Niepokój
!niepokoj
help-circle
rss
Pożar w największym obozie dla uchodźców na świecie
W niedzielnym pożarze obozu dla uchodźców w Bangladeszu spłonęły dwa tysiące domów. Ponad 12 tys. uchodźców pozbawionych jest dachu nad głową. - Kiedy jeszcze mieszkaliśmy w Mjanmie [dawna Birma], mieliśmy wiele problemów… spalono nam tam dom – opowiada Reutersowi mieszkaniec spalonego obozu położonego niedaleko miasta Koks Badźar w Bangladeszu. – Teraz spotkało nas to po raz drugi – dodaje. Pożar wybuchł o 8.45 czasu polskiego i momentalnie objął cały obóz. Trwał trzy godziny i pochłonął dwa tysiące prowizorycznych domów - w większości zbudowanych z bambusa i brezentu. 12 tys. uchodźców z Mjanmy straciło miejsce do życia. Spłonęło również 35 meczetów i 21 szkół. Władze wciąż nie podają liczby ofiar. Banglijska policja aresztowała jednego mężczyznę, ale wciąż oficjalnie nie potwierdzono, czy powodem pożaru było podpalenie. W obozie niedaleko Koks Badźar mieszka milion ludzi. Czystka etniczna w Mjanmie Obóz zamieszkują muzułmańscy Rohingya z sąsiedniego stanu Arakan w Mjanmie. Jak podkreśla obecny sekretarz generalny ONZ Javier Gutierrez: „jeden z najbardziej dyskryminowanych, a może nawet najbardziej dyskryminowany z ludów na planecie". Rohingya uciekali przed pogromami do Bangladeszu już w latach 90. XX w. Jednak największy exodus nastąpił w 2017 r., gdy armia birmańska wkroczyła do Arakanu. Oficjalną przyczyną była walka z fundamentalistami islamskimi, którzy wcześniej zaatakowali trzy posterunki policji. Interwencja wsparta przez miejscowych buddystów i mnichów buddyjskich spowodowała liczne gwałty i mordy, które zmusiły ponad milion Rohingya do ucieczki do Bangladeszu. W Arakanie pozostało ich ok. 600 tys. W styczniu 2020 r. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze zwrócił się do władz Mjanmy, by uchronili pozostałych Rohingyów od kolejnych pogromów. Birmańczycy przekonują, że Rohingya to ludność napływowa, ściągnięta z Indii przez Brytyjczyków, którzy rządzili Mjanmą (Birmą) do 1948 r. Oni sami twierdzą, że ich przodkowie byli arabskimi kupcami i że w Arakanie mieszkają od pokoleń. Potrzebna pomoc - Zapewnimy, że żaden z nich [uchodźców[ nie będzie spać pod gołym niebem – mówi CNN nadinspektor banglijskiej policji Mohammad Mahfuzul Islam. – Każdemu zapewnimy prowizoryczne schronienie, m.in. w meczetach i ośrodkach kultury, które przyjmują bezdomnych. Na pożar zaczął też reagować świat, który pod wpływem wojny w Ukrainie i trzęsienia ziemi w Turcji oraz Syrii odwrócił uwagę od Rohingya, którym zaczął grozić nawet głód. „Niedzielny pożar to upiorne przypomnienie ponurej przyszłości, jaka czeka dzieci w Koks Badźar" – napisała w oświadczeniu organizacja Save the Children. "Ogromny ogień pozbawił poczucia bezpieczeństwa oraz skromnego dobytku wiele rodzin, które i tak cierpią na skutek niedożywienia[...]". W poniedziałek mieszkańcy powrócili na pogorzelisko, by szukać ocalałego dobytku.

Chłosty kobiet i publiczne egzekucje w Afganistanie
Kobiety w Afganistanie poddawane są publicznym chłostom za wyjście z domu bez mężczyzny. Też w Afganistanie wykonano publiczną egzekucję na stadionie... https://twitter.com/NasimiShabnam/status/1600466127791919104



W samym artykule nie ma generalnie nic nowego i też może mieć wydźwięk "kiedyś to bylo ludzie czytali ksionszki a tera to nie". Ale dość prosto tłumaczy co nam robią social media. Może się przyda do uświadamiania innych ludzi

> Wyobrażacie sobie upiorną wizję internetu, w której nie możecie już odróżnić człowieka od bota, naturalnego postu od reklamy i widzicie niemal wyłącznie to, na co pozwoli wam Wszechwiedzący Algorytm? Chwila moment…




> - Jest podwyższona zawiesina w stosunku do kiedyś obowiązujących norm - mówił Ryszard Listwan, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie. >Listwan wyjaśnił, że w 2021 roku wprowadzono zmianę zasad klasyfikacji czystości wody i parametr jakim jest zawiesina został z niej usunięty. >- Ten parametr powodowałby, że woda z taką zawiesiną zostałaby zaliczona do trzeciej klasy w pięciostopniowej skali czystości wód - zaznaczył.






cross-postowane z: https://szmer.info/post/105416 > Kolejne zwycięstwo kapitalizmu





Dla wszystkich, którzy potrzebują się podzielić horrorami w swoich głowach - tym, co nie pozwala spać, tłumi optymizm, motywuje do buntu, straszy, złości i smuci.

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 1 user / week
  • 1 user / month
  • 1 user / 6 months
  • 28 subscribers
  • 59 Posts
  • 15 Comments
  • Modlog