Sony domagało się od Fundacji Quad9, oraz w podobnej sprawie od Cloudflare, aby blokowały próby otwarcia określonych domen stron torrentowych. Po dwóch latach procesów niemiecki sąd przyjął odwołanie od wczesnego wyroku skazującego Quad9 i oddalił sprawę zamykając drogę do dalszych odwołań dla Sony w ramach tego procesu. Mogą jednak składać jeszcze skargę na cały proces.

Jak informuje TorrentFreak podobny proces jest jednak inicjowany przez koalicję Sony i innych fundamentalistów praw własności intelektualnej we Włoszech.

Quad9 to zarejestrowana w Szwajcarii organizacja pozarządowa udostępniająca darmowe usługi DNS, których celem jest podniesienie prywatności i bezpieczeństwa użytkowników internetu.

 • @dreiwert
  link
  fedilink
  Polski
  12 months ago

  Świetnie! Ale otwarte prowadzenie Systemu Nazw Domen chyba pozostaje mozaikę w UE…

   • @dreiwert
    link
    fedilink
    Polski
    12 months ago

    Jaśność w Niemczech, nowa niepewność prawna we Włoszech, i gdzie Sony mógłby skarzać następny raz?

    • harcOPM
     link
     fedilink
     Polski
     22 months ago

     System prawny w UE jest stopniowo unifikowany, więc z każdym kolejnym negatywnym wyrokiem będzie im coraz ciężej i wzrasta szansa, że dostaną w ryj na poziomie całego UE, więc rośnie dla nich ryzyko… A poza UE mogą sobie sądzić - nikt się tym nie przejmie. No i w końcu - to blokady na poziomie krajowym, jeśli się nie mylę? Może @rysiek@szmer.info mnie poprawi.

     • @rysiek
      link
      fedilink
      Polski
      2
      edit-2
      2 months ago

      Wszystko się zgadza w zasadzie. Fakt, że Niemiecki sąd ostatecznie ten proces zakończył takim a nie innym wyrokiem ma tę wadę, że nie poszło to wyżej, do TSUE. Zobaczymy co z włoską sprawą.

      Jedna uwaga: procesy poza UE też mają znaczenie, niestety. Ale zdecydowanie rozstrzygnięcie na poziomie TSUE byłoby bardzo mocną rzeczą.

      (fun fact, pracuję w Quad9)