Mastodon zamiast Twittera, PeerTube zamiast YouTube’a, Pixelfed zamiast Instagrama i Lemmy zamiast Reddita. Taka alternatywna sieć nie ma jednego punktu, gdzie ten czy inny regulator albo reżim może przyłożyć dźwignię.

Z Michałem “ryśkiem” Woźniakiem, specjalistą ds. bezpieczeństwa informacji, byłym członkiem Rady ds. Cyfryzacji, rozmawia Jakub Kibitlewski

No elo. 😉 Niestety paywall. 🤷‍♀️

 • @Pajonk
  link
  21 year ago

  Ale mocno wątpię w jakieś czterowymiarowe szachy, w które rzekomo ma grać jeśli idzie o Twittera

  Ale wg mnie on nie gra w szachy, tylko robi to z czego jest znany, czyli jest spekulantem, podejmuje bardzo ryzykowne działania biznesowe z nadzieją że potem mu podatnicy zwrócą. Tak samo było z teslą, tak samo było ze SpaceX, i resztą jego biznesów, WIększość nie wypala, ale przez to że czasem któryś się uda, np jak z teslami (które de facto tak się udały przez bardzo mocny lobbing i przekonanie świata że auta elektryczne są ekologiczne), to on potem wykorzystuje te sukcesy do promowania siebie jako super marketingowca.

  To samo było z doge coin, gdzie wiele razy z dupy próbował coś wypromować, akurat z tymi krypto mu się udało, bo właściwie było to gówno bez wartości i jego fanboje byli w stanie to podbić, no i mamy to co mamy.

  Z ostatnich zapędów elona, próbował on w podobny sposób wylansować My Pillow czy podobne gówno, ale ludzie go kompletnie olali.

  Jakby faktycznie Miał Plan, to:

  Wg mnie on nie ma żadnego rozbudowanego planu, po prostu idzie na ostro z nadzieją że ludzie dalej będą wierzyć w jego mit, i po zmianie władzy, wejdzie tak mocno w dupę republikanom że będzie mógł on liczyć na rządowe wsparcie. Można się śmiać, ale dokładnie w ten sposób SpaceX wypaliło, gdzie koszta tego całego syfu były ogromne, NASA by to samo mogła osiągnąć dużo taniej, ale przez lobbing, marketing i wspólne wstępy dostał kasę od polityków. Raz się uda, raz się nie uda, ale kto by tam pamiętam to co się nie udało, np hyperloop, czy te dachówki które miały służyć za panele fotowoltanikę.

  A że się wpierdolił w twittera, to samo to jest dowodem, że zbyt bystry on nie jest. Elon jest spekulantem który żeruje na głupocie, jest taką nową Elisabeth Holmes. Tyle że Elisabeth zaczęła od branży medycznej gdzie bardzo łatwo weryfikować wyniki i jak się zesrało to sprawa trafiła do sądu. A Elon zaczął od branż gdzie głównie styczność mia z prostymi konsumentami, których można zwodzić i przez odpowiednie zapisy w umowach czy marketingu można w nieskończoność obiecywać cuda. Chociażby autonomiczne auta, które niektórzy jutuberzy podstawiali jako auta w których nawet można się zdrzemnąć, a dziś, jakieś 10 lat później Tesle to ciągle jakoś drugi poziom autonomii, i są daleko za azjatyckimi rywalami, czy nawet europejskimi.

  Z odrobiną planowania i odrobiną szacunku do usługi, którą kupił, Elon mógłby cisnąć te swoje prawackie ideały, nie tracąc milionów użyszkodniczek/ów i nie tracąc grubej kasy od reklamodawców.

  Fajny dokument ostatnio się pojawił o Elone, i dobrze po nim widać, że Elon to nie człowiek który ma do czegokolwiek szacunek. Elon kupił biznes którego nie chciał, bez pomysłu co z nim zrobić, tracą na tym miliardy. A wszystko przez to, że chciał znów się medialne wybić. No i teraz po swojemu mieszka w firmie, z czego nic dobrego nie wyjdzie.

  Ale zamiast tego edgelorduje jak trzynastolatek na forczanie, a jedyne pozytywne reakcje jakie zbiera, to od alt-prawackich trolli. Więc jeszcze szybciej jest ściągany w tę konkretną studnię. Stąd: rozgrywają go jak chcą, bo gość nie ma żadnej samokontroli.

  Co zabawniejsze, takie spojrzenie na świat i podejście jest dość powszechne wśród miliarderów, którzy uważają się za jakichś pół bogów i myślą że świat są w stanie ułożyć pod siebie i jeszcze na tym zarobić. Raz się uda, raz nie, Elon stawia na złego konia. A jakby nie pomoc państwowa to pytanie, czy którykolwiek z biznesów mu wypalił.

  • @rysiekOP
   link
   21 year ago

   [wszystko co wyżej]

   No znaczy generalnie się zgadzamy w 99%, jak nie więcej. Ja tylko dodaję do tego, że Melon daje się alt-prawicowym trollom rozgrywać jak źle nastrojony fortepian. Dlaczego? Dlatego, że…

   zbyt bystry on nie jest.

   • @Pajonk
    link
    21 year ago

    Mamy podobne zdanie. Z tą różnicą, że wg nie to nie tylko głupota, ale też fakt, że bogaczom jakoś zawsze po drodze z faszyzującymi grupami.

    Skończy się tak samo jak to się dawniej kończyło. Romans libków z faszystami nie kończy się zbyt dobrze dla tych pierwszych.

    • @rysiekOP
     link
     2
     edit-2
     1 year ago

     Ależ zgadzamy się, że bogaczom po drodze z faszyzującymi grupami. Nie zgadzamy się, być może, na ile jest to świadoma kalkulacja, a na ile faszyzujące grupy wykorzystują naiwność Melona. I żeby było jasne: nie twierdzę, że to 100% naiwność Melona! Ale uważam, że zdecydowanie daje się też wmanewrowywać w rzeczy, w które sam by nie poszedł. Ot i tyle.

     W żadnym razie oczywiście nie zdejmuje to z niego odpowiedzialności za te działania!