W końcu będziemy w stanie uruchomić federację z innymi instancjami Lemmiego - oprogramowania, które napędza nasz serwis.

W uproszczeniu znaczy to, że treść znajdujących się na nich społeczności będzie można czytać i komentować przez Szmer. Jest to jeden z kluczowych powodów, dla których wybrane zostało właśnie to oprogramowanie; wraz z jego rozwojem ta strona stanie się jednym z punktów dostępowych do Fediwersum szybko rozwijającego się ekosystemu nowego modelu otwartego, współpracującego i komunikującego się bez większych barier internetu.

Oznacza to też jednak powstanie nowych dylematów. Jak powinniśmy podchodzić do instancji promujących wizję świata nie tyle inną od tych, które znalazły dom na Szmerze, ale wręcz dążące do ich zniszczenia? W przypadku ruchów faszystowskich, czy innych skrajnie prawicowych autorytaryzmów nie ma najmniejszych wątpliwości. Osoby w zespole administracyjnym aktywnie zwalczają te chore koncepcje i nie ma możliwości, aby nasza strona stała się platformą do ich propagowania. Prędzej po prostu wyłączymy serwery.
Sytuacja jest jednak bardziej złożona, kiedy sprawa dotyczy tzw. autorytarnej lewicy. konkretnym przykładem może być strona https://lemmygrad.ml/. Pojawiają się tam treści, z którymi tu też nikt nie miał by żadnego większego problemu, ale na równi z publikacjami apologetów różnych krwawych dyktatur, oraz tak historycznych, jak i aktualnych reżimów. W tym np. państwowo-kapitalistycznych Chin, czy monarchistycznej Korei Północnej, co budzić może szczególne wątpliwości. Co więcej de facto odgórnie zakazane jest ich kwestionowanie czy krytyka.
Kolejną taką przestrzenią, którą może być trudniej jednoznacznie ocenić, jest https://www.hexbear.net/ (aka chapo.chat / r/chapotraphouse). Obecnie to raczej punkt do teoretycznych rozważań, bo aktualna wersja oprogramowania nie pozwala im na federację, ale problem zbliżony, reprezentują model “left unity” poprzez wykluczanie osób, sprzeciwiających się autorytarnym metodom.

Pytanie brzmi więc; czy powinniśmy ułatwiać dostęp do takich treści i umożliwiać ich subskrybowanie przez naszą platformę, czy traktować je na równi z prawicowymi modelami autorytarnymi i działać według zasady “no platform”.

Albo wprost: czy powinniśmy federować z lemmygradem i podobnymi, czy nie.

Nie jest to głosowanie, tylko otwarta dyskusja, w której chcemy wysłuchać opinii społeczności i w oparciu o nie podjąć decyzję w ramach kolektywu redakcyjnego.

  • kwj
    link
    13 years ago

    jednocześnie admini nie mają obecnie możliwości moderacji określonych grup/użytkowników z zewnętrznych instancji (chociaż prace nad tym trwają).

    Moim zdaniem to eliminuje federowanie się z większością stron.