• 8Petros he/him
    link
    fedilink
    arrow-up
    3
    ·
    3 years ago

    Całkowicie zgadzam się z konkluzją artykułu. PORZĄDNIE wdrożone budżety obywatelskie mają mnóstwo zalet:

    • zwiększenie sprawczości społeczności lokalnych i sposób edukacji do samorządności
    • wzmocnienie kontroli nad działalnością instytucji samorządowych i zmniejszenie ich zależności od państwa
    • budowę infrastruktury pozostającej pod kontrolą jej użytkowników i zalążek społecznościowej rezyliencji.

    W sytuacji postępującego Wszechkryzysu i wycofywania się państwa z zaspokajania potrzeb społecznych budżety obywatelskie są elementem odbudowy segmentu społecznościowego, jako obrony przed ostatecznym urynkowieniem infrastruktury i usług publicznych.

    Sam budżet obywatelski oczywiście nie wystarczy, ale w koordynacji z innymi inicjatywami oddolnymi może zbudować znaczną siłę.

  • trytytka
    link
    fedilink
    arrow-up
    1
    ·
    3 years ago

    W Polsce niestety władze lokalne często posługują się BO jako wymówką, gdy nie realizują swoich obowiązków. Pracowałam kiedyś w programie wspierającym lokalne grupy w korzystaniu z dostępnych w Polsce form demokacji bezpośredniej. Przykład - mieszkańcy niewielkiej miejscowości zgłosili potrzebę remontu chodnika przy głównej ulicy. Dbanie o infrastukturę to oczywiście obowiązek władz samorządowych, które powinny remont wykonać same z siebie. Tymczasem odesłali mieszkańców, mówiąc im, żeby zgłosili to jako projekt w BO. W ten sposób pieniądze przeznaczone na BO zostałyby de facto i tak pożarte przez władze.

    • 8Petros he/him
      link
      fedilink
      arrow-up
      1
      ·
      3 years ago

      No i to jest właśnie okazja do ulepszeń. Mieszkańcy nie muszą się dawać odsyłać. Doskonały temat do rozmowy dla people’s assembly.