„Głosowanie to nie jest prawnie wiążące dla polityków, ponieważ nie dotyczyło konkretnego projektu ustawy” – wyjaśnia RBB24. Niemniej nowy Senat Berlina i wybrana w niedzielę Izba Deputowanych będą musiały zająć się sprawą. Senat będzie musiał przygotować stosowną ustawę.
W grę wchodzi ok. 240 tys. mieszkań w Berlinie, które miałyby zostać skomunalizowane. Dotyczy to wszystkich prywatnych firm i funduszy mieszkaniowych, z wyjątkiem spółdzielni. Jest to „kilkanaście firm z branży nieruchomości” – informuje RBB24. Największe z nich to Deutsche Wohnen SE, posiadające blisko 100 tys. mieszkań w Berlinie, czy Vonovia SE.
nie.
Referendum wzywa lokalne władze do podjęcia uchwały która ma zagwarantować:
Strategia zorganizowania referednum w tej postaci wynika z tego, że poprzednia inicjatywa - blokada czynszów i ustalenie ich maksymalnej wartości - została podważona przez niemiecki sąd najwżyszy (w niejawnym posiedzeniu tego sądu). W momencie wygrania referendum odpowiedzialność za stworzenie ustaw spełniających ww kryteria spada na rządzące partie, co ma zagwarantować ich poprawność. W dodatku, jakakolwiek porażka na drodze legislacyjnej ma zmusić partie do wypracowywania kolejnych projektów ustaw, które spełnią wymionie powyżej postulaty. Projekt ustawy, która mogłaby zostać przyjęty jest już przygotowany. Jednak ta konkretna ustawa nie była przedmiotem referendum.
Dlatego presja na władze jest wciąż konieczna, kampania się jeszcze nie skończyła.