Skłotersi zostali wypędzeni z dawnej Piekarni Fronca na Kamionku w Warszawie. 27 lutego doszło tam do eksmisji z udziałem około 50 policjantów, którzy wraz z prywatnymi ochroniarzami zmusili lokatorów Zaczynu do opuszczenia budynku. Ten spór od dawna budzi skrajne emocje wśród mieszkańców. “To trudny temat” - mówi osiedlowa radna Inga Domańska.

Przy ulicy Kamionkowskiej 50 na warszawskim Kamionku w dawnej piekarni Fronca mieścił się skłot Zaczyn, mieścił, gdyż 27 lutego o 10 rano weszli tam policjanci w asyście wynajętych przez właścicielkę nieruchomości zamaskowanych ochroniarzy, a następnie zmusili oni mieszkających tam skłotersów do opuszczenia budynku. Na miejscu obecny był także komornik, twierdzący, że ma sądowy nakaz eksmisji.

“27 lutego na miejscu pojawili się z rana policjanci razem z wynajętymi karkami, którzy wdarli się do Zaczynu. Według zeznań osób, które były w środku weszli oni do środka i zaczęli grozić przemocą, rozkradać ich rzeczy. Zaczęły się negocjacje. Skłotersi chcieli zobaczyć się z posłanką i pod tym warunkiem zgodzili się opuścić Zaczyn. Wtedy zostali zmuszeni do tego, żeby wynieść swoje rzeczy. My staliśmy na zewnątrz i dokumentowaliśmy zdarzenie, by nie doszło do eskalacji przemocy” - relacjonuje w rozmowie z Radiem Eska Weronika, która wspierała lokatorów Zaczynu w czasie eksmisji. Posłanka nie została wpuszczona do skłotu. Będzie skarga

Na miejscu obecna była posłanka partii Razem Dorota Olko, która chciała kontrolować, czy w czasie eksmisji nie dochodzi do przemocy, jednak nie została wpuszczona do środka.

“Na miejscu była posłanka Dorota Olko, która dotarła tam po godzinie 10. Był tam kordon policji składający się z ponad 50 policjantów i 5 radiowozów. To dość dużo jak na taką sprawę. Nie chciano wpuścić posłanki na teren, chciała ona dopilnować, by nie doszło tam do przemocy. Będzie ona wnosiła skargę dotyczącą utrudniania czynności poselskich” - mówi Radiu Eska Inga Domańska, radna osiedla Kinowa na Grochowie, która od dawna śledzi historię skłotu.

Skłotersi dostali 2 minuty na zabranie swoich rzeczy

Ostatecznie lokatorzy skłotu Zaczyn zostali zmuszeni do opuszczenia piekarni Fronca. Każdy z nich dostał 2 minuty na zabranie swoich rzeczy ze środka, co jednak nie wystarczyło. Podczas całej akcji przed budynkiem stała grupa osób, która okazywała solidarność ze skłotersami.

“Przez właścicielkę budynku i ochroniarzy rzeczy lokatorów zostały uznane za śmieci. Myślę, że straty tych osób będą sięgały kilku tysięcy złotych. Nie wiem, co stało się z fortepianem, który został tam po koncercie” - relacjonuje w rozmowie z Radiem Eska Weronika, która wspierała lokatorów Zaczynu w czasie eksmisji. W skłocie Zaczyn odbywały się wydarzenia kulturalne

Jeszcze w noc poprzedzającą eksmisję skłotu odbył się tam koncert muzyki klasycznej. Było to jedno z wielu wydarzeń, jakie aktywiści organizowali w Zaczynie, by zintegrować lokalną społeczność.

“Prowadzące Zaczyn osoby organizowały różne imprezy i warsztaty, a także udostępniały tę przestrzeń na wydarzenia kulturalne. Chociażby dzień przed w skłocie miał miejsce koncert muzyki klasycznej. Aktywiści mieli dużą satysfakcję z tego, że aktywizowali lokalną społeczność do integracji, a także zapoznania się z kulturą skłotingu” - mówi Radiu Eska Weronika.

Historia kamionkowskiego skłotu skończyła się znienacka, jednak miejsce to od ponad roku wywołuje wśród mieszkańców tej okolicy skrajne emocje. Nie była to też pierwsza próba eksmisji lokatorów dawnej piekarnii. Już w zeszłym roku pewnego dnia grupa mężczyzn próbowała przegonić skłotersów, wówczas udało im się obronić przed atakiem. Skłot w dawnej piekarni na Kamionku budził skrajne emocje. Czy to jego koniec?

W budynku przy Kamionkowskiej 50 niegdyś mieściła się piekarnia Fronców, którą piekarz Zbigniew Fronc budował od 1955 roku. Firma przestała jednak działać około 2011 roku, gdy właściciel zaczął chorować. Od tamtej pory budynek był opuszczony, nie jest jednak porzucony, gdyż sam Pan Zbigniew nadal żyje i ma 90 lat. Miejscem tym zarządza obecnie jego córka i to właśnie ona próbuje odzyskać nieruchomość od kiedy pojawili się tam nieproszeni goście. Wśród samych mieszkańców Kamionka zdania na temat działalności skłotersów są podzielone. Część z nich docenia ich starania na rzecz kultury, a część jest oburzona ich postawą.

“To trudny temat. Z jednej strony mamy własność prywatną, która jest bezsprzeczna, ale z drugiej strony nie jest ona używana, a miasto trochę należy do nas wszystkich. Nieużywana przestrzeń też jest obsługiwana ulicami, też jest wszystko do niej podłączone. Rozumiem, że to w młodych ludziach, którzy mają problem ze znalezieniem mieszkania ze względu na niskie zarobki i wysokie ceny, budzi sprzeciw i chęć publicznego zwrócenia uwagi na ten palący problem” - mówi Radiu Eska Inga Domańska.

Obecnie mieszkańcy Zaczynu wylądowali na ulicy, a za pośrednictwem mediów społecznościowych domagają się wpuszczenia do budynku, by mogli odebrać swoje rzeczy. Sympatycy działalności skłotersów nie tracą jednak nadziei.

“Moim marzeniem jest to, żeby sprawiedliwość nie było jednak ślepa i uwzględniała te sytuacje osób nietypowych i wykluczonych, tych niedopasowanych do społeczeństwa, którzy właśnie w skłotach znajdowali swój azyl. Mam nadzieję, że na podobieństwo krajów takich jak Niemcy ta kultura skłotingu zostanie zintegrowana ze społeczeństwem” - mówi Radiu Eska Weronika.

Jak poinformowała Inga Domańska, właścicielka piekarni Fronca rozpoczęła w budynku remont.

Współpraca: Maciej Wójcik/Radio Eska.

  • @truffles
    link
    English
    2
    edit-2
    8 months ago

    CONTRARY to popular belief there are no laws in Spain that grant squatters the right to illegally occupy a house.
    […]
    According to Article 18.2 the ‘home is inviolable’ and no one may enter except with a court order or in the case of ‘flagrant crime’.
    Though someone’s unwanted presence in your own house would appear a flagrant crime, it’s not always so in Spanish law.
    For a squatter to commit such an offence they would need to break into your primary or secondary home.

    trochę nie do końca jest tak jak piszesz

    https://www.theolivepress.es/spain-news/2022/06/22/explained-the-laws-you-need-to-know-about-squatters-in-spain-and-how-to-evict-okupas/

    • Aegewsh
      link
      fedilink
      08 months ago

      @truffles No niby tak, Usufructo odnosi się do osób prywatnych, a nie squottów, niemniej jednak chodziło mi o zasadę.
      Niech se squottersi zajmują jakikolwiek opuszczony budynek, ale niech mają świadomość tego, że na żądanie właściciela muszą go opuścić, a nie biadolą, że są wyrzucani. To że robili tam działalność kulturalną, absolutnie nic nie zmienia.

      • harc
        link
        Polski
        2
        edit-2
        8 months ago

        Pogadamy jak twoją okolicę wykupi jakaś spółka akcyjna i w ramach pompowania wartości podniesie czynsze 10krotnie bo tak się opłaca komuś z kontem na Kajmanach.

        Do tego fun fact; Fronc zajął teren pod piekarnię przez zasiedzenie. I zbudował potężną prywatną piekarnię za komuny. Na pewno wszystko tam było krystalicznie czyste i tylko skłotersi podli zajęli budynek pusty od kilkunastu lat to jest problem.

        • Aegewsh
          link
          fedilink
          08 months ago

          @harcesz Nie porównuj 1955go z 2024tym. Trochę inne realia, a squotowanie ma się nijak do walki z patologią mieszkaniową.Niech ci wszyscy squotterzy zajmą się loobowaniem na rzecz zmiany prawa, bo siedzenie w pustostanach nic nie daje.

          • @LukaszWyrak
            link
            28 months ago

            W PRL budowano masowo mieszkania spółdzielcze, a patologię mieszkaniową to mamy dziś, zwłaszcza w Warszawie gdzie masa nieruchomości została zwyczajnie rozkradziona przez mafię. To właśnie dlatego skłoting ma sens.

      • obywatelle (she/her)
        link
        18 months ago

        Ale przecież mają taką świadomość lol. Co nie zmienia faktu że skłotowanie jest aktem politycznym i każda grupa będzie bronić swoich racji w tym zakresie.

        • Aegewsh
          link
          fedilink
          18 months ago

          @obywatelle
          No tylko że są na przegranej pozycji, chociaż jako samemu ruchowi nie mam nic przeciwko.

          • @LukaszWyrak
            link
            38 months ago

            Tu nie tylko o kwestię mieszkań chodzi. W Warszawie ostatnio likwidowane są ośrodki niezależnej kultury, które są zastępowane przez patodeweloperkę. Skłoty po części wypełniają tę lukę, a sporo mieszkańców Kamionka korzystało z oferty kulturalnej na Zaczynie.