Skoro już jesteśmy w temacie mastodona ;-) Na mastodonie nie wiedzieli, może tutaj ktoś pomoże…Na twitterze jest opcja “retweet” i “quote retweet”. To drugie umożliwia udostępnienie tweeta z własnym komentarzem. Jest coś takiego na mastodonie? Bo kojarzę tylko gołe “podbij”…

 • crusom
  link
  fedilink
  42 years ago

  Ale fedi wcale nie jest male. Jest male w porownaniu z korpo-gigantami, ale jest na tyle duze, ze da sie spotkac duze watki i rozbudowane dyskusje. Moze ci sie takie wydawac, bo nie mamy tu algorytmow, ktore ci podsuna tresci, ale jesli zaczniesz obserwowac interesujace cie hashtagi, ciekawych ludzi, a potem kolejnych ludzi, ktorzy sa podbijani przez tych ktorych juz obserwujesz, to w koncu zauwazysz, ze na fedi jest co robic :)

  btw mozesz przesledzic statystyki uzytkownikow i serwerow, ktore wrzuca ten bot https://mastodont.cat/@fediverse

  A dyskusje oczywiscie sa, po prostu odbywaja sie pod postem ktorego dotycza, a nie wszedzie wokol.

  • @didlethOP
   link
   fedilink
   12 years ago

   Przyznaję, że szmer jest ok do jakichś newsów itp. (ma przy tym ten minus, że nie wchodzi się w interakcje z ludźmi z fb), no ale reszta fediwersum jednak słabo wygląda ;p Jak wpiszesz dowolny interesujący hashtag to wyskoczy ci pusta strona z info, że nie znaleziono więcej wyników - i tyle.

    • @didlethOP
     link
     fedilink
     12 years ago

     wpisałam “Trzebnica”, “Długołęka”, “dzieci”, “PiS”, “antyklerykalizm”, “ogrodnictwo”, “róża”, “świeckie” (już cokolwiek z tematu by znalazło) - i wyników albo 0, albo jakieś starocie sprzed 2 lat. Chociaż jeśli wpiszę ręcznie w adres przeglądarki, a nie w wyszukiwarkę, to rzeczywiście trochę lepiej to wygląda - ale też grozi oskarżeniami o hacking, a tego wolałabym uniknąć ;p

      • @didlethOP
       link
       fedilink
       12 years ago

       aaaa…tzn. że jak wrzucam w wyszukiwarkę na mojej instancji to mi przeszukuje tylko moją instancję, a nie w całym fedi? To by wiele tłumaczyło…dzięki!

       • harc
        link
        fedilink
        22 years ago

        Może ktoś mnie poprawi, ale o ile się orientuję - przeszukuje publiczną treść z tej i sfederowanych z nią instancji.

        • @didlethOP
         link
         fedilink
         22 years ago

         na pewno bezpośrednio przez wyszukiwarkę w mojej instancji wielu rzeczy nie wyszukiwało ;p

     • crusom
      link
      fedilink
      22 years ago

      Ah, no co do tego że społeczność osób piszących po polsku jest niewielka, to się zgadzam.

      Natomiast jesli znasz angielski i spojrzysz na takie #gardening, #nature itd. to jest duzo kontentu

      • @didlethOP
       link
       fedilink
       12 years ago

       no spoko, tylko wtedy to podchodzi pod kurs angielskiego, a nie pod normalną rozmowę, poza tym obstawiam, że ludzie z za granicy mogą mieć podobny problem z odbiorem moich postów, jak ja z postami obcojęzycznymi: czyli nie znają kontekstu. Jeśli napiszę, co powiedział jakiś polski poseł, będą musieli zrobić research, jaka jest obecnie w Polsce sytuacja itp., a nie o to w small talk chodzi. I nie neguję, że nauka języków jest ważna - ale ważna jest też masa innych rzeczy, a doba ma tylko 24h.

       • harc
        link
        fedilink
        32 years ago

        Ktoś w tym polskim musi zacząć pisać, żeby pojawiły się kolejne osoby. Szmer robiła długo mała grupa osób, zanim zaczął żyć własnym życiem.

    • harc
     link
     fedilink
     12 years ago

     Z mojego doświadczenia tagi na FB są absolutnie bezużyteczne, więc z czym porównujesz?

     • @didlethOP
      link
      fedilink
      12 years ago

      bo na fb zamiast tagów masz grupy. Wystarczy, że wejdziesz w dowolną grupę tematyczną i dopytasz, to ci zaproponują masę innych. A zapytaj na mastodonie, gdzie dostaniesz tanią marchewkę albo jakiego okulistę dla dzieci ktoś poleca…

      • harc
       link
       fedilink
       2
       edit-2
       2 years ago

       Tagi też są, ale możesz o tym nie wiedzieć, bo są bezużyteczne :D No i mastodon to jest jeden z elementów fediversu. Teraz też pytasz na fediversie odnośnie fediversu i dostajesz odpowiedź. Tak samo odpowiadamy tobie, jak i osobom z innych instancji, jak zaczniesz się temu przyglądać czasami zauważysz tu takie komentarze.

       Zresztą to o czym mówisz, to korzystanie ze społeczności, a nie mechanizmu technologicznego. Ta społeczność w tej chwili jest na FB, bo to największy serwis. Dawniej byłaby na naszejklasie, myspace, gadugadu, gronie, livejurnal, ircu, liście mailingowej czy usenecie. Była już masa najpopularniejszych rozwiązań, bez których nie dało się wyobrazić sobie internetu i “byli tam wszyscy”, zawsze wcześniej czy później padają. W przypadku fejsa - dla dobra społeczeństwa musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby ten proces przyśpieszyć.

       • @didlethOP
        link
        fedilink
        32 years ago

        No właśnie na początku nie ogarniałam, że można o coś zapytać na szmerze, bo wydawało mi się, że szmer jest tylko do newsów, ew. do innych rzeczy, ale tylko takich z linkami. Więc pytania odnośnie mastodona zadawałam najpierw na mastodonie, a potem na twitterze ;p

        • kwjM
         link
         fedilink
         22 years ago

         c/zapytajszmer, ale generalnie ti w każdej społeczności można zadać pytanie :)