Zapraszamy na drugi podcast "Alternatywna tożsamość " w środę 26.05 o 19:00 na YT na kanale Dzikość.

Komputery, smartfony, tablety… Dane i metadane… Nasze życie, kontakty międzyludzkie i działania zostały ściśle powiązane z siecią. W ostatnim czasie coraz więcej uwagi zwraca się na kwestie bezpieczeństwa cyfrowego. Jakie informacje zostawiamy o sobie będąc online? Jak łatwo jest nas namierzyć i zidentyfikować na podstawie codziennej aktywności? Jaki wpływ może to mieć na nas, jako aktywistki i aktywistów? A także, co możemy zrobić, aby się przed tym bronić?

Każdego dnia logując się do sieci zostawiamy po sobie ślady – niektóre świadomie, inne nie. Informacje te przechowywane są przez korporacje, ale dostęp do nich bardzo łatwo mogą uzyskać służby. Inwigilacja w Polsce jest realnym zagrożeniem. Z ogólnodostępnych informacji wynika, że co roku rozmaite instytucje stosują kontrolę operacyjną w ponad milionie przypadków, a dostęp do danych takich jak nasza lokalizacja, bilingi lub treści wiadomości zajmuje im nie dłużej niż kilka minut. Coraz większą popularnością cieszą się narzędzia, które mają nam pomóc w ochronie swojej prywatności, ale musimy mieć świadomość, że ich niepoprawne użytkowanie raczej zwiększa ryzyko, niż pomaga. Internet nie zapomina. Dane zostają i nigdy nie możemy być pewn_,czy któregoś dnia nie sięgną po nie służby.

W nowej serii podcastów: Dzikość. Sieć nie zapomina chcemy przyjrzeć się temu problemowi z perspektywy działaczy i działaczek, wprowadzić was w podstawy bezpieczeństwa cyfrowego, ale także nakłonić do refleksji na temat swojej aktywności i organizowania się w sieci.

poprzedni podcast: https://youtu.be/w8ae8IfY_u0

  • @zbych
    link
    33 years ago

    Fajnie byłoby wrzucić też gdzieś poza YT

    • Dziki Jerz
      link
      33 years ago

      Hejka, @miklo@szmer.info @zbych@szmer.info

      Dzięki za komentarze. YouTube nie jest taki zły. Z punktu widzenia odbiorcy zapewnia (prawie zawsze - zależy od exit node) możliwość oglądania przez Tora i prawie wszystkie treści są dostępne bez logowania. Wchodząc na YT z Whonixa lub Tailsa macie zerowy fingerprint, znikome możliwości naruszenia waszej prywatności. Jakby wam YT blokował waszego exit node’a to macie możliwość wejścia na dane video przez Invidious (alternatywny, społecznościowy front end dla YT), są instancje Invidious działające w darknecie (.onion), więc całkiem bezpiecznie. W tym momenci akurat znane mi leżą, ale nawet jeśli nie możecie użyć .onion to łączene przez Tora, bez logowania i inną instancją jest całkiem OK. Przykładowa lista instancji, w tym darknetowych, jest tu:

      https://solmu.org/pub/misc/invidio.html

      Ale jest ich od ciula.

      Z punktu widzenia nas, czyli twórców, to nie istnieje hosting video, który oferowałby takie limity za darmo jak YT, jednocześnie oferując stabilność i działanie po Torze/VPNie (bo np. AnonFiles nie oferuje stabilności). A pliki podcastów są duże, do tej pory cała Dzikość to będzie kilkadziesiąt GB, a mam nadzieję to dopiero początek.

      Ale słysząc wasze głosy przygotowujemy się do postawienia własnej strony w darknecie, gdzie będą podcasty w formie audio (na to nas stać). Mam nadzieję, że wystartuje ona za około tydzień, narazie walczymy z technicznymi sprawami.

      Tymczasem jest już nowy odcinek na YT:

      https://www.youtube.com/watch?v=zY5O0a4aqdc

      Tu link do tego samego video w darknetowej instancji invidious, która zwykle działa: http://w6ijuptxiku4xpnnaetxvnkc5vqcdu7mgns2u77qefoixi63vbvnpnqd.onion/watch?v=zY5O0a4aqdc

      Jeśli oczywiście znacie jakiś dobry hosting video, który przyjmie dzikość nic nie stoi na przeszkodzie żebyście sciągneły/ściągnęli nasze video z YT i je tam wrzucili.

      Z kryptoanarchistycznym pozdrowieniem

      Jerz

  • @miklo
    link
    2
    edit-2
    3 years ago

    Ciekawy temat, ale… z punktu widzenia bezpieczeństwa cyfrowego to YT jest ostatnim miejscem jakie bym wybrał na taki podcast. Jest już np. w pełni działający livestream na serwerach peertube więc IMHO należało z takimi tematami migrować w miejsca , które zapewniają minimum prywatności odbiorcom.