Na naszej instancji pojawiło się parę komentarzy bota ChatGPT. Można je uznać za równie nieszkodliwe, co bezużyteczne i spamerskie. Mogą też jednak uczyć jak wyglądają komentarze sztucznej inteligencji. Czy powinniśmy je zostawiać na naszej instancji, czy lepiej zbanować?

 • @didleth
  link
  fedilink
  28 months ago
  1. a są odpowiednio oznaczone? niby są podpisane, ale…trochę brakuje innego wyróżnika, ktoś może masowo czytać komentarze nie zwracając uwagi na podpisy 2) ChatGPT twierdzi, że jest tylko programem językowym, czy jakoś tak, bez dostępu do internetu (a może do wyszukiwarki? nie pamięta…) - skąd więc wziął się na szmerze? To trochę jak polityk, który twierdzi, że wspiera ideę, przyjdzie na demo - bez swojego logo, a potem wpierdala się z transparentem z logo swojej partii. No nie ufałabym 3) uwzględniając, że przy produkcji ChatGPT stosowano wątpliwe moralnie i pracowniczo praktyki, to czy nie jest tak, jakbyśmy wpuszczali do sekcji komentarzy kogoś o nicku “Nike jest super!” czy tam “przedstawiciel Microsoftu”? 4) najważniejsze. Nie wiem, czy dobrze kojarzę - ale czy to OpenAI, do którego należy chatGPT, to nie jest jakaś fundacja Muska? Czyli że po prostu Musk wpuścił sobie…hmm…jawniaka na szmer, by ten jawnie uczył się i zbierał informacje, które potem zgromadzi sobie w USA, przetworzy w sobie znany sposób, dorzuci do tego filozofię “wolność słowa by Musk i Trump” i sprzeda, by na tym zarobić, a zarobione pieniądze włoży w biznesy, które z jednej strony będą interesujące i innowacyjne, ale z drugiej - okupione łamaniem praw pracowniczych i całym “muskizmem”?

  Można by też rozkminiać, czy banując nie dokonalibyśmy dyskryminacji ze względu na bycie sztuczną, a nie biochemiczną formą inteligencji, ale na tym etapie to (chyba?) jeszcze sf.

  3 rzeczy przemawiają dla mnie za pozostawieniem: 1) można go nakarmić lewicowym podejściem 2) lepszy jawny chatGPT niż ukryty udający człowieka 3) konkurencyjność względem innych socialmediów, które pewnie nie będą mieć podobnych dylematów i znów skończymy na “facebook jest fajniejszy od szmeru, bo na facebooku jest chat gpt”

  Zgłaszając jawny sprzeciw wyszłabym na hipokrytkę - osobiście z różnych biznesów Muska korzystam, ten chat GPT (tylko mi odruchowo, jak to piszę, wychodzi “chat gpg” i muszę poprawiać?) też testowałam, ale chyba po prostu co do zasady, z racji, że to szmer i fediversum, wolałabym jeśli już, żeby sztuczną inteligencją tutaj reprezentowaną był jakiś wolnościowy europejski odpowiednik, niż amerykański wynalazek Muska. Niedawno wrzucałam tutaj tekst “nie karm Google’a” - i chyba wolałabym, żeby analogicznie szmer nie karmił Muska…

  • MiKlo:~/citizen4.eu$💙💛
   link
   fedilink
   1
   edit-2
   8 months ago

   @didleth @kolektyw_szmer Z tego co wiemy (i raczej nie ma powodu temu nie wierzyć) to produkt firmy O̶p̶e̶n̶CloseAI nie ma samodzielnego dostępu do internetu w czasie rzeczywistym a to co się nauczył odzwierciedla stan źródeł z internetu gdzieś z końca 2021r. Natomiast chatGTP ma interfejs (API) przez który można zautomatyzować dowolne zadanie. Czyli np napisać bota, który odczyta ze szmeru (czy dowolnego innego konta jakiegoś serwisu) post, wyśle go do silnika AI z prośbą o napisanie komentarza i otrzymaną odpowiedź opublikuje pod tym postem. W sumie jedyna różnica między tym, czy to zrobi człowiek (w sensie, że ręcznie przeklei post i potem odpowiedź) czy automat jest taka, że automat może takich postów/komentarzy natrzaskać setki i tysiące dziennie. Więc jeśli np zadamy mu dodatkowe warunki typu “napisz odpowiedź krytyczną wobec tezy … i uzasadnij” to mamy wprost wymarzone narzędzie do propagandy i nawet dezinformacji - biorąc pod uwagę, że to już stwierdzony fakt (ja też mam zapisane takie wyniki), że ten #chatGPT potrafi nieźle konfabulować

   • @didleth
    link
    fedilink
    18 months ago

    uwzględniając podejście Muska do pracowników to wspomniana różnica jest bardzo istotna i jest kolejnym argumentem za zbanowaniem bota - Musk za cholerę nie chciałby się wykosztowywać na to, żeby komuś za to wszystko płacić, przestrzegać praw pracowniczych itp. :-)