NewsGuard wybrał zestaw najgorętszych treści newsowych z amerykańskich mediów z września i zaczął w ramach eksperymentu wpisywać w wyszukiwarkę TikToka związane z nimi frazy, by sprawdzić co owa wyszukiwarka zaproponuje - w tym tematy związane z napaścią na Ukrainę czy szczepienia przeciwko COVID-19. Na 540 zbadanych klipów oferowanych przez wyszukiwarkę, 105 zawierało kłamliwe treści. To aż 20 proc. wyników lub, jak kto woli, co czwarty filmik.

Specjaliści zauważają dodatkowy, niepokojący trend. W ramach badania formułowano frazy w taki sposób, by brzmiały neutralnie lub z lekką dozą dezinformacji. Tymczasem algorytm TikToka w toku badania sam podkręcał atmosferę. Wpisanie zmiany klimatu niejednokrotnie owocowało sugestiami filmików mających niby dowodzić, że klimat się nie zmienia. Podobnie, podczas wpisywania fraz o szczepieniach autouzupełnianie TikToka samo potrafiło sugerować dopisanie kolejnych, mających sugerować, że szczepienia to jakiś globalny masoński przekręt.

  • @rysiek
    link
    62 years ago

    Na 540 zbadanych klipów oferowanych przez wyszukiwarkę, 105 zawierało kłamliwe treści. To aż 20 proc. wyników lub, jak kto woli, co czwarty filmik.

    20% to co piąty filmik. Dżizas, ludzie, matematyka ze szkoły podstawowej!

  • harcOPM
    link
    12 years ago

    Nie, żeby ‘google’, szczególnie za pomocą youtuba sam wpychał ludzi w objęcia dezinformacji…

    • @LukaszWyrak
      link
      42 years ago

      Tyle że youtube i facebook to niewiniątka w porównaniu do tego jak algorytm tiktoka uzależnia użytkowników.