W 2018 r. Komisja Europejska zdecydowała o nałożeniu grzywny w kwocie 4,34 mld euro za nielegalne w ocenie KE praktyki monopolistyczne. Te polegają na zmuszaniu producentów telefonów i operatorów komórkowych do preinstalowania na sprzedawanych przez nich urządzeniach z systemem Android przeglądarki Chrome i aplikacji Google z wyszukiwarką internetową, jeżeli ci chcą, by na tych urządzeniach działały usługi Google Play, w tym Sklep Play. Google zdecydował się apelować, jednak prawdopodobnie nie oczekiwał ogłoszonego właśnie rezultatu.

Sąd Unii Europejskiej podtrzymał werdykt Komisji Europejskiej. Jedyne co Google osiągnął, to obniżenie kwoty grzywny z 4,34 mld euro to 4,1 mld euro. Sąd uznał skargi Google’a na nieprawidłowości formalne w postępowaniu KE za zasadne, stąd uchylenie części grzywny.

  • harcOPM
    link
    92 years ago

    To jest monopol, szczególnie kiedy Chrome to 70% rynku, (losowy wykres). I jest to problem jeżeli twórca systemu operacyjnego (Windows, Android, OSX) wciska ci domyślnie przeglądarkę (IE, Chrome, Safari), żeby zniechęcić użytkowników do wyboru i nie musieć dostosowywać swoich stron do wspólnych standardów, tylko wszyscy mieli się dostosowywać do ich wymysłów i zamkniętych technologii. Już tam byliśmy z piekłem Interchlew Explodera i były to czarne dni dla internetu.

    a brak przeglądarki to dodatkowe utrudnienie. Już widzę jak moja mama będzie ściągać przeglądarkę w sklepie play

    I nie zobaczysz, bo będzie to robić tak jak w systemach, gdzie już taki wybór wymuszono i robi się to 1/2 kliknięciami nie musząc niczego szukać.

    Swoją drogą ciekawe że nie czepiają się nigdy Apple które robi to samo z przeglądarkami i wieloma innymi programami.

    5 sekund wyszukiwania w wiodącej wyszukiwarce:

    EU set to announce new anticompetitive charges against Apple, targeting dominance of Apple Pay in iPhone

    Digital Markets Act: ending unfair practices of big online platforms - przygotowywane przepisy, które mają z urzędu ukręcić łeb tego typu praktykom, bez potrzeby sądzenia się z poszczególnymi korporacjami, z przewidzianymi karami do 20% całego obrotu korporacji.

    A powiedz mi jaka jest realna korzyść użytkownika, poza tym irytującym obowiązkiem, który narzuca UE?

    UE kazała informować ludzi, że są szpiegowani. A ty się za to wkurwiasz na UE, zamiast na kapitalistów…

    No i często muszę korzystać z VPN by przeczytać coś na amerykańskiej stronie www.

    Bo kapitaliści wolą odciąć ci dostęp, zamiast zmniejszyć poziom szpiegostwa.

    UE w tej sprawie prowadzi działania pozorowane, a realne działania to jedynie narzucanie upierdliwości i utrudnień dla użytkowników, które nic nie zmienia.

    Z całym szacunkiem, ale absolutnie nie jest to prawda. UE jest obecnie jedynym miejscem na ziemi z jakimkolwiek zabezpieczeniem twojej prywatności. Wszędzie indziej twoje dane można w zasadzie dowolnie gromadzić i dowolnie nimi obracać z kimkolwiek. Pod względem zabezpieczenia praw prywatności żyjemy w globalnie niespotykanej bańce komfortu. Co nie znaczy, że jest tak jak bym chciał. Znaczy, że jest nieporównanie lepiej niż gdziekolwiek indziej i prowadzone są działania, żeby sytuację dalej poprawić.

    • @didleth
      link
      3
      edit-2
      2 years ago

      tak dobrze i trafnie podsumowane, że aż dałabym kilka strzałek w górę, zamiast jednej, gdyby to możliwe było

    • kwj
      link
      32 years ago

      Dodano do zakładek. Będę miał więcej argumentów do rozmowy z ludźmi :]