublikowanym w środę, sąd apelacyjny uznał, że nie poparta nakazem sieć masowego podsłuchiwania, która w tajemnicy gromadziła miliony nagrań rozmów na terenie Stanów Zjednoczonych łamała przepisy Foreign Intelligence Surveillance Act i najprawdopodobniej była niekonstytucyjna.

Snowden, który zbiegł do Rosji w efekcie swoich publikacji z 2013 i ścigany jest pod zarzutem szpiegostwa, stwierdził na Twitterze, że wyrok windykuje jego decyzję o upublicznieniu dowodów na stosowanie podsłuchów przez NSA wobec obywateli własnego kraju.

“Nie wyobrażałem sobie, że dożyję potępienia działań NSA ze strony naszych sądów, jako bezprawnego i jednocześnie uzasadnienia mojego ujawnienia ich działań", stwierdził w wiadomości na Twitterze.

Dowody na to, że NSA w tajemnicy tworzy potężną bazę danych połączeń w USA - tego kto, jak, kiedy oraz gdzie milionów połączeń telefonicznych - było potencjalnie najbardziej wybuchowym ze świadectw Snowdena opublikowanym przez gazetę Guardian w 2013.

Do tego momentu, czołowe postacie amerykańskiego wywiadu publicznie nalegały, że NSA nigdy nie gromadziło świadomie informacji na temat amerykanów w jakikolwiek sposób. Po ujawnieniu programu, oficjele wycofali się do stwierdzenia, że podsłuchy te miały kluczową rolę w zwalczaniu terroryzmu wewnętrznego, cytując konkretną sprawę czterech mieszkańców San Diego oskarżonych o wspieranie fundamentalistów religijnych w Somalii [Al-Shabaab].

Amerykańscy oficjele nalegali, że ta czwórka - Basaaly Saeed Moalin, Ahmed Nasir Taalil Mohamud, Mohamed Mohamud, i Issa Doreh - została skazana w 2013 dzięki podsłuchom telefonicznym NSA, jednak sąd Ninth Circuit w środowym werdykcie odnotował, że takie twierdzenia “nie pokrywały się, z zawartością tajnych dokumentów”.

(…)

“Dzisiejszy wyrok jest wygraną dla naszego prawa do prywatności”, stwierdziło w swoim oświadczeniu ACLU, podkreślając, że “czyni to jasnym, że masowe gromadzenie rozmów amerykanów przez NSA pogwałciło konstytucję".

Należy dodać, że nasz rząd także masowo przekazuje nagrania rozmów telefonicznych do analizy NSA, odmawiając podania chociażby podstawy prawnej takiego działania, o czym pisała na swojej stronie Fundacja Panoptykon; Snowden i Greenwald: Polskie władze współpracowały z NSA, Czy ABW współpracowała z amerykańską NSA? Nie wiemy i się nie dowiemy.

Osobno o braku wyników w postaci jakichkolwiek skazanych terrorystów pisze też BusinessInsider; The NSA phone-spying program exposed by Edward Snowden didn’t stop a single terrorist attack, federal judge finds

harc
mod
creator
link
fedilink
12 lata

O godzinę wyprzedził mnie spidersweb, ale poza tym chyba jeszcze nikt nie zauważył w Polsce… https://spidersweb.pl/2020/09/snowden-nsa-wyrok-sadowy.html

Domyślna społeczność platformy

  • 0 users online
  • 3 users / day
  • 16 users / week
  • 21 users / month
  • 53 users / 6 months
  • 1.39K subscribers
  • 1.07K Posts
  • 1.81K Comments
  • Modlog