Zdobywanie tanio lub za darmo żywności, jej przetwarzanie i przechowywanie jest wstępem do bezpieczeństwa żywnościowego we Wszechkryzysie. Od najbliższego tygodnia będę tu na bieżąco relacjonował uzupełnianie i zużywanie zapasów na zimę, zgromadzonych w warunkach miejskich.

Zaczynam też prowadzić zestawienie wydatków (tylko zakupy na zapas, czyli na więcej niż tydzień oraz uzupełnienia rotacyjne), które można podejrzeć tutaj: https://nch.pl/s/za24RZD3ks7i48C

  • @miklo
    link
    2
    edit-2
    2 years ago

    Tak patrząc właśnie kryzysowo ale globalnie - to jaki byłby efekt globalny gdyby nagle za twoim przykładem jakaś część mieszkanców ziemi postanowiła również trzymać taki bufor zapasów rzędu 100+kg ? Powiedzmy, skromny miliard z Europy i okolic nagle zgłasza zapotrzebowanie na 100mld kg = 100mln ton dodatkowej żywności. Czy takie działanie w skali globalnej ma jakikolwiek sens biorąc pod uwagę emisje CO2 z produkcji , transportu itd tej całej zywności ? Bo przecież wiekszośc z nich nie ma i nie bedzie mieć warunków, żeby sobie to wyhodować we własnych ogródkach - których przecież nie mają…

    • 8Petros he/himOPM
      link
      1
      edit-2
      2 years ago

      Dawaj, policz i pochwal się wynikiem.

      • @miklo
        link
        12 years ago

        Nie czuję się na siłach podawać konkretnych liczb (bo nie znam wszysktich zmiennych potrzebnych) tylko raczej probuję sprowakować ogólną dyskusję jaki może być globalny efekt jakiś jednostkowych działań które z punktu widzenia jednostki wydają się może i słuszne.

        • 8Petros he/himOPM
          link
          1
          edit-2
          2 years ago

          No, dyskutujże. Postaw jakąś tezę, daj jakieś argumenty. Rozwiń skrzydła.

          Przecież widać jasno, że ten wątek został stworzony WŁAŚNIE do teoretycznych dyskusji.

          :-D

          • @miklo
            link
            1
            edit-2
            2 years ago

            Skoro już wydałeś pieniądze i robisz zapasy to nie ma mowy o teorii. Tzn możemy jedynie rozważać teoretyczne skutki twoich praktycznych decyzji zakładając, że (teoretycznie) znajdują masowych naśladowców. No więc moja teza jest taka, że globalny efekt powtórzenia tego co robisz w wielkiej skali będzie taki że ten wszechkryzys tylko pogłębi w kilku wymiarach. Np dajmy na to ten ryż brązowy - trzeba go sprowadzać z drugiego końca świata. Światowa produkcja roczna to jakieś 500mln ton czyli gdyby każdy (z ~8mld) postanowił trzymać stały zapas 10 kg / osobę to musielibyśmy zwiększych produkcję globalnie o jakieś 0.01 * 8E9 ton czyli o 16%. I to samo z pozostałymi zapasami no może z tą różnicą że sa produkowane lokalnie. Oczywiście to wszystko przy założeniu (które ja robię) że na razie nie ma na horyzoncie zdarzeń które by uzasadniały robienie takich zapasów. Ale może Ty wiesz o czymś o czym ja nie wiem (…?)

            • 8Petros he/himOPM
              link
              2
              edit-2
              2 years ago

              Wiem na przykład, że założenie o tym, że 8 miliardów ludzi miałoby przyjąć identyczną strategię bezpieczeństwa żywnościowego, jest błędne.

              Wiem też, że stwierdzenie o lokalności produkcji jest jeszcze bardziej błędne, bo akurat dla znacznej części ludzkości ryż jest produktem lokalnym, a pęczak - egzotycznym. Że nie wspomnę o innych jeszcze zamiennikach powyższych zbóż.

              Czysto teoretyczna ilościowa ekstrapolacja jest najszybszą drogą w dal od rzeczywistości.

              • @mrocznapanda
                link
                22 years ago

                Tym samym np. miód, choć niewegański, jest nadal bardziej “eko” od sprowadzanego z daleka syropu z agawy. Pomijając to, że tańszy, heh.

              • 8Petros he/himOPM
                link
                12 years ago

                Funfact: pęczak nawet do pierwszej 10 się nie łapie.

            • 8Petros he/himOPM
              link
              1
              edit-2
              2 years ago

              Zdecydowanie Twój pomysł na dyskusję jest wartościowy jako pomysł na analizę. Osoby z zacięciem badawczym mogłyby poszukać publikacji (podejrzewam, że są, tylko zagrzebane w stogu akademickiego siana) na ogólny temat zróżnicowania strategii bezpieczeństwa żywnościowego i czynników wyboru poszczególnych wariantów.

              Pewnie niedługo otworzę tu wątek do rozważań na tematy strategiczne. Oczywiście może to zrobić każdx zainteresowanx – zapraszam.