Fingerabdruckpflicht: EU-Rat gibt vor EuGH „Schwachpunkt”
digitalcourage.de
external-link
Heute war die Anhörung zur Klage von Digitalcourage gegen die Fingerabdruckpflicht. Die EuGH-Richter.innen hakten an entscheidenden Stellen immer wieder nach

“Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko zakończenia obowiązku pobierania odcisków palców, jak dzisiaj.” - napisali przedstawiciele organizacji Digitalcourage.

Digitalcourage to niemiecka organizacja zajmująca się prawami obywatelskimi, ochroną danych i demokracji w cyfrowym świecie. Członkowie organizacji, pod hasłem “nie chcemy być traktowani jak podejrzani” zdecydowali się wnieść pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z nadzieją, że ten oddali unijny wymóg pobierania odcisków palców i przechowywania ich w chipach dowodów tożsamości 380 mln Europejczyków.

“Jesteśmy przekonani, że obowiązek przechowywania odcisków palców w dowodach osobistych jest niezgodny z europejskimi prawami podstawowymi.” - argumentują. Przypominają też wyrok niemieckiego Sądu Administracyjnego w Hamburgu. Osoba prywatna, powołując się na Digitalcourage i postępowanie toczące się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, wniosła pozew do sądu, a ten tymczasowo nakazał wydanie dokumentu tożsamości niezawierającego odcisków palców, poddając jednocześnie w wątpliwość legalność unijnego rozporządzenia.

Przesłuchanie przed ETS odbyło się dziś o 9.30 w - jak zwracają uwagę przedstawiciele organizacji - dość imponujących warunkach, na dużej sali i przy udziale 15 sędzin i sędziów (w większości - ok. 80% - rozpraw skład sędziowski jest 3osobowy).

Na początku przesłuchania przedstawiciele Rady UE, Parlamentu Europejskiego oraz rządów Hiszpanii i Belgii przez trzy godziny starali się bronić wymogu pobierania danych biometrycznych. Używali przy tym zaskakujących argumentów. Na przykład przedstawiciel Hiszpanii stwierdził, że pobieranie odcisków palców jest “mniej inwazyjne” niż pobieranie próbek włosów czy tkanek, a przez to, że odciski placów nie są “w sposób widoczny przechowywane na chipie” zapewnia się obywatelom większe bezpieczeństwo niż w czasach, w których stosowano ręczne nanoszenie odcisków na dokument za pomocą tuszu. Zapomniał dodać - jak zauważyli członkowie Digitalcourage - że wymóg ten wprowadziła dyktatura Franco, odpowiedzialna za liczne zbrodnie.

Komisja Europejska, broniąc rozporządzenia, powoływała się na przechowywanie danych biometrycznych “na bardzo bezpiecznych nośnikach, których nie da się złamać” - mimo, iż historia nieraz pokazała, jak zgubne jest to założenie.

Postawa sędziów natomiast była zupełnie inna, niż przedstawicieli państw i unijnych instytucji. Zadawali im pytania i zgłaszali liczne zastrzeżenia. Dyskutowali m. in. o luce prawnej: rozporządzenie UE dot. pobierania odcisków palców do Dowodów Osobistych nie wyklucza wykorzystania ich do innych celów - wręcz przeciwnie, poszczególne państwa mogą to zrobić, jeśli lokalne lub unijne przepisy na to zezwalają. A to już pole dla bardzo wielu nadużyć. Szczególnie zdenerwowało to jednego z sędziów, który kilkukrotnie pytał, jak to możliwe - ale nikt nie potrafił udzielić mu satysfakcjonującej odpowiedzi. Sędziowie zwrócili też uwagę na wymóg przechowywania danych biometrycznych przez 90 dni przez organy wydające dokumenty, mimo, że urzędy mogą zostać zhackowane, a dane - wykradzione. Sędzie zapytał, czy ustawodawca rozważył to ryzyko - na sali zapadła cisza.

“Jesteśmy podekscytowani - dzisiejsza rozprawa napawała nas optymizmem!” - powiedział prawnik Wilhelm Achelpöhler, reprezentujący dziś w ETS pozew Digitalcourage. “Podczas gdy Rada UE, Komisja, Parlament oraz przedstawiciele krajów członkowskich - Hiszpanii i Belgii - zgodnie sprzeciwiali się naszemu stanowisku, sędziowie ETS byli bardzo otwarci na nasze argumenty” -podsumował Detlev Sieber, dyrektor organizacyjny Digitalcourage.

Kolejny etap to publikacja opinii Rzecznika Generalnego w dniu 29 czerwca 2023 r. Data wyroku nie została jeszcze wyznaczona.

Tekst na podstawie: https://digitalcourage.de/blog/2023/persoohnefinger-wir-sprechen-vor-eugh https://digitalcourage.de/blog/2023/perso-ohne-finger-eugh-anhoerung https://digitalcourage.de/pressemitteilungen/2023/fingerabdruckpflicht-eu-rat-gibt-vor-eugh-schwachpunkt-zu

Bardzo ważna informacja dzięki wielkie za ten wpis :)

@truffles
link
fedilink
35 dni

Niestety ja już mam dowód z odciskami :<

@didleth
creator
link
fedilink
15 dni

ja się załapałam bez. Poza DO i paszportem gdzieś wymagają?

@truffles
link
fedilink
25 dni

Do karty pobytu tylko

Cyberbezpieczeństwo & Globalna Inwigilacja
!cyberbezpieczenstwo

  W świecie całkowicie już zcyfryzowanym, cały czas kontrolowanym i inwigilowanym przez big-corpo i niedemokratyczne rządy, potrzeba dzielić się najnowszymi newsami, poradami/instrukcjami, a także wskazówkami, co robić by móc jak najlepiej chronić się przed cyfrowym niebezpieczeństwem: przed działaniami zarówno zwykłych drobnych przestępców, jak i największych światowych mocarstw i wielkich biznesów. Po to powstała ta społeczność.

  Przydatne:

  Inne społeczności o pokrewnych tematach:

  !wolnyinternet@szmer.info — odzyskiwanie kontroli nad internetem przez użytkowników z rąk big korpo i rządów (fediversum i inne)

  !hakt@szmer.info — haktywizm, pozytywna strona wykorzystania technologii w imię dobra ogółu, zmiany

  !linux@szmer.info — os każdego maniaka prywatności

  !programowanie@szmer.info — wolne oprogramowanie, FOSS, free, open-source

  !xmpp@szmer.info — najbardziej prywatny do tej pory protokół komunikacji

  !dailycyberpunk@szmer.info — dokumentowanie współczesnego cyberpunka

  • 0 users online
  • 7 users / day
  • 12 users / week
  • 20 users / month
  • 40 users / 6 months
  • 124 subscribers
  • 347 Posts
  • 395 Comments
  • Modlog