Microsoft otrzymał Big Brother Award (Nagrodę Wielkiego Brata) za “całokształt twórczości”. Big Brother Award to przyznawana corocznie w różnych krajach nagroda za szczególne osiągnięcia w dziedzinie naruszenia prywatności czy ochrony danych osobowych. Nazywa się ją czasem “Oskarem inwigilacji”.

Oprogramowanie Microsoftu jest obecne we wszystkich dziedzinach życia - w pracy, administeacji publicznej, na urządzeniach osobistych itp. Firma wciąż rozszerza swoją władzę nad danymi.

Nagrody przyznała w piątek 28.04.2023 niemiecka organizacja Digitalcourage. W skład pięcioosobowego jury weszło dwóch członków Digitalcourage, Frank Rosengart z Chaos Computer Club i dwóch innych ekspertów zajmujących się ochroną danych. Nagrodę za “całokształt twórczości” otrzymał Microsoft. To nie pierwsze takie odznaczenie dla firmy - w 2002 roku otrzymała je już za “kompleksową technologią kontroli praw autorskich”, Digital Rights Management.

Thilo Weichert, były komisarz ds. ochrony danych w Szlezwiku-Holsztynie i ekspert ds. ochrony danych w Netzwerk Datenschutzexpertise określił Microsoft mianem “wielkiej protekcjonalnej maszyny okradającej nas z cyfrowej suwerenności”. Opowiada o różnych czynnikach, które doprowadziły jury do podjęcia takiej decyzji.

Microsoft chce przejąć producenta gier Activision Blizzard, m. in. po to, by uzyskać przewagę w dziedzinie wirtualnej rzeczywistości (metaverse). Urząd ds. konkurencji w Wielkiej Brytanii zablokował póki co tę operację, by firma nie uzyskała nadmiernej przewagi na rynku.

Kolejny problem to aplikacje pakietu biurowego. Jak wielka jest zależność od ich usług okazało się w styczniu, gdy, podczas awarii MS Office, wiele firm musiało po prostu przerwać pracę. Microsoft dominuje także w niemieckiej administracji: gdy w maju 2021r. zapytali o to posłowie FDP okazało się, że 96 procent wszystkich urzędów federalnych używało w 2018 roku Microsoft Office i Windowsa, zaś 69 procent korzystało z Windows Servera. Od tego czasu sytyuacja się nie poprawiła, wręcz przeciwnie, dominacja koncernu wzrosła. Mimo, że pierwotnie planowano wyposażyć berlińskich nauczycieli w adresy mailowe z mailbox.org, to kontrakt otrzymał amerykański koncern technonogiczny.

W listopadzie 2022 roku eksperci zajmujący się ochroną danych zwracali uwagę, że Microsoft 365 jest niezgodny z RODO. Microsoft nie ujawnia, jakie kategorie danych i w jakim celu przetwarza, ponadto przekazuje dane do USA - gdzie poziom ich ochrony jest niższy niż w EU, a dostęp do danych mają amerykańskie służby specjalne, co stoi w sprzeczności z decyzją Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Pozostali laureaci to niemiecki minister finansów Christian Lindner (w kategorii “Władze i administracja”), firma fintech Finleap (w kategorii “Finanse”), platforma wideokonferencyjna Zoom (w kategorii “Komunikacja”), grupa Deutsche Post DHL (w kategorii “Ochrona konsumentów”). Tekst na bazie https://robertkoop.wordpress.com/2023/05/02/lebenswerk/ (podlinkowane na mastodonie digitalcourage) video: https://digitalcourage.video/w/gPdZJxJ2Q7fyc92hCj77LN

  • @lemat_87
    link
    22 years ago

    No i właśnie o to mi chodzi. Czapki z głów dla tych, którym to się chce poprawiać, ale nie wszyscy mają czas wypróbowywać te fixy. Zamiennika Simulinka nie ma. Tzn. jest, Xcos, ale jest niedopracowany, bo taki soft to tony pracy.

    • Martin Be
      link
      fedilink
      12 years ago

      @lemat_87 Octave plus openmodelica? Czytałem, że ten tandem całkiem nieźle potrafi zastąpić matlaba z symulinkiem. Sam tego nie używałem, więc niestety nie mam jakiś własnych doświadczeń z tym softem.

      • @lemat_87
        link
        12 years ago

        Octave używam bardzo często i od dawna (odpala szybciej niż Matlab, brak wielu toolboxów, ale podstawa całkiem spoko, choć składnia jest nadzbiorem tej z Matlaba co daje problemy z kompatybilnością znowu), ale o openmodelica chyba nawet nie słyszałem. Chętnie wypróbuję, dzięki 👍🏻

        • Martin Be
          link
          fedilink
          1
          edit-2
          2 years ago

          @lemat_87 Nie ma za co. Btw, regulacje odgórne? Zwłaszcza w pl? Łooomaaatkooo, o to by się dopiero wrzask wśród gawiedzi podniósł. Że jak to? Że znów coś centralnie nakazane, niczym za komuny itp. Niestety roszczeniową postawę i marudzenie na wszystko i wszędzie, polski narodek ma wkodowaną w genotypie, niczym firmware do face-id w ajfonach. Poza tym tej mentalności nie zmieni żadna siła, żadną ustawą. Samoistnie może by się zmieniła za jakieś circa sto, albo dwieście lat. 🤣

          • @lemat_87
            link
            12 years ago

            Co do mentalności, przykład idzie z góry i od mediów. Wiem że Polska jest w tyle 100-150 lat, ale obecne marudzenie na regulację to chyba efekt neoliberalizmu, obecnego dopiero od 30 lat. Myślę że na przestrzeni dekady coś da się zrobić, ale u steru powinno być Razem, a nie POPiS.

            • Martin Be
              link
              fedilink
              12 years ago

              @lemat_87 Od polityki stronię, zwłaszcza polskiej, którą nawet trudno polityką nazwać. Dzieci w piaskownicy mają więcej w głowach, niż te dziadki siedzące na dupach w sejmie i senacie, obrzucające się wzajemnie co rusz to jakimś nowym gównem, albo przeżutą przez kogoś innego papką.

              • @lemat_87
                link
                12 years ago

                Tak jest zdrowiej, a już zupełnie nie polecam obserwowania tego na Twitterze.

                • Martin Be
                  link
                  fedilink
                  22 years ago

                  @lemat_87 Na całe moje szczęście nie posiadam tt, a z polityki to tylko czasami zerkam na radosną, przaśną twórczość “sekcji gimnastycznej”. Przynajmniej jest się z czego pośmiać.

                  • @lemat_87
                    link
                    12 years ago

                    Asz dziennik też bywa ok w tych klimatach

                • Martin Be
                  link
                  fedilink
                  12 years ago

                  @lemat_87 Na linuksie kasę zrobić się da. Jest to wykonalne, ale nie w sposób, w który robi się ją na wingrozie. Kwestia dobrego pomysłu i cierpliwości, bo to raczej rzecz długoterminowa. Miałem okazję widzieć takie rzeczy, a przy paru także pracować. Branża medyczna.

                  • @lemat_87
                    link
                    12 years ago

                    No i stawienie serwerów może