Skoro już jesteśmy w temacie mastodona ;-) Na mastodonie nie wiedzieli, może tutaj ktoś pomoże…Na twitterze jest opcja “retweet” i “quote retweet”. To drugie umożliwia udostępnienie tweeta z własnym komentarzem. Jest coś takiego na mastodonie? Bo kojarzę tylko gołe “podbij”…

 • crusom
  link
  42 years ago

  Na masto nie ma. Jest na niektorych innych fediversowych projektach jak afaik Soapbox, czy Zap. Moim zdaniem dobrze, ze tego nie ma, zmniejsza to liczbe niepotrzebnych shitburz.

  • @rysiek
   link
   32 years ago

   I dokładnie taki jest powód, dla którego tego nie zaimplementowano w masto i paru innych projektach.

  • @didlethOP
   link
   12 years ago

   a moim nie. Tam jest za mało ludzi na jakąś shitburzę - to po pierwsze, dyskusja jest potrzebna w każdej społeczności - to po drugie, brak takiej opcji nie sprawi, że potrzeba zniknie - po prostu ludzie będą tego używać na twitterze zamiast na mastodonie - to po trzecie.

   • crusom
    link
    42 years ago

    Ale fedi wcale nie jest male. Jest male w porownaniu z korpo-gigantami, ale jest na tyle duze, ze da sie spotkac duze watki i rozbudowane dyskusje. Moze ci sie takie wydawac, bo nie mamy tu algorytmow, ktore ci podsuna tresci, ale jesli zaczniesz obserwowac interesujace cie hashtagi, ciekawych ludzi, a potem kolejnych ludzi, ktorzy sa podbijani przez tych ktorych juz obserwujesz, to w koncu zauwazysz, ze na fedi jest co robic :)

    btw mozesz przesledzic statystyki uzytkownikow i serwerow, ktore wrzuca ten bot https://mastodont.cat/@fediverse

    A dyskusje oczywiscie sa, po prostu odbywaja sie pod postem ktorego dotycza, a nie wszedzie wokol.

    • @didlethOP
     link
     12 years ago

     Przyznaję, że szmer jest ok do jakichś newsów itp. (ma przy tym ten minus, że nie wchodzi się w interakcje z ludźmi z fb), no ale reszta fediwersum jednak słabo wygląda ;p Jak wpiszesz dowolny interesujący hashtag to wyskoczy ci pusta strona z info, że nie znaleziono więcej wyników - i tyle.

      • @didlethOP
       link
       12 years ago

       wpisałam “Trzebnica”, “Długołęka”, “dzieci”, “PiS”, “antyklerykalizm”, “ogrodnictwo”, “róża”, “świeckie” (już cokolwiek z tematu by znalazło) - i wyników albo 0, albo jakieś starocie sprzed 2 lat. Chociaż jeśli wpiszę ręcznie w adres przeglądarki, a nie w wyszukiwarkę, to rzeczywiście trochę lepiej to wygląda - ale też grozi oskarżeniami o hacking, a tego wolałabym uniknąć ;p

       • crusom
        link
        22 years ago

        Ah, no co do tego że społeczność osób piszących po polsku jest niewielka, to się zgadzam.

        Natomiast jesli znasz angielski i spojrzysz na takie #gardening, #nature itd. to jest duzo kontentu

        • @didlethOP
         link
         12 years ago

         no spoko, tylko wtedy to podchodzi pod kurs angielskiego, a nie pod normalną rozmowę, poza tym obstawiam, że ludzie z za granicy mogą mieć podobny problem z odbiorem moich postów, jak ja z postami obcojęzycznymi: czyli nie znają kontekstu. Jeśli napiszę, co powiedział jakiś polski poseł, będą musieli zrobić research, jaka jest obecnie w Polsce sytuacja itp., a nie o to w small talk chodzi. I nie neguję, że nauka języków jest ważna - ale ważna jest też masa innych rzeczy, a doba ma tylko 24h.

        • @didlethOP
         link
         12 years ago

         aaaa…tzn. że jak wrzucam w wyszukiwarkę na mojej instancji to mi przeszukuje tylko moją instancję, a nie w całym fedi? To by wiele tłumaczyło…dzięki!

      • harc
       link
       12 years ago

       Z mojego doświadczenia tagi na FB są absolutnie bezużyteczne, więc z czym porównujesz?

       • @didlethOP
        link
        12 years ago

        bo na fb zamiast tagów masz grupy. Wystarczy, że wejdziesz w dowolną grupę tematyczną i dopytasz, to ci zaproponują masę innych. A zapytaj na mastodonie, gdzie dostaniesz tanią marchewkę albo jakiego okulistę dla dzieci ktoś poleca…

        • harc
         link
         2
         edit-2
         2 years ago

         Tagi też są, ale możesz o tym nie wiedzieć, bo są bezużyteczne :D No i mastodon to jest jeden z elementów fediversu. Teraz też pytasz na fediversie odnośnie fediversu i dostajesz odpowiedź. Tak samo odpowiadamy tobie, jak i osobom z innych instancji, jak zaczniesz się temu przyglądać czasami zauważysz tu takie komentarze.

         Zresztą to o czym mówisz, to korzystanie ze społeczności, a nie mechanizmu technologicznego. Ta społeczność w tej chwili jest na FB, bo to największy serwis. Dawniej byłaby na naszejklasie, myspace, gadugadu, gronie, livejurnal, ircu, liście mailingowej czy usenecie. Była już masa najpopularniejszych rozwiązań, bez których nie dało się wyobrazić sobie internetu i “byli tam wszyscy”, zawsze wcześniej czy później padają. W przypadku fejsa - dla dobra społeczeństwa musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby ten proces przyśpieszyć.

 • harc
  link
  32 years ago

  Podbij, a później komentarz, albo w odpowiedzi zacytuj fragment do którego się odnosisz, chyba nie ma lepszej opcji.

 • @didlethOP
  link
  12 years ago

  a więc: testowałam. Podbicie i skomentowanie podbicia nie działa, tzn. działa, ale wiadomość ląduje u autora oryginalnego posta, a nie o to chodzi. Paradoksalnie chyba pozostaje wrzucanie komentarza i dawanie linka, bo inaczej się nie da…