Zgodnie z obowiązującą dyrektywą RED – Renewable Energy Directive – czyli dyrektywą OZE, energia wytwarzana z biomasy drzewnej uznawana jest za odnawialną. W konsekwencji zakłady energetyczne otrzymują za jej produkcję dotacje w postaci zielonych certyfikatów. Ich sprzedaż znacząco zwiększa ich przychody – jedynie w 2021 roku spółka ENEA, zarządzająca m.in. Elektrociepłownią Białystok, zarobiła na nich niemal 50 mln złotych.

Problem w tym, że spalanie biomasy leśnej trudno uznać za bezemisyjne. W 2018 roku naukowcy apelowali do europarlamentarzystów o zmianę dyrektywy zezwalającej na wycinkę lasów w celu produkcji energii. Podkreślali, że spalanie drewna jest nieefektywne i emituje więcej dwutlenku węgla niż paliwa kopalne, aby wyprodukować jedną kilowatogodzinę energii elektrycznej.

Według ustaleń aktywistów ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot w ciągu zaledwie dwóch lat zarządzająca Elektrociepłownią Białystok i Ciepłownią Zachód spółka ENEA Ciepło spaliła ponad 300 tys. ton drewna z publicznych lasów. Oznacza to, że każdego dnia w jej zakładach płonęła równowartość 18 tirów drewna. W latach 2021–2022 zakłady energetyczne spaliły łącznie 540 tys. ton pierwotnej biomasy drzewnej, z czego 310 tys. ton pochodziło z lasów zarządzanych przez Lasy Państwowe.

  • lemat_87
    link
    fedilink
    arrow-up
    3
    ·
    2 years ago

    Dziękuję za odpowiedź (myślałem, że to głupie pytanie, ale odpowiedź sugeruje, że to nie takie proste). Skoro w UE temat palidokultur raczkuje, to trudno myśleć, co z resztą świata. Swoją drogą ciekawy temat do doktoratu czy ogólnie badań, jeśli ktoś ma zbliżoną dziedzinę. https://en.wikipedia.org/wiki/Paludiculture