za FB “wolna szkoła”, (ale wcześniej pisała o tym Fundacja Panoptykon):

Dzieci i młodzież w roli sportowej “Podręcznej”? 🤔 Nowe obowiązki:

👉 dla rodziców (będą podawać wagę i wzrost dziecka),

👉 dla nauczycieli wf (będą przeprowadzać testy sprawnościowe)

👉 dla dyrektorów szkół (będą wprowadzać dane do systemu).

👇👇👇

‼️Od 1 września 2023 nauczyciele wf będą raz w ciągu roku szkolnego zobowiązani przeprowadzać w każdej klasie szkoły podstawowej (IV-VIII) i szkoły ponadpodstawowej TESTY SPRAWNOŚCIOWE.

‼️Rodzice oraz pełnoletni uczniowie i uczennice będą przekazywać szkole raz w ciągu roku szkolnego dane obejmujące MASĘ CIAŁA i WZROST UCZNIA.

‼️Szkoły są zobowiązane wprowadzać do ewidencji “Sportowe talenty” następujące dane:

  1. wyniki z testów sprawnościowych oraz datę przeprowadzenia testów sprawnościowych – corocznie niezwłocznie po przeprowadzeniu tych testów;
    
  2. masę ciała i wzrost ucznia – corocznie niezwłocznie po przeprowadzeniu testów sprawnościowych i uzyskaniu tych danych od uczniów albo rodziców niepełnoletniego ucznia.
    

👉 Dostęp do ewidencji “Sportowe talenty” będą miały szkoły, kluby sportowe, związki sportowe oraz polski związek sportowy.

👉 System będzie umożliwiał klubom i trenerom wybieranie sobie sportowych “Podręcznych” i zgłaszanie zainteresowania uczniem czy uczennicą do szkół, szkoła zaś będzie przekazywała takie zgłoszenie rodzicom.

👉 Jakie dane uczniów i uczennic będą zbierane i udostępniane bez zgody rodziców w systemie “Sportowe talenty”?

  1. imię i nazwisko ucznia oraz numer PESEL, a w przypadku ucznia nieposiadającego numeru PESEL – imię (imiona), nazwisko, datę urodzenia, serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
    
  2. rok urodzenia ucznia;
    
  3. wiek ucznia;
    
  4. płeć ucznia;
    
  5. masę ciała ucznia;
    
  6. wzrost ucznia;
    
  7. wyniki uzyskane przez ucznia z testów sprawnościowych;
    
  8. datę przeprowadzenia testów sprawnościowych;
    
  9. typ szkoły, nazwę i adres siedziby szkoły, do której uczeń uczęszcza lub uczęszczał;
    
  10. klasę i oddział, do których uczeń uczęszcza lub uczęszczał;
  11. gminę, powiat i województwo, na obszarze których uczeń uzyskał wyniki z testów sprawnościowych.

👇👇👇

Zmiany w prawie oświatowym przeszły niepostrzeżenie przez Sejm, z pominięciem właściwych komisji i projekt jest już w Senacie 😱 Wejdzie w życie 1 września 2023.

info za: https://www.facebook.com/wolnaszkola.org/posts/pfbid024ahjPmjFzaAdXU7m9JAXctCAMH2tXXCvv7oDZbBMAy64dJo5p7rhN38UG5wfJmN7l

https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3258

  • Panoptykon@eupolicy.social
    link
    fedilink
    arrow-up
    2
    ·
    1 year ago

    @Smootnyclown @didleth Otóż to, powstaje kolejna baza danych, tylko nie wiadomo po co. Jeśli chodzi o wyłuskiwanie talentów - trudno sobie to wyobrazić, skoro dane mają być anonimizowane (chyba, że jednak nie będą, co byłoby niezgodne z ustawą, ale nie takie rzeczy…). Jeśli chodzi o poprawę sprawności fizycznej dzieci - też mamy wątpliwości.
    Ale jeśli chodzi o prawny aspekt, to i tak jest lepiej niż było, bo przynajmniej przepisy wchodzą w ustawie, a nie rozporządzeniu…

    • didlethOP
      link
      fedilink
      arrow-up
      2
      ·
      1 year ago

      nawet się nie łudzę, czy będą anonimizowane. Nie będą. Szkoły już teraz są na bakier z RODO

      A testy sprawnościowe to prosty sposób na to, by dziecko do sportu zniechęcić. Jeśli teraz dziecko w spektrum boi się niektórych ćwiczeń, to sensowny i kompetentny nauczyciel może je zachęcić do innych. Po wprowadzeniu przymusowych testów będzie albo de facto znęcanie się i zmuszanie do wykonania ćwiczenia, przed którym dziecko ma opory natury psychologicznej - więc jego wyniki i tak będą niemiarodajne, albo posypie się więcej zwolnień z WFu

      • Panoptykon@eupolicy.social
        link
        fedilink
        arrow-up
        1
        ·
        1 year ago

        @Smootnyclown @didleth Za tym pomysłem stoją prawdopodobnie dobre intencje. Ale nie o intencje chodzi, tylko o to, jaki problem ma być rozwiązany i czy to na pewno jest odpowiednie narzędzie do tego celu. Możemy jedynie gdybać, gdyż nie było procesu legislacyjnego, to i nie było okazji posłuchać argumentacji.