Zapraszamy na drugi podcast "Alternatywna tożsamość " w środę 26.05 o 19:00 na YT na kanale Dzikość.
Komputery, smartfony, tablety… Dane i metadane… Nasze życie, kontakty międzyludzkie i działania zostały ściśle powiązane z siecią. W ostatnim czasie coraz więcej uwagi zwraca się na kwestie bezpieczeństwa cyfrowego. Jakie informacje zostawiamy o sobie będąc online? Jak łatwo jest nas namierzyć i zidentyfikować na podstawie codziennej aktywności? Jaki wpływ może to mieć na nas, jako aktywistki i aktywistów? A także, co możemy zrobić, aby się przed tym bronić?
Każdego dnia logując się do sieci zostawiamy po sobie ślady – niektóre świadomie, inne nie. Informacje te przechowywane są przez korporacje, ale dostęp do nich bardzo łatwo mogą uzyskać służby. Inwigilacja w Polsce jest realnym zagrożeniem. Z ogólnodostępnych informacji wynika, że co roku rozmaite instytucje stosują kontrolę operacyjną w ponad milionie przypadków, a dostęp do danych takich jak nasza lokalizacja, bilingi lub treści wiadomości zajmuje im nie dłużej niż kilka minut. Coraz większą popularnością cieszą się narzędzia, które mają nam pomóc w ochronie swojej prywatności, ale musimy mieć świadomość, że ich niepoprawne użytkowanie raczej zwiększa ryzyko, niż pomaga. Internet nie zapomina. Dane zostają i nigdy nie możemy być pewn_,czy któregoś dnia nie sięgną po nie służby.
W nowej serii podcastów: Dzikość. Sieć nie zapomina chcemy przyjrzeć się temu problemowi z perspektywy działaczy i działaczek, wprowadzić was w podstawy bezpieczeństwa cyfrowego, ale także nakłonić do refleksji na temat swojej aktywności i organizowania się w sieci.
poprzedni podcast: https://youtu.be/w8ae8IfY_u0
Ciekawy temat, ale… z punktu widzenia bezpieczeństwa cyfrowego to YT jest ostatnim miejscem jakie bym wybrał na taki podcast. Jest już np. w pełni działający livestream na serwerach peertube więc IMHO należało z takimi tematami migrować w miejsca , które zapewniają minimum prywatności odbiorcom.