Ultrabogaci i kontrolowane przez nich megakorporacje kształtują globalne zasady, aby służyły ich interesom kosztem ludzi na całym świecie”
Raport opublikowany w poniedziałek przez grupę humanitarną Oxfam ostrzega, że dziesięciolecia rosnących nierówności sprawiły, że świat znalazł się w uścisku „globalnej oligarchii”, w ramach której najbogatsza część ludzkości posiada więcej bogactwa niż prawie wszyscy inni razem wzięci - stan rzeczy, który podważa demokratyczne instytucje i międzynarodową współpracę w zakresie klimatu, pandemii i innych kryzysów.
Analiza przeprowadzona przez Oxfam na danych giganta bankowości inwestycyjnej UBS wykazała, że majątek kontrolowany przez 1% najlepszych jest obecnie większy niż łączny majątek 95% biedniejszej części ludzkości.
Oxfam zauważył, że taka nierówność przenika globalną gospodarkę, a niewielka liczba korporacji dominuje w kluczowych sektorach. Na przykład prawie połowa światowego rynku nasion jest kontrolowana przez zaledwie dwie korporacje, Bayer i Corteva. W tym samym czasie tylko trzy amerykańskie giganty finansowe - Blackrock, State Street i Vanguard - kontrolują prawie 20% światowych aktywów inwestycyjnych, czyli około 20 bilionów dolarów.
Co więcej, tak ogromne korporacje są coraz częściej zarządzane przez miliarderów: Według Oxfam, miliarder stoi na czele lub jest głównym udziałowcem ponad jednej trzeciej z 50 największych korporacji na świecie.
Praktyczne porównanie, żeby zrozumieć wartości;
- tysiąc sekund to 16.67 minut
- milion sekund to 11.6 dni
- miliard sekund to 31.7 lat
- bilion sekund to 31688 lat
Kiedy mówimy o ultra-bogatych nikt w Polsce nawet nie łapie się do tej kategorii.
> tysiąc sekund to 16.67 minut
> milion sekund to 11.6 dni
> miliard sekund to 31.7 lat
> bilion sekund to 31688 lat
Przeciętnemu milionerowi bliżej do bezdomnych, niż do miliarderów.
Najgorsze jest to, że miliarderzy posiadają monopol na propagandę, tzn. mają media.
Czemu przesiadłes się na inną instancje?
Nie przesiadłem się, mam tamto konto 2 lata dłużej, niż istnieje szmer. Chciałem podbić fragment, który bardziej pasuje do formatu Mastodonowego, w nadziei, że całość się lepiej rozejdzie.