27 lipca przypada rocznica zakończenia tak zwanych “Dni Petruly”. Były to lwowskie pogromy ludności żydowskiej. Aresztowania i zabójstwa Żydów we Lwowie nastąpiły bezpośrednio po zajęciu miasta przez Wehrmacht po ataku Niemiec na ZSRR w 1941. Były one połączone z grabieżą ich mieszkań. Zaplanowano je i zorganizowano przez niemieckie władze okupacyjne przy udziale milicji ukraińskiej i cywilnych bojówkarzy ukraińskich nacjonalistów z podlwowskich wsi. Nazwano je “Dniami Petruly” w związku z tym iż miały jakoby być zemstą za zamordowanie przez Żyda Symona Petlury - ukraińskiego dowódcy i działacza niepodległościowego.

Co ciekawe Symona Petrulę zastrzelił Szolem-Szmuel Szwarcbard. Żydowski anarchista i przyjaciel Nestora Machno… 18 października 1927 rozpoczął się proces Szwarcbarda – za jego uniewinnieniem wypowiadali się m.in. Albert Einstein, Henri Bergson, Maksim Gorki i Aleksander Kiereński. Z obroną Szwarcbarda współpracował były premier Węgierskiej Republiki Ludowej (1918–1919) – Mihály Károlyi, a obrońcą w sądzie został Henri Torres. Po ośmiu dniach ława przysięgłych zadecydowała o wypuszczeniu Szwarcbarda na wolność.

@dj1936
link
fedilink
113 dni

Chwała Szwarcbardowi - słusznie uniewinnionemu za zabójstwa ziomeczka Piłsudskiego - Petlury.

@obywatelle
link
fedilink
114 dni

Kult Petlury mnie zdumiewa, choćby dlatego że ze świecą szukać bardziej nieudolnego polityka. xD

@ANTIFA_JAWORZNO
mod
creator
link
fedilink
113 dni

Wikipedia podaje:

Symon Petlura uchodzi za postać kontrowersyjną. Jest to związane z wielką falą pogromów Żydów, mających miejsce w okresie jego rządów w Ukraińskiej Republice Ludowej.

W latach 1918–1921, w 524 ukraińskich miejscowościach, odnotowano łącznie 1236 brutalnych ataków na Żydów. Ustalono, że wśród nich 493 dokonali żołnierze Ukraińskiej Republiki Ludowej, 307 to efekt działań innych, niezależnych dowódców ukraińskich, 213 dokonały oddziały Antona Denikina, 106 dokonała Armia Czerwona, a za 32 odpowiada Wojsko Polskie. Szacuje się, że w ich wyniku śmierć ponieść mogło nawet do 60 000 osób

@obywatelle
link
fedilink
113 dni

To jedna sprawa, chociaż trudno obarczać go bezpośrednią winą za te mordy. Właśnie dlatego że miał zerową sprawczość i ani by ich nie zatrzymał, ani nie rozkręcił. Miał zerowy autorytet nawet wśród swoich ludzi xD

161 razy było mówione!

Społeczność dotycząca wszystkiego co wiąże się z antyfaszyzmem oraz monitorowaniem organizacji faszystowskich i nacjonalistycznych.

Przy tematach związanych z antyfaszyzmem w nieoczywisty sposób warto dodać wytłumaczenie, jak łączy się to ze sprawą.

  • 0 users online
  • 6 users / day
  • 14 users / week
  • 17 users / month
  • 51 users / 6 months
  • 285 subscribers
  • 1.24K Posts
  • 1.08K Comments
  • Modlog