Jak pisze @borys@szmer.info w !biblioteka@szmer.info;

Teoria jest dla frajerów, ale czasem warto ją znać, wruzcam kilka linków do portalu z którego można śągnąć sporo książek z lewicowym/anarchistycznym przekazem. Niestety są po angielsku ale pewnie sobie z tym poradzicie. Będę generalnie wpadał od czasu do czasu i robił dump ciekawych (dla mnie) książek, pośrednio i bezpośrednio powiązanych z anarchizmem czy odłamami. Dla mnie poniższe dzieła to taki set po przeczytaniu którego ktoś nie stanie się lewakiem to już nie wiem co zrobić. Wszystkie książki z zlibrary, zapraszam i polecam, jakiś losowy typek z internetów:

Bookchin - Post-Scarcity Anarchism (https://1lib.sk/book/2710895/6040d9)

Bookchin - The Ecology of Freedom (https://1lib.sk/book/1199918/dece3f)

Bookchin - Urbanization Without Cities: The Rise and Decline of Citizenship (https://1lib.sk/book/3356189/33715b)

Graeber - Bullshit jobs (https://1lib.sk/book/3658945/2d3afd)

Graeber - The Utopia of Rules: On Technology, Stupidity, and the Secret Joys of Bureaucracy (https://1lib.sk/book/2489869/60ad0a)

Graeber - Debt: The First 5,000 Years (https://1lib.sk/book/1190577/6d1360)

  • @zeshi
    link
    33 years ago

    Fajnie byłoby też wrzucać “antagonistyczne” teksty. Np. postleftowo-anarcholskie czepiające się Bookchina i jego wizji. Z tego co wiem Bob Black to dupek ale fragmenty jego krytyki teorii Bookchina wydają mi się być godne uwagi. Chociaż ja jestem z tych niefrajerów co Bookchina nie czytali.

    • harcOPM
      link
      23 years ago

      No właśnie, fajnie by się było skupić najpierw na poznaniu podstaw, a później analizować krytykę.

      • @Ebenus
        link
        23 years ago

        Dokładnie to, tym bardziej że przynajmniej w polskich revleftowych internetach większość osób które wgl o Bookchinie cokolwiek słyszały (a i to już wielkie osiągnięcie) to tylko przez pryzmat tego jak widziała go postleftowa krytyka; “nie lubił lifestyle anarchismu, w młodości był stalinistą a jego fan Ocalan maoistą więc ekologia społeczna jest głupia/autorytarna” albo prób sprowadzania jego teorii do greenwashingującego technosolucjonizmu

        • harcOPM
          link
          13 years ago

          Dokładnie!

    • @Ebenus
      link
      1
      edit-2
      3 years ago

      No sorki ale nie, gdy rekomendujesz pozycję A nie musisz z automatu polecać najbardziej zajadłej krytyki B opartej na zupełnie innym systemie wartości żeby “było symetrycznie”. Lepiej poczytać sobie coś z Chai Heller czy innych osób działających współcześnie w Instytucie Ekologii Społecznej i mieć bardziej odświeżony wgląd w teorię, która rzeczywiście poszła do przodu od czasów Bookchina - np. w Ekologii Wolności bardzo mocno opiera się on na badaniach antropologicznych z lat 70-tych i siłą rzeczy część z jego analiz się zdezaktualizowała.

      Przeczytałem kiedyś spory kawałek “Nightmares of Reason” Blacka - na całość nie miałem cierpliwości gdyż tekst nie tylko jest bardzo długi, ale też napisany w strasznie wkurzającym, złośliwym tonie i mogę powiedzieć że gość mniej idzie w rzetelną krytykę, a bardziej żongluje personalnymi kpinami z Bookchina i próbami wpychania swoich anarchonihilisowych przekonań jako niepodważalnych prawd o świecie.

      • @zeshi
        link
        1
        edit-2
        3 years ago

        Oczywiście, żę od razu nie trzeba, sam nie mam aspiracji do zgłębiania filozofii Blacka i czytałem tylko fragmenty ale te fragmenty wydają mi się istotne dla ruchu, postrzegania demokracji, konsensusu, praxis, no i trochę też filozofii życia oraz aktywizmu. Zazwyczaj promujemy teorię klasyczną, a z nowszych właśnie Bookchina i Graebera co tworzy echo chamber i pomija IMO istotną część postleftowej krytyki. Bo może mało kto Bookchina czytał ale te idee są przekazywane w inny sposób i przeniknęły do przestrzenia anarchistycznej.

        Pewnie inni piszą to samo ładniej niż Black bo z tego co wiem Black to zwykły dupek. No i też takie były realia że Bookchin z Blackiem w latach 90-tych robili na siebie wzajemnie książkowy diss. W końcu “Lifestyle anarchism” w ujęciu Bookchina też jest powszechnie uznany za niezbyt merytoryczny.

  • @kefir__
    link
    23 years ago

    Wszystkie Graebery zostały wydane po Polsku :)

    • @borys
      link
      13 years ago

      są ale ja mam akurat po angielsku a nie znam żadnego dobrego dystrybutora polskiego. Ale wiem że tłumaczenie krypolu długu jest sensowne