Obaj uczeni – opisując sytuację polityczną w Ameryce – twierdzą, że konserwatyści skupiają się na kwestii gromadzenia zasobów, a liberałowie na kwestii ich dystrybucji. Oba zadania są niezbędne dla społeczeństwa, mówi Bushman.

 • @rysiek
  link
  fedilink
  64 months ago

  Gromadzenia zasobów przez kogo i w jakim celu? Zasoby “zgromadzone” przez miliarderów typu Muska czy Bezosa są w zasadzie niedostępne do redystrybucji. Nie spina mi się to wcale.

  Wybielanie prawicy, jakby nie była jeszcze dość biała.

  • @bdfocOP
   link
   fedilink
   24 months ago

   Ciekawy punkt widzenia, nie pomyślałem nad tym od tej strony. Niestety nie miałem okazji wgłębić się w tę teorię poza tym co jest w Kopalni Wiedzy, jednak podział na “gromadzenie” vs “dystrybucję” to coś o czym jeszcze nie słyszałem i wydało mi się ciekawe.

   Do głowy teraz przychodzi mi też teoria mówiąca, że prawicowość i lewicowość mają swoje korzenie na poziomie neurologicznym i rozbija się to o intensywność w odczuwaniu “odrazy” do “nieznanego”, ale to temat na inną dyskusję.

   • @rysiek
    link
    fedilink
    34 months ago

    No jest sporo takich różnych kwestii. Plus kwestia tego, jak empatycznie dana osoba została wychowana. Mnóstwo, mnóstwo rzeczy.

    Ale podział na “gromadzenie” i “dystrybucję” nie ma sensu. Czy PiS w Polsce “gromadzi” cokolwiek, co za dekadę czy pięć, jak powiedzmy Lewica dojdzie do władzy, będzie można “dystrybuować”? Czy Republikanie w Stanach cokolwiek “gromadzą” w sensie majątku wspólnego? Deficyt budżetowy poszybował w kosmos za rządów Trumpa…

    • Kierunkowy74
     link
     fedilink
     14 months ago

     „Gromadzenie i dystrybucja” Sparafrazuję połowicznie neoliberałów: rząd nie gromadzi własnych pieniędzy - gromadzą je przedsiębiorcy, miliarderzy, klasa wyższa, średnia, itp… Dystrybucja to oczywiście podwyżka podatków i wydanie uzyskanych pieniędzy przez sferę publiczną w celu redystrybucji.

     Republikanie nie gromadzą majątku wspólnego, ale przynajmniej reprezentują tych, którzy gromadzą majątek prywatny. PiS nawet tego nie robi.

     • harc
      link
      fedilink
      34 months ago

      Majątek prywatny gromadzi się kosztem wspólnego. Szkoły, drogi, rozwój technologii (w cywilizowanych krajach) zdrowie publiczne - to efekt działań społeczeństwa i gromadzenia zasobów dla dobra wspólnego. Na nim kapitał budują prywaciarze, często w nieograniczony sposób akumulując kapitał i inwestując nie z powrotem w społeczeństwo z którego pochodził (chociażby przez wyższe pensje, tworzenie nowych miejsc pracy) a celowo wyprowadzając go za granicę, aby uniknąć opodatkowania i inwestując w sposób, który zaszkodzi społeczeństwu na którego barkach został wygenerowany (np. przenosząc fabryki do Azji).

     • @rysiek
      link
      fedilink
      4
      edit-2
      4 months ago

      „Gromadzenie i dystrybucja” Sparafrazuję połowicznie neoliberałów: rząd nie gromadzi własnych pieniędzy - gromadzą je przedsiębiorcy, miliarderzy, klasa wyższa, średnia, itp…

      No czyli “trickle down economics”, tylko że teraz skapnie nie magicznie z “niewidzialnej ręki rynku”, a magicznie z “przyszłych podatków”. Usprawiedliwianie możliwości wyzysku tym, że może, kiedyś, hipotetycznie jakieś podatki się nałoży.

      Dystrybucja to oczywiście podwyżka podatków i wydanie uzyskanych pieniędzy przez sferę publiczną w celu redystrybucji.

      No ale to zakłada, że te podatki da się skutecznie nałożyć. W przypadku milarderów z ich spółkami-córkami na Bahamach takiej możliwości w praktyce nie ma, chyba, że wszystkie rządy świata się jakoś co do tego dogadają. A się nie dogadają.

      • harc
       link
       fedilink
       24 months ago

       Jest realny ruch polityczny w kierunku globalnego podatku od majątku, bo rządy rozumieją że poziom akumulacji kapitału obecnie zagraża nawet tym największym.