WriteFreely to wolne i otwarte oprogramowanie do prostej publikacji tekstów w sieci. Używaj go, aby otworzyć osobistego bloga - lub całą społeczność.

Można też założyć u nich hostowanego bloga na https://write.as/

Jestem ciekaw, czy ktoś testował już to rozwiązanie? Szukam sensownej fediversowej platformy, żeby przenieść na nią swojego wordpressa.

  • @kuba_orlik2
    link
    33 years ago

    Korzystam z wlasnej instancji (dzieki yunohost) na blog.kuba-orlik.name.

    Działa sprawnie, sprawdzilem federalizacje z Mastodonem i jest ok.

    Jest kilka rzeczy ktore mi przeszkadza (np. jak zmienisz url do posta to na fedi zostaja niedzialajace linki), ale no coz, jestem wybredny. Kiedys napisze wlasna platforme blogową ;)

    • harcOPM
      link
      13 years ago

      A no właśnie, nie wpadłem na to, że z yumahosta mogę sobie odpalić przecież… Ale możesz mi oszczędzić jakieś 45 sekund i powiedzieć, jak działa wstawianie obrazków? W sensie, trzeba osobno ładować i wklepać z łapy, czy jednak to zautomatyzowali?

      • @kuba_orlik2
        link
        23 years ago

        Trzeba osobno gdzieś załadować na hosting i w klepać z łapy.

        Ich płatna wersja integruje się z jakąś inną ich (już nie samohostowalną usługą), która to jakoś ułatwia

        • harcOPM
          link
          13 years ago

          No właśnie takie miałem wrażenie :/

  • @miklo
    link
    33 years ago

    A nie lepiej do tego wordpressa dodać plugin https://wordpress.org/plugins/activitypub/ ? W ogóle wydaje mi się, że to dość niedoceniony plugin bo on całkiem dobrzez działa, nie wymaga żadnych zmian w tym co już jest a potencjalnie mógłby zintegrować z fediverse miliony już istniejących blogów i stron newsowych, ktorych autorzy/autorki są zamknięci albo w bańce lokalnych komentarzy albo (co znacznie gorsze) stają się częścią korpo-big-data kiedy używają pluginów do komentowania przez facebooka lub disqus.

    • harcOPM
      link
      13 years ago

      Chciałem uciec od WP, ale chyba tym się skończy faktycznie. A plugin testowałem gdzieśtam i jakąś pierdołą mnie wkurzał.

      • @miklo
        link
        1
        edit-2
        3 years ago

        Trochę upierdliwe jest wg mnie jedynie to, że plugin nie ma żadnego UI żeby dodać komentarz albo zainicjować śledzenie profilu od strony WP. Czyli wymaga dodania w szablonie bloga instrukcji/linku, jak to zrobić. Ale sam fakt, że każdy uzytkownik-autor wpisów automagicznie dostaje swoje konto na fediversie już załatwia m.in problem szerowania wpisów, które normalnie (bez plugina) wymaga postowania linku do każdego nowego wpisu z konta np. mastodonie. Oczywiście to też da się obejść np botami , które generują posty na podstawie kanału rss, tylko że moje doświadczenie jest takie, że wszystkie konta-agregatory-boty na mastodonie/friendice to są takie martwe dusze pod którymi nie ma prawie żadnej dyskusji. Bo zwykle piszemy komentarz niejako zwracając się do autora i licząc na jego reakcję , a bot to taka tablica ogłoszeń - w dodatku boty szerują treści ze stron ktorych autorzy nawet nie mają pojęcia że w ten sposób się na fediverse ich treść pojawia.

  • harcOPM
    link
    1
    edit-2
    3 years ago

    Requirements for MySQL-backed installs

    A MySQL (5.6+) database Database server timezone set to UTC

    :thinking face:

    A tymczasem test na ich instancji wygląda tak; https://write.as/harctest/testuje-writeass

    • @kuba_orlik2
      link
      43 years ago

      Tak, maja problemy gdy na serwerze masz inny timezone. Wpisujesz godzine posta na 7:00, wrzuca sie 9:00, itp. To jest idiotyczna decyzja przechowywac date jako Date a nie jako po prostu czas od Epoch…

      • pfm
        link
        13 years ago

        Obawiam się, że liczba sekund od początku epoki miałaby tę samą wadę, ponieważ nie zawiera informacji o strefie czasowej, względem której należy ją interpretować. Jestem natomiast zaskoczony, że MySQL najwyraźniej nie wspiera typu danych, który pozwalałby przechowywać datę i czas razem ze strefą czasową. W każdym razie nie mogę znaleźć takiego typu (jak timestamptz w Postgresie).

        • @EbenusM
          link
          13 years ago

          Uniksowy jak i bazodanowy timestamp w MySQL jest zdefiniowany jako liczba sekund od północy 1970-01-01 w UTC (GMT) a nie w niezdefiniowanej strefie czasowej. Wspomniany tu problem z MySQL bierze się z tego że przy typie danych timestamp baza danych dokonuje konwersji podanego czasu z lokalnego do UTC przed zapisem, natomiast przy datetime nie - co oznacza że wpis zawsze zapisywany jest “z naddatkiem” strefy czasowej serwera bazodanowego.

          • pfm
            link
            33 years ago

            Dzięki za sprostowanie!

            Szmer uczy, Szmer bawi! ;)