Czy robotnicy faktycznie są siłą antydemokratyczną [jak postrzega ich klasa średnia]? W nowym badaniu, systematycznie przeanalizowaliśmy jak obywatele dążyli do demokracji w 150 krajach. Oto co odkryliśmy: pracownicy przemysłu byli kluczowi w procesie demokratyzacji i jeśli cokolwiek, byli ważniejsi niż zaangażowanie miejskich klas średnich. Kiedy pracownicy przemysłu mobilizują się do masowej opozycji przeciw dyktaturze, demokratyzacja jest bardzo prawdopodobnym następstwem.

Pracownicy przemysłowi, szczególnie, mogą użyć związków zawodowych, międzynarodowych sieci robotniczych i partii socjaldemokratycznych do koordynacji silnych wyzwań wobec reżimów dyktatorskich.

W naszym nowy badaniu, opartym na porównaniu wszystkich istotniejszych protestów antyreżimowych globalnie, od 1900 do 2006, odkrywamy, że to czy ruch protestu ma szansę na uruchomienie przemian demokratycznych zależy od tego, kto protestuje. Konkretniej, zależy od klasy społecznej protestujących.

Najmocniejszym odkryciem naszego badania jest, że ruchy protestu zdominowane przez robotników są skuteczniejsze niż wszystkie inne kampanie protestu w doprowadzaniu do demokracji. (…) Są pewne dowody na to, że miejska klasa średnia łączy się z demokratyzacją, jednak jej wpływ jest słabszy niż udowodniony wpływ pracowników przemysłu.

Badanie; “Who Revolts? Empirically Revisiting the Social Origins of Democracy”

  • harcOPM
    link
    fedilink
    arrow-up
    1
    ·
    4 years ago

    Z serii “powtarzamy to od 200 lat, miło, że ktoś zauważył”, To niezły wytłumaczenie, dlaczego KOD nie miał szans realnie czegokolwiek zdziałać, a Białoruś wydaje się jak na razie potwierdzeniem tez badań.

    • g0d
      link
      fedilink
      arrow-up
      1
      arrow-down
      1
      ·
      edit-2
      4 years ago

      deleted by creator

      • harcOPM
        link
        fedilink
        arrow-up
        1
        ·
        edit-2
        4 years ago

        Moje ziomki mieli lepszą nawijkę we wczesnych 2000, gdzieś ty to znalazł? Już nie mówiąc o tym, że to materiał o tym dlaczego protesty KOD były bezwartościowe. No i chyba wydaje ci się, że jakkolwiek sympatyzujemy z KODem? Nie bardzo…

          • harcOPM
            link
            fedilink
            arrow-up
            2
            ·
            edit-2
            4 years ago

            Wybory parlamentarne w Polsce w 2015 roku (…) odbyły się 25 października 2015

            Komitet Obrony Demokracji (KOD) – polski ruch społeczny i stowarzyszenie założone 2 grudnia 2015

            Najwyraźniej masz jakieś lepsze źródła niż wikipedia, podzielisz się? Co do statystyk uczestnictwa też by się przydało, chociaż w ich protestach uczestniczył też mój stary, po 50tce, opozycjonista z podziemia, uczestnik kolejnych antykomunistycznych zamieszek w Warszawie, więc mam wątpliwości co do zasadności twojego przekonania. Zresztą patrząc na PiS to prawie wszyscy po 50tce a do tego mają w składzie nie mało aktywu PZPR, w tym prokurator stanu wojennego, więc nie sądzę, żeby był to kluczowy wyznacznik…

              • harcOPM
                link
                fedilink
                arrow-up
                1
                ·
                edit-2
                4 years ago

                21 listopada 2015

                Dalej miesiąc po wyborach i pierwszej ofensywie legislacyjnej PiSu. No i mowa o stronie na FB.

                • g0d
                  link
                  fedilink
                  arrow-up
                  1
                  arrow-down
                  1
                  ·
                  edit-2
                  4 years ago

                  deleted by creator

                  • harcOPM
                    link
                    fedilink
                    arrow-up
                    3
                    ·
                    edit-2
                    4 years ago

                    No dla mnie to brzmi raczej jak celowe wprowadzanie w błąd, czy mówiąc wprost - kłamstwo. Nie piszesz, że tak ci się wydaje, tylko stwierdzasz to jako fakt, później jeszcze rzucasz linkiem, tak jakby czegoś dowodził, marnując mój czas.

                    Co do partii - nie znoszę obu w z grubsza równej mierze, ale z różnych powodów i bezdyskusyjnie jest ileś tam różnic między tymi partiami. Np. nie odnotowałem, żeby którykolwiek minister obrony narodowej z PO dążył do celowego sparaliżowania możliwości bojowych WP, czy tworzył podporządkowane bezpośrednio sobie bojówki. Ciężko mi też znaleźć w historii PO cokolwiek tak bezczelnego jak ostatni skok na kasę Szumowskiego. O takich niuansach jak podporządkowanie całości systemu sprawiedliwości jednemu psychopacie z kompleksami już nie wspominając.