Dla kontekstu, linkuję do obecnej wersji UDIPu. Mam już na tapet wzięte trzy propozycje zmian legislacyjnych, a są to:

  • dodanie ustępu 7 do art. 8 ustawy o następującym brzmieniu: „Podmioty zobowiązane do prowadzenia dedykowanego Biuletynu Informacji Publicznej powinny także udostępnić oficjalny kanał w standardzie RSS lub Atom, który będzie aktualizowany na bieżąco wraz z dodawaniem kolejnych wpisów do Biuletynu Informacji Publicznej. Łącze do takiego kanału powinno być umieszczone w łatwo dostępnym miejscu”
  • dodanie ustępu 8 do art. 8 ustawy o następującym brzmieniu: „Podmioty zobowiązane do prowadzenia dedykowanego Biuletynu Informacji Publicznej powinny stronić od wprowadzania hiperłączy do stron internetowych podmiotów trzecich niezwiązanych z funkcjonowaniem poszczególnego podmiotu publicznego, a także serwisów społecznościowych podmiotów trzecich”
  • dodanie ustępu 9 do art. 8 ustawy o następującym brzmieniu: „Podmioty zobowiązane do prowadzenia dedykowanego Biuletynu Informacji Publicznej powinny stronić od wprowadzania jakiegokolwiek rodzaju zawartości czy ramek interaktywnych pochodzących od stron internetowych podmiotów trzecich”

Ktoś, coś?

  • Marek Marecki@pol.social
    link
    fedilink
    arrow-up
    1
    ·
    3 hours ago

    @slavistapl Jakie to absurdalne, że państwowe instytucje są w stanie mieć specjalnie dedykowanego moderatora dla mediów społecznościowych, ale włączanie bez obsługowych kanałów RSS to już za dużo.

  • rysiek
    link
    fedilink
    arrow-up
    2
    ·
    24 hours ago

    Proponuję pomyśleć, jak RSS itp mogą ułatwić wypełnianie zadań wynikających z UDIP. W ten sposób zamiast kija, mamy marchewkę. 😉

    Na przykład:

    • udostępnienie treści poprzez kanał RSS lub Atom wypełnia obowiązek informacyjny wynikający z (cośtam cośtam).
    • Oliwier JaszczyszynOPM
      link
      fedilink
      arrow-up
      2
      ·
      edit-2
      21 hours ago

      Ja stoję na stanowisku, że kanały RSS/Atom by pozwalały na większą transparentność (vide możliwość regularnego obserwowania działań organu państwowego).

      Co sądzisz o ustępie 7a? Poniżej sugerowana treść:

      Udostępnienie oficjalnych kanałów w standardzie RSS lub Atom dopełnia obowiązek informacyjny wynikający z ustawy o dostępie do informacji publicznej

      • rysiek
        link
        fedilink
        arrow-up
        2
        ·
        20 hours ago

        Nie jestem prawnikiem, więc trudno mi powiedzieć. Warto spytać może Watchdog Polska, podpowiedzą. Generalnie mi chodzi o to, by poszukać takich rozwiązań, które spowodują, że RSS/Atom będzie wygodniejszym/szybszym/łatwiejszym/tańszym wyjściem dla podmiotów implementujących UDIP, niż inne opcje.

  • lnxtx (xe/xem/xyr)@feddit.nl
    link
    fedilink
    Polski
    arrow-up
    1
    ·
    1 day ago

    Zakaz prowadzenia działalności o charakterze medialnym (samorządowe gazety, portale informacyjne, …).
    Ale to nie w tej ustawie.