Zgodnie z obowiązującą dyrektywą RED – Renewable Energy Directive – czyli dyrektywą OZE, energia wytwarzana z biomasy drzewnej uznawana jest za odnawialną. W konsekwencji zakłady energetyczne otrzymują za jej produkcję dotacje w postaci zielonych certyfikatów. Ich sprzedaż znacząco zwiększa ich przychody – jedynie w 2021 roku spółka ENEA, zarządzająca m.in. Elektrociepłownią Białystok, zarobiła na nich niemal 50 mln złotych.

Problem w tym, że spalanie biomasy leśnej trudno uznać za bezemisyjne. W 2018 roku naukowcy apelowali do europarlamentarzystów o zmianę dyrektywy zezwalającej na wycinkę lasów w celu produkcji energii. Podkreślali, że spalanie drewna jest nieefektywne i emituje więcej dwutlenku węgla niż paliwa kopalne, aby wyprodukować jedną kilowatogodzinę energii elektrycznej.

Według ustaleń aktywistów ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot w ciągu zaledwie dwóch lat zarządzająca Elektrociepłownią Białystok i Ciepłownią Zachód spółka ENEA Ciepło spaliła ponad 300 tys. ton drewna z publicznych lasów. Oznacza to, że każdego dnia w jej zakładach płonęła równowartość 18 tirów drewna. W latach 2021–2022 zakłady energetyczne spaliły łącznie 540 tys. ton pierwotnej biomasy drzewnej, z czego 310 tys. ton pochodziło z lasów zarządzanych przez Lasy Państwowe.

  • Extinction Rebellion Polska
   link
   fedilink
   3
   edit-2
   9 months ago

   @lemat_87 to zależy z czego pellet powstaje. Pellet rolniczy (z odpadów porolnych i roślin energetycznych) jest w miarę spoko. W miarę, bo uprawy energetyczne zajmują przestrzeń lasom, a odpady porolne lepiej by kompostować. Dobry był by pellet z roślin z palidokultur, np. z trzciny, bo to pomaga chronić cenne mokradła. Niestety palidokultura w PL i UE na razie raczkuje (kto o tym w ogóle słyszał?).

   • @lemat_87
    link
    fedilink
    39 months ago

    Dziękuję za odpowiedź (myślałem, że to głupie pytanie, ale odpowiedź sugeruje, że to nie takie proste). Skoro w UE temat palidokultur raczkuje, to trudno myśleć, co z resztą świata. Swoją drogą ciekawy temat do doktoratu czy ogólnie badań, jeśli ktoś ma zbliżoną dziedzinę. https://en.wikipedia.org/wiki/Paludiculture

 • make
  link
  fedilink
  19 months ago

  Ja jebie, czy ktoś dostał hajs za taki zapis czy to czysta ignorancja?

  Bo to że lasy panstwowe nas okradają wiadomo od dawna, tylko można by to częściej nazywać po imieniu