“librehosters is a network of cooperation and solidarity that uses free software to encourage decentralisation through federation and distributed platforms. Our values connect transparency, fairness and privacy with a culture of data portability and public contributions to the commons.”

Sieć niezależnych, raczej niezbyt dużych, dostawców usług opartych na wolnym oprogramowaniu, dostępnych za darmo, za dobrowolne wpłaty lub za jakieś pieniądze (ale imo byłyby to środki dobrze wydane).

Wśród bardziej “znanych” m.in. https://disroot.org, https://snopyta.org i https://nixnet.services.

Mam takie małe marzenie, że sam bym hostowałx jakiś skromny pakiet usług, typu: Nextcloud, Mastodon/Pleroma, Nitter, Bibliogram, Invidious, Wallabag… To nie jest trudne (aż tak), tylko trzeba środków na sensowny VPS, czasu i cierpliwości. Yunohost jako “nakładka” na Debiana wystarczyłaby raczej do administrowania.

  • @voxcesOP
    link
    13 years ago

    hmmm. To ma sens. Ewentualnie serwer dzierżawiony od njal.la (ale oni mają drogo). Znasz coś taniego i pewnego? Coś, co by właśnie taką bramką mogło być?

    • @miklo
      link
      2
      edit-2
      3 years ago

      Nie używałem ale moje zainteresowanie pod tym kątem wzbudziło np: https://www.1984hosting.com/ : Na Islandii, zasilany w 100% energią odnawialną, cena najmniejszego VPS’a 4,50 EUR/mies. Przy takim użyciu jako proxy trzeba podzielić dostępny transfer na pół no i przygotować się na minimalnie większy czas odpowiedzi serwera, który za tym proxy stoi .

      • @voxcesOP
        link
        13 years ago

        W wyniku własnego riserczu dziś samx na to natrafiłxm :)

        Przy takim użyciu jako proxy trzeba podzielić dostępny transfer na pół no i przygotować się na minimalnie większy czas odpowiedzi serwera, który za tym proxy stoi

        Wiadomo.

        • @miklo
          link
          1
          edit-2
          3 years ago

          W najprostszym przypadku takie zdalne proxy nie potrzebuje w ogóle żadnego specjalnego oprogramowania ani konfiguracji poza gołym linuxem. Można zestawić tunel przy pomocy połączenia ssh inicjowanego od strony naszego lokalnego serwera. Po rozłączeniu tego tunelu na zdalnym vps’ie nie ma żadnego śladu, że on jest czymś więcej niż gołą instalacją linuxa,